Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Prisilni infoblok (783 bralcev)
Ponedeljek, 14. 6. 2010
jureg



...uvedba evidenčnega in analitskega informacijskega sistema za visoko šolstvo...

...o konferenci o študentskih vprašanjih...

...mariborska medicinska fakulteta uvedla sistem OSCE...

Vsi, ki še študirate, morda vas bo zanimalo, da je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo objavilo javno naročilo za razvoj in vzdrževanje evidenčnega in analitskega informacijskega sistema za visoko šolstvo, krajše eVŠ. Sistem naj bi zagotavljal evidenco vpisa, ki ga že dolgo promovira tudi ŠOS. Tako naj bi zmanjšali zlorabe, ki se dogajajo na področju zaposlovanja in sociale študentov, omogočena pa bo tudi večja preglednost. Vendar bo za izvedbo potrebno spremeniti tudi zakonodajo, ki jo bojda dotično ministrstvo že pripravlja.

Vlada bo kljub nasprotovanju študentskih organizacij že na prihodnji seji, ki bo to sredo, pripravila Zakon o malem delu za obravnavo v Državnem zboru. Predsednik vlade je očitno odločen stvar izpeljati do konca in to brez socialnega dialoga. Po Pahorjevih besedah kompromis ni več mogoč, razen če se zgodi čudež in bi predsednik vlade lahko preživel mesec z ubornimi 3000 evri neto plače. Če se to zgodi, bodo Boruta Pahorja najverjetneje tudi uradno beatificirali.

Beatifikacijo je na rektorski konferenci že doživela nacionalna koordinacija študentskih svetov, ki bi lahko postala resna konkurentka sedanjim študentskim organizacijam. Poleg tega so na rektorski konferenci ponovno spregovorili o štipendijski politiki, ki bi jo lahko deloma prevzele univerze same. Na konferenci tudi ni šlo brez debate o financiranju univerz. Seveda so ugotovili, da so univerze finančno podhranjene, predvsem zaradi vse večjega števila študentov.

Študentska politika je prejšnji teden minila v znamenju konference o študentskih vprašanjih. Na konferenci so se sestali ŠOS in vladni predstavniki, debata pa je seveda tekla predvsem okoli malega dela. ŠOS je tako predlagala podpis sporazuma o študentskih pravicah v Sloveniji. S tem naj bi uredili odnose med vlado in ŠOS, ki so trenutno bolj ali manj enostranski. Vlada je zagotovila, da bo predlog preučila do konca meseca, tovrsten sporazum pa bi lahko bil zagotovilo za vzajemno uresničevanje skupnih ciljev. Več o sami konferenci pa boste lahko izvedeli v posebni oddaji univerzitetne redakcije, ki bo na sporedu jutri ob dveh popoldne. Za zdaj pa z dotične konference poslušajmo izjavo ministra Ivana Svetlika:


Mariborska medicinska fakulteta je bogatejša za sistem OSCE. Ta študentom omogoča pridobivanje praktičnih kliničnih veščin in znanj ter objektivno ocenjevanje znanja pred vstopom v pravo ordinacijo. Sicer lepo, vendar tak sistem ni preveč učinkovit, če ni primernih prostorov, v katerih bi se lahko nemoteno izvajal. Gradnja stavbe mariborske medicinske fakultete namreč zamuja že leto in pol. Pogled z levega na desni breg Drave v smeri kliničnega centra sicer odkriva neke premike v tej smeri, vendar končne realizacije še ni. Bojda se bo gradnja pričela to poletje, vendar v krizi gradbeništva ne bi bilo nič čudnega, če se to ne bi zgodilo. Sistem OSCE se tako do izgradnje prostorov fakultete izvaja kar v UKC Maribor.

Preden vas predamo še informacijam, kam se lahko v teh soparnih dneh podate na kako zanimivo predavanje ali kaj podobnega, pa še ena stereotipna novica. Stereotipi so v študiji Evropske komisije o odpravljanju neenakosti spolov v izobraževanju v EU še vedno največji izziv. Moškim bi, sodeč po raziskavi, morali pomagati pri branju, ženskam pa pri matematiki. Dve tretjini držav sicer vodi politike za enakost spolov v visokem izobraževanju, vendar so skoraj vse namenjene izključno ženskam. To kaže tudi statistika v Sloveniji. Lansko leto je bilo po podatkih Statističnega urada nekaj več kot 18 tisoč diplomantov, od tega kar dve tretjini žensk.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Če ima kdo odveč kakšen delujoč ventilator, ga bodo zelo veseli v socialnem centru Rog.

Danes se začenja festival migrantskega filma 'Na poti', ki ga pripravljata Slovenska filantropija in Zavod Voluntariat. Otvoritev je danes ob 17h v Mestnem muzeju Ljubljana, dogodki in projekcije filmov pa bodo na različnih lokacijah cel teden. S festivalom želijo opozoriti na aktualne teme, povezane z migracijami, azilom, sprejemom in vključevanjem beguncev v novo okolje. Udeležba na dogodkih je brezplačna, zaradi omejenega števila mest pa prisotnost potrdite na telefonsko številko 051-654-726 ali na e-poštni naslov: napoti@filantropija.org.

Festival se zaključi v nedeljo, prav na svetovni dan beguncev. Ta dan vas društvo Afriški center vabi na delavnico o migracijah, ki se bo odvijala v Socialnem centru Rog na Trubarjevi 72. Začetek je ob peti popoldanski, na sporedu pa bodo projekcije filmov, razprave in tudi igra vlog. Nato sledi še fešta s hrano in glasbo.

V soboto se lahko udeležite brezplačne delavnice za delo z romskimi otroki. Delavnica za usposabljanje prostovoljk in prostovoljcev za delo z otroki v romskem naselju bo potekala v Grosupljem v Hiši zavetja Palčica med 10. in 14. uro

Morebitni interesenti za mesto mladega raziskovalca imate še slab mesec časa, torej do 9. julija, da se prijavite na razpis za kandidate za mlade raziskovalce v letu 2010. Razpis in potrebna dokumentacija so objavljeni na spletnih straneh ljubljanske univerze.

Infoblok je prisilno spisal JureG, izjavo je posnel FranciI.

 



Komentarji
komentiraj >>