Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Knjiga, stroj, ki ustvarja umetnost (2368 bralcev)
Četrtek, 24. 6. 2010
KatjaPahor



„Knjige umetnika so, tako kot katerikoli drugi medij, sredstva za prenašanje idej od umetnika do gledalca/bralca. Želja umetnikov je, da bi njihove ideje razumelo kar največje število ljudi. Knjige olajšajo dosego tega cilja.“ -Sol LeWitt

Knjiga, stroj, ki ustvarja umetnost je naslov razstave v ljubljanskem MGLC-ju. Na ogled so postavljene knjige umetnika, ki jih je ustvaril Sol LeWitt. Fine umetnosti. Danes. 16.00!
„Knjige umetnika so, tako kot katerikoli drugi medij, sredstvo za prenašanje idej od umetnika do gledalca / bralca. Želja umetnikov je, da bi njihove ideje razumelo kar največje število ljudi. Knjige olajšajo dosego tega cilja.“ Tako je leta 1976 razmišljal Sol LeWitt, umetnik, ki velja za utemeljitelja konceptualizma. Leta 1969 je objavil Stavke o konceptualni umetnosti, ki jih prebiramo kot manifest. V središče umetniškega ustvarjanja je postavljena ideja. Če si sposodimo še en LeWittov citat, lahko rečemo, da „ideja postane stroj, ki ustvarja umetnost.“

Zgornja izjava o idejah kot gonilu in najpomembnejšem vidiku dela seveda velja tudi v primeru knjige umetnika. Knjiga, stroj, ki ustvarja umetnost je naslov razstave knjig Sola LeWitta v ljubljanskem Mednarodnem grafičnem in likovnem centru. V treh razstavnih prostorih so v kronološkem zaporedju postavljene vse LeWittove knjižne umetnine, ki jih je ustvaril med letoma 1967 in 2002. Knjige na razstavi ne služijo temu, da bi gledalca spremenile v bralca - so dokumenti, ki pričajo o ustvarjanju avtorja na specifičnem in navadno neizpostavljenem področju. Potujoča razstava Artist's books je nastala in se prvič predstavila v Italiji, ki je bila nekaj časa LeWittova druga domovina, v bolonjskem Mednarodnem glasbenem muzeju dve leti po umetnikovi smrti. Izbira razstavnega prostora ni bila naključna. Glasba igra pomembno vlogo v opusu Sola LeWitta. Njegovim delom, ki temeljijo na osnovnih geometrijskih prvinah, lahko pripišemo pojme, kot so ritmičnost, repeticija in variacija. Tudi sam LeWitt je večkrat rekel, da bi raje komponiral in pustil, da njegovo delo izvajajo drugi. To se je zgodilo s stenskimi slikami, po katerih je najbolj znan. Po natančnih načrtih jih zdaj slikajo drugi.

Knjige umetnika Sola LeWitta, ki so bile velikokrat izdane kot spremljevalni katalog ob razstavah, niso ključ do razumevanja njegove umetnosti, so umetnost zase. Vsaka naslednja knjiga je stopnjevanje prejšnje. Ponekod v čisto likovnem smislu, kot se to zgodi v primeru knjige Four basic kinds of straight lines, ki nam ponuja podlago za Four basic colours and their combinations, izdano dve leti kasneje. Nadaljuje ju Four basic kinds of lines and colour. Obsesija z mrežami, ki se kaže v vseh knjigah umetnika, je najbolj očitna v Arcs circles & grids. Kasneje jo LeWitt v knjigi PhotoGrids nadgradi s fotografijo.

Mreža je seveda prisotna tudi v avtorjevi najbolj znani in vplivni knjigi Incomplete Open Cubes, ki ponazarja razvoj ideje, ključne točke ustvarjalnega procesa. Ta je bila katalog k istoimenski razstavi, za katero je Sol LeWitt isto idejo realiziral v različnih velikosti in različnih medijih. Ideja in koncept sta tisto pomembno, vse ostalo je le mehansko opravilo. Vendar pa je tudi to mehansko opravilo, izvedba, pri LeWittu dodelano. Četudi so njegove knjige velikokrat narejene z minimalnimi sredstvi, tako v materialnem kot v likovnem smislu, nas vse presunejo s svojo lepoto. Ob tem nam je kar žal, da jih ne moremo prelistati in se vanje potopiti.

V razstavnih prostorih se poleg knjig umetnika nahajajo tudi natisnjene reprodukcije LeWittovih stenskih slik in uokvirjeni izseki iz njegovih knjig. Slabšo različico listanja nudi tudi video, ki pa ne prikaže knjige tako, kot jo je zastavil umetnik, ampak se osredotoča zgolj na določene dele. Avtorji v knjigah umetnika nas do določene mere vodijo tako, da določijo zaporedje. Pri knjigah pa je očarljivo ravno to, da si zaporedje še zmeraj lahko določimo tudi sami. Predvajani video nam te možnosti izbire ne daje in avtorjevo delo na nek način interpretira namesto nas.

Razstava Knjiga, stroj, ki ustvarja umetnost je zbirka. Je dokument o ustvarjanju Sola LeWitta, ene največjih figur umetnosti 20. stoletja. In predvsem poklon umetniku, ki je na najvišje mesto v umetnosti postavil idejo. Dobro idejo je težko skaziti, je zapisal. Njegove knjige mu govorijo v prid.

Stavke je zapisala Katja.



Komentarji
komentiraj >>