Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BOLjŠE NA BritOFF KOT V SLUŽBO (2345 bralcev)
Torek, 8. 6. 2010
tadejla



OB SEDMIH
... romunski varčevalni ukrepi, turistična provokacija ...
OB OSMIH
... sin trgovca bo prisegel, slaba karma za obvezno udeležbo pri dobičku ...
OB DEVETIH
... krasni kitajski kapitalizem, čimprej v pokoj! ...
OB DESETIH
... zaradi Izraela v pokoj, novo poglavje Pacifiškega vprašanja ...

OB SEDMIH

Romunski premier Emil Boc je varčevalne ukrepe, ki predvidevajo zmanjšanje plač v javnem sektorju za 25 in pokojnin za 15 odstotkov, vezal na zaupnico svoji vladi. Vlada se je namreč obvezala, da bo v zameno za 20 milijard evrov posojila s strani Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada javnofinančni primankljaj znižala na 6,8 odstotka bruto domačega proizvoda.

Varčevalnim ukrepom nasprotujejo tudi opozicijski socialdemokrati. Prepričani so, da bo več milijonov Romunov obsojenih na ekstremno revščino, zato so tudi sami vložili zahtevo za glasovanje o nezaupnici. Za nameček je odstop vlade zahtevalo tudi več sto ljudi, ki je pred parlementom protestiralo proti stiskanju pasov.

Prvega januarja 2011 bo Estonija vstopila v evroobmočje. Finančni ministri držav z evrom so se strinjali, da baltska država izpolnjuje maastrichske in konvergenčne kriterije: nizko stopnjo inflacije, zdrave javne finance, nizke stopnje obresti in stabilnost tečajev valut.

Srbski časnik Press se je obregnil ob kampanjo hrvaške turistične zveze, saj je prepričan, da gre za provokacijo. Problematičnih je tako 1244 otokov, s katerimi se v oglasih ponaša Hrvaška, število pa naj bi prav nesramno namigovalo na resolucijo Združenih narodov o Kosovu številka 1244. Press dodatna argumenta za svoje sumničenje najde v dveh dejstvih: Hrvaška je priznala Kosovo, poleg tega pa se število njenih otokov po različnih virih giblje nekje med 1185 in 1246. Hrvaško ministrstvo za turizem odgovarja, da se s številom 1244 sklicujejo na podatke hidrografskega inštituta.

OB OSMIH

Novi japonski premier Naoto Kan bo predstavil svojo ministrsko ekipo, nato pa se bodo skupaj odpravili v cesarsko palačo, da ljubko odeti v tradicionalne smokinge prisežejo pred cesarjem Akihitom. Kan je služil kot finančni minister in namestnik premiera v prejšnji vladi Yukia Hatoyame. Ta je zaradi različnih afer in neizpolnjenih načrtov o preselitvi ameriške vojaške baze z otoka Okinawa odstopil po zgolj osmih mesecih vladanja.

Kan je ameriškemu predsedniku Baracku Obami že obljubil, da bo jebena baza v skladu z dogovorom med državama zgolj zamenjala svojo lokacijo na otoku. Vox populi mu je potezo odpustil in mu za začetek namenja okoli 60 odstotkov podpore. Morda tudi zato, ker je v nasprotju s svojimi buržoaznimi in aristokratskimi predhodniki zgolj sin trgovca, kot ga naslavljajo mediji.

Spopadi med sudansko vojsko in darfurskimi uporniki iz Gibanja za pravičnost in enakost so v maju zahtevali življenja 600 ljudi. Nasilje je porastlo potem, ko so uporniki zapustili mirovna pogajanja, češ da je vojska začela novo ofenzivo proti njim.

Državnozborski odbor za gospodarstvo se bo izrekel glede zahteve Državnega sveta po ponovnem odločanju o zakonu o udeležbi delavcev pri dobičku. 20. maja je bil v parlamentu že potrjen zakon, ki predvideva obvezno udeležbo delavcev pri dobičku, a je nato Državni svet pod diktirko klike delodajalcev izglasoval veto. Pri tem se je opletalo z besedami o negativnih družbenih učinkih in nekonkurenčnih gospodarskih pogojih, ki bi jih prinesla uveljavitev obveznosti, takšno dikcijo pa uporablja tudi vlada, ki se zavzema za načelo prostovoljnosti pri delitvi dobička med delavce.

OB DEVETIH

Tajvanska družba Foxconn je v svojem kitajskem podjetju v mestu Shenzhen že drugič v tednu dni dvignila plače. Na plačilnih listah se bo 70 odstotni dvig poznal šele z oktobrom in to zgolj pri tistih delavcih, ki bodo prestali trimesečni test storilnosti. Omenjeno podjetje, kjer izdelujejo Applove igrače za velike otroke, je postalo neslavno slavno z letošnjim letom, ko se sooča s serijo samomorov svojih delavcev.

Vodstveni kadri so sicer zanikali povezanost med obema dvigoma plač in desetimi samomori. Povišica naj bi zgolj zmanjšala pritisk na delavce po nadurnem delu, vseeno pa ostaja vprašanje, zakaj so potemtakem zaposlili dodatne psihiatre, na stavbe podjetja pa namestili varnostne mreže, ki preprečujejo skoke skozi okna. K popolni groteski je prispeval še ustanovitelj in vrhovni šef Foxconna, ki javno toži o svoji nespečnosti. Nenehno namreč pričakuje novico o novem samomoru.

Mehiška policija je v nekem opuščenem rudniku srebra v zvezni državi Guerrero odkrila ostanke 55-ih trupel. Pripadala naj bi članom narko kartelov, na dno 200 metrov globokega prezračevalnega jaška pa naj bi jih pridno odmetavali dlje časa. Policija bo sedaj v iskanju morebitnih novih hudih jam preiskala še ostale rudnike.

Vlada pričakuje odgovor socialnih partnerjev na njen zadnji predlog pokojninske reforme. Moški brez odbitkov bi tako lahko polno pokojnino dosegli tudi pri starosti 60 let, vendar bi morali imeti 43 let pokojninske dobe, ženske pa bi morale biti stare vsaj 58 let in imeti 41 let pokojninske dobe. Sindikati so v nasprotju z delodajalci takšno ponudbo ocenili kot podcenjujočo. Vztrajajo pri 40-ih letih delovne dobe za moške in 38-ih za ženske kot pogoju za upokojitev.

OB DESETIH

89-letna legendarna novinarka Helen Thomas je kot dopisnica iz Bele hiše najedala desetim ameriškim predsednikom, na koncu pa jo je odneslo par krepkih besed na račun Izraela. Konec maja jo je na neki proslavi v Beli hiši judovski novinar povprašal o stališču do spora na Bližnjem vzhodu, ona pa je v odgovoru Izraelce pozvala, naj se poberejo iz Palestine in se vrnejo na Poljsko, v Nemčijo, ZDA ali kamorkoli že. Po tej izjavi se je na njo vsul plaz licemerja, Helen pa se je po svojstvenem opravičilu upokojila.

Avstralske oblasti nadaljujejo z reševanjem Pacifiškega vprašanja, kakor po rasizmu smrdeče imenujejo obravnavanje iskalcev azila, ki jih prestrežejo na migrantskih čolnih. Več deset beguncev iz Afganistana, Irana in Šri Lanke bodo iz prenatrpanega centra za pridržanje na Božičnih otokih preselili v nekdanji rudarski kamp severovzhodno od Pertha.

Oblasti so 1200 prebivalcem v mestecu Leonora, zabačeni in izolirani vukojebini, obljubile dodatne izobraževalne in zdravstvene programe, če bodo kooperativni pri zmanjševanju prostorske stiske na Božičnih otokih. Migranti naj bi pri njih ostali šest mesecev, kolikor vsaj na papirju traja birokratsko procesiranje njihovih prošenj za azil. Pred prihajajočimi volitvami konzervativna opozicija obljublja še ostrejše postopanje z na morju zajetimi begunci. Kratkomalo bi jih strpali v begunske centre v sosednjih državah.



Komentarji
komentiraj >>