Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
LCD SOUNDSYSTEM: This Is Happening (DFA/ Parlophone, 2010) (ponovitev 16. 6. 2010 ob 00.30) (1945 bralcev)
Sreda, 9. 6. 2010
primozv



Primož Vozelj recenzira novo, bojda poslednjo ploščo Jamesa Murphyja in njegovih LCD Soundsystem ... (v celoti!)
* LCD Soundsystem, nalepko za katero se skriva newyorški glasbenik, producent, DJ in še kaj James Murphy, imam rad iz več razlogov. Prvi izmed njih je gotovo dejstvo, da je Murphy s svojima prvima dvema ploščama v okvirih pop paradigme ustvaril dve prelomni plošči, ki sta imeli in še imata globok vpliv na to, kar se v glasbi dogaja danes. Drugi razlog je najbrž kar on sam oziroma njegova ironična drža, ko piše pesmi, jih v studiu producira ali nastopa na odru. Odgovor na vprašanje zakaj, je podoben odgovoru, ki mi ga je na vprašanje, če ima rad kultnega komika Larryja Davida, dal nek ameriški glasbenik z besedami: »Obožujem ga, ker sem ugotovil, da je tak kot jaz.« Torej običajen človek z vsemi vprašanji, dilemami in rešitvami, ki nihajo nekje med »OK« in katastrofo. In če se bo James Murphy po čem zapisal v zgodovino, se bo gotovo po tem, da je in še predstavlja glas neke izgubljene generacije, ki se še ni povsem sprijaznila s tem, da ne želi odrasti.

To je na nek način gotovo povezano s tem, da je Murphy vedno veljal za »starejšega«. Kljub temu, da se z glasbo ukvarja že praktično od rojstva, je v ring potiho stopil pri tridesetih, s produkcijo dandanes precej pozabljene plošče Davida Holmesa »Bow Down To The Exit Sign«. Svoj produkcijski genij je dokončno potrdil s prvo ploščo The Rapture, kot se je izkazalo kasneje povsem povprečnega benda, ki je v trenutku, ko je izstopil izpod okrilja Murphyjeve »DFA Records« potonil v pozabo. Sledili so prvi plesni hiti pod imenom LCD Soundsystem, nakar je Murphy pri petintridesetih z istoimenskim dvojnim prvencem nase prvič usmeril soj luči. Spoj kitar, diska, elektronike in mačkasto-godrnjavih besedil je še nadgradil na drugi plošči 'Sound of Silver' iz leta 2007, ki bo, kot kaže ostala vrhunec njegove aktivnosti pod imenom LCD Soundsystem. Murphy je namreč pred kratkim oznanil, da bo z dopolnjenim štiridesetim letom razpustil LCD Soundsystem, tako da je tale Tolpa bumov ena redkih, ko že vnaprej vemo, da je obravnavana plošča zadnja v diskografiji nekega izvajalca.

Plošča 'This Is Happening' za razliko od prejšnjih dveh ne prinaša večjih presenečenj. Tega niti ni bilo pričakovati, saj je Murphy že na prejšnjih dveh ploščah svoj zvočni spekter tako razširil, da bi bilo več od tega čisto pretiravanje. Murphy na svoj unikaten način ponovno reciklira, kombinira in nadgrajuje vse živo od rokenrola do eurodiska. Se pravi počne vse to, kar so mu LCD skeptiki vedno očitali in ob tem pozabili, da je ravno to največja kvaliteta Jamesa Murphyja. Ampak to niti ne vpliva na problematičnost plošče 'This Is Happening'. Če je nastanek prvih dveh plošč po njegovih besedah spremljalo scanje krvi v studiu, si je Murphy tokrat privoščil enostavnejši pristop, odletel v sončno Kalifornijo in tam v dopustniškem tempu napravil ploščo, ki jo nocoj predstavljamo. Na žalost se to v ne najboljši luči odraža tudi na sami plošči. Le-ta se sicer začne fantastično z epsko mojstrovino »Dance Yrself Clean«, ki ima eno samo napako, in sicer to, da je kljub devetim minutam in besedilu, dolgemu skoraj toliko kot tale tekst, še vedno prekratek. Preostanke plošče kljub - resnici na ljubo - niti eni slabi pesmi, namreč ne dosega veličine prejšnje plošče. Že naslednja rokenrol šlagerica z naslovom »Drunk Girls«, ki ji je na plošči dodeljena nečastna vloga singla, vsej ironiji navkljub pušča cenen priokus. Pa čeprav smo se že navadili, da je na vsaki plošči LCD Soundsystem, en (pre)očiten singel, denimo »Daft Punk is Playing at My House« na prvi in »North American Scum« na drugi plošči. V nadaljevanju plošče se Murphy potem zopet zaplete v vse od temačnega elektra do nažigaških veselic, ki pa nekako ne zadovoljijo (pre)visokih pričakovanj. Ob mnogokratnem poslušanju sem kljub temu, da se je v Murphyja zaljubljeni del mojih možganov vztrajno upiral, prišel do spoznanja, da This Is Happening na žalost ni najboljša plošča LCD Soundsystem. Oziroma da je Sound Of Silver preprosto predobra, da bi jo mogel Murphy v tem trenutku preseči. Je pa kljub temu še vedno zelo dobra plošča, ki je že zaradi par res odličnih pesmi, kot so že omenjena uvodna »Dance Yrfsef Clean«, bowiejevska »All I Want« in grenko osladna »I Can Change« vredna poslušanja.

pripravil Primož Vozelj



Komentarji
komentiraj >>

Re: LCD SOUNDSYSTEM: This Is Happening (DFA/ Parlophone, 2010) (ponovitev 16. 6. 201
goran [09/06/2010]

mene je pa čist navdušu album. najbl mogoče ravn komadi, ki se ne bodo odvrtel : )
odgovori >>

    Re: LCD SOUNDSYSTEM: This Is Happening (DFA/ Parlophone, 2010) (ponovitev 16. 6. 201
    PAPA [09/06/2010]
    A tebe je pa navdušu? Ti šment ferdamani, pa ti Slovenci, že spet razklani :(
    odgovori >>

      Re: LCD SOUNDSYSTEM: This Is Happening (DFA/ Parlophone, 2010) (ponovitev 16. 6. 201
      goran [09/06/2010]
      še dobr da mamo analitike, ki nas skoz opozarjajo na to : )
      odgovori >>

        Re: LCD SOUNDSYSTEM: This Is Happening (DFA/ Parlophone, 2010) (ponovitev 16. 6. 201
        PAPA [10/06/2010]
        Ti to zanclajs? Ti tajks ti bodi!
        odgovori >>