...pred prostori podjetja RAM pretepen tehnični urednik sindikalnega časopisa Delavska enotnost Mirsad Begić...
...novi nemiri v Kirgizistanu...
...znižanje kazni bivšemu tajvanskemu predsedniku...
...japonska po mnenju novega premiera potrebuje fiskalno reformo...
...Libija je na prostost izpustila švicarskega poslovneža...
OFF NAPOVEDNIK
V Slovenj Gradcu so odprli kopalno sezono na prenovljenem letnem kopališču, ki jo bodo spremljali številni obstranski dogodki. Zanimivo je, da gre za enega najcenejših kopališč v Sloveniji, saj je vstopnina samo en evro, z računom pa bodo lahko uporabniki vrednost unovčili pri kopališkem baru. O otvoritvi kopalne sezone smo govorili z županom Slovenj Gradca in poslancem državnega zbora Matjažem Zanoškarjem, ki je bil eden od govorcev na prireditvi:
Berete Slovenj Gradec OFF program Radio Študent!
OFF PROGRAM
OFF začenjamo z naravnost gnusno novico o fizičnem napadu na urednika in novinarja sindikalnega časopisa Delavska enotnost Mirsada Begiča. Napaden je bil s strani lastnika firme REM d.o.o. iz Trebnjega Jožeta Udoviča ter še dveh njegovih kolegov. Podjetje sicer proizvaja kovinske konstrukcije, specializirano je za bivalne zabojnike. Begič, ki je bil svoj čas tudi sodelavec politične redakcije na našem radiu za izjave trenutno ni dosegljiv, ker je zaradi poškodb na pregledu očesne klinike v Ljubljani. Kaj se je pravzaprav zgodilo, nam bo pojasnila o dogodku najprej obveščena odgovorna urednica Delavske enotnosti Mojca Matoz:
Kakšen je bil osnovni motiv Begičevega obiska tovarne Rem d.o.o., je na tiskovni konferenci na sedežu Zveze svobodnih sindikatov pojasnila Lidija Jerkič, predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije:
Predstavniki vlade in Študentske organizacije na skupni konferenci osvetljujejo celosten položaj študentov v Sloveniji, seveda pa je na tapeti tudi malo delo. Srečanja se je poleg resornih ministrov udeležil tudi predsednik vlade Borut Pahor. Več o konferenci nam bo povedal predsednik Zveze Študentskih klubov Slovenije in član predsedstva Študentske organizacije Slovenije Marko Funkl:
Predsednik republike Danilo Tűrk je opozoril, da se mora v razpravi o imenovanju slovenskega člana arbitražnega sporazuma spoštovati zakonodajo. Gre za zakon o predlaganju kandidatov iz Slovenije za sodnike mednarodnih sodišč, ki velja tudi za člane mednarodne arbitraže iz Slovenije, seveda pa zakon dopušča možnost, da je kandidat lahko tudi iz tujine. Türk še meni, da je razprava o izbiri slovenskega člana arbitražnega sodišča še prezgodnja, saj roki za izbiro arbitrov začnejo teči šele po podpisu pristopne pogodbe Hrvaške k Evropske Uniji. Poleg tega pa Türk dodaja, da bi se moral domači kandidat iz tako imenovanega domoljubja odpovedati honorarju, vsaj slovenskemu, ne pa tudi hrvaškemu.
Na jugu Kirgizistana je bilo 12 ljudi ubitih v nemirih, preko 120 pa ranjenih. Gre za nasilje v mestu Oš, pri tem pa je prišlo do razbijanja trgovin in vozil. Povod za ta izgred v sicer nemirnem Kirgizistanu še ni znan, začasna vlada pa je razglasila izredne razmere ter v mesto napotila vojsko. Mesto Oš se nahaja na jugu države, kjer ima odstavljeni predsednik Kurmambek Bakijev največ privržencev.
Tajvansko sodišče je nekdanjemu predsedniku Chen Shui-bianu iz dosmrtnega zapora znižalo kazen na 20 let ječe. Obsojen je bil zaradi pranja denarja, sprejemanja podkupnin in zlorabe proračunskih sredstev. Razlog za znižanje plače naj bi bil ta, da je Chenova družina nazaj na Tajvan prenesla del denarja, ki ga je imela shranjenega v švicarskih bankah. Pred sodiščem so protestirali Chenovi privrženci, ki so vzklikali, da je nekdanji predsednik nedolžen. Kazen so znižali tudi Chenovi soprogi Wu Shu-chen, in sicer na 14 let zapora.
Kubanski disidenti so na kongres Združenih držav Amerike naslovili zahtevo, da opusti zakon, ki prepoveduje ameriškim državljanom, da svobodno potujejo na Kubo. Zdaj državljani Združenih držav Amerike ne smejo porabljati denarja na Kubi brez posebnega vladnega dovoljenja. To je prvič, da je 74 znanih kubanskih disidentov združilo moči in poslalo skupno pismo za spremembo zakona Združenih držav glede Kube. Sicer je Kuba na črni listi Amerike od leta 1960.
Novi japonski premier Naoto Kan je opozoril, da njegova država potrebuje finančno rekonstrukcijo zaradi zunanjega dolga, saj jo v nasprotnem primeru lahko čaka grški scenarij. Dolg dežele vzhajajočega sonca znaša dvojno vsoto bruto domačega proizvoda. Tako Kan napoveduje davčno reformo, ki bi pomagala japonski ekonomiji, saj ednino to lahko zmanjša dolg. Poleg tega Kan še meni, da se mora ljudem povrniti zaupanje v japonsko ekonomijo, saj naj bi bili de nje skeptični že 20 let.
Libija je na svobodo izpustila švicarskega poslovneža Maxa Goeldija, ki je dolgo časa vodil diplomatske stike med Švico in Libijo. Goeldi je bil obsojen februarja letos, ker naj bi kršil imigrantske zakone Libije. Čeprav je bil pridržan malo po tem, ko je bil sin predsednika Libije Muamera Gadafija aretiran v Švici zaradi incidenta, v katerem naj bi napadel dva uslužbenca hotela v Švici, je Tripoli nehal izdajati vize za švicarske državljane in prenehal trgovati z nafto s to evropsko državo.
Predsednik Enotne liste Vladimir Smrtnik vidi v oprostilnih sodbah zoper župana občine Škocjan in nadaljnjim trem obtožencem nadaljevanje nedoslednosti avstrijske politike do slovenske manjšine. Ti so bili obtoženi onemogočanja rabe slovenščine v uradih poslih občine Škocjan, kjer je več kot 10 odstotkov slovenskega prebivalstva in bi po zakonu morali omogočiti rabo slovenščine. O oprostilnih sodbah nam bo več povedal Vladimir Smrtnik: