Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NA STENI (3051 bralcev)
Sreda, 30. 6. 2010
Urh



...Nemška zvezna skupščina voli novega predsednika republike...
...Prisegel novi filipinski predsednik...
...Gvatemalska vlada ne popušča izsiljevanjem tolp...
...Ameriško vrhovno sodišče dalo zeleno luč za tožbo proti farmacevtskemu podjetju Pfizer s strani nigerijskih družin...
...Mestna občina Maribor je imela tiskovko ob začetku prenove kulturnega centra Pekarna...

OFF NAPOVEDNIK

Italija se bori proti sekularnemu hudiču, ki želi odstraniti razpela iz šolskih učilnic in spet pripeljati nevednost v glave mladih duš. Vatikanski pontif in italijanska vlada napovedujeta pravni boj proti evropskemu sodišču za človekove pravice, ki je razsodilo, da rimokatoliški simboli v učilnicah kršijo individualno pravico do lastne izbire veroizpovedi.

Tako bo Italija jutri na sodišče podala pritožbo proti sodbi, ki si jo razlaga kot neupravičeno vmešavanje v italijansko kulturo, zgodovino in veroizpoved. Vatikan še meni, da sodišče nima pravice posegati v deželo, ki je tako intimno njegova, saj sveti Peter vrata odpira le tistim, ki pred njih pridejo s papeškimi zakramenti. Sodišče je obtožil, da s svojimi odločitvami ignorira vlogo krščanstva pri oblikovanju evropske identitete, kot sramotno pa je sodbo označila tudi italijanska ministrica za izobraževanje Mariastella Gelmini, ki trdi, da je razpelo simbol tradicije in ne samo znak rimokatolištva. Razpela v učilnicah so v naši zahodni sosedi zakonsko zapovedana že vse od leta 1920, vendar se je katolicizem v vlogi državne religije končal leta 1984, ko se je prekinila uradna povezava med Vatikanom in italijansko državo.

Če bo italijanska pritožba zavrnjena, bi to lahko pomenilo prepoved vseh religioznih simbolov v šolskih ustanovah pod pristojnostjo Bruslja.

Vi pa berete iz šolskih učilnic odstranjen OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Nemški poslanci volijo novega zveznega predsednika
, potem ko je s tega mesta v zadnjih dneh maja odstopil Horst Koehler. Odnesle so ga sporne izjave o povezavah med vojnimi in ekonomskimi interesi Nemčije v Afganistanu. Favorit je Christian Wolff, sicer kandidat kanclerke Angele Merkel, vendar je soočen s trdim orehom v obliki priljubljenega protikandidata Joachima Gaucka. Ta je bil v preteklosti advokat človekovih pravic in kritik vzhodnonemške obveščevalne službe Stasi. Vloga zveznega predsednika je sicer v veliki meri le simbolična, vendar so analitiki mnenja, da bi bila Gauckova izvolitev velik udarec za Merklovo, ki trpi upad priljubljenosti na račun varčevalnih ukrepov. Vladajoča koalicija uživa večino v parlamentu, zato Wolff ostaja favorit, vendar so se nekateri člani koalicije že opredelili za Gaucka.

Benigno "Noynoy" Aquino je 15. po vrsti zaprisegel kot novi filipinski predsednik v Manili pred 500.000 glavo množico. Sin ubitega opozicijskega voditelja in bivše predsednice je maja s prepričljivo zmago na volitvah obljubil boj proti korupciji, modernizacijo pravosodnega sistema in napovedal konec še vedno trajajočim uporom na jugu, kjer se oborožene sile borijo z islamskimi in komunističnimi uporniki. V svojem govoru ob zaprisegi je dejal tudi, da prihaja nova doba vladanja in reform v dobrobit filipinskega ljudstva, s poštenim in učinkovitim vladanjem pa si bo prizadeval za boj proti revščini. Trenutno kar ena tretjina Filipincev še vedno živi z manj kot dolarjem na dan.

Notranje ministrstvo v Gvatemali se je odzavalo na ponedeljkov umor 45-letnega vodje osebja v enega od zaporov. Truplo so našli pred radijsko postajo s sporočilom, da se bodo zločini nadaljevali, dokler vlada ne bo izpolnila zahtev o reformah v zaporih, ki so postavljene s strani tolp. Predstavnik za stike z javnostjo pri Notranjem ministrstvu je že izjavil, da se z njimi ne bodo pogajali. Napadi so sicer odgovor na strožja pravila v zaporih, ki jih je vlada predstavila v začetku tega leta in zapornikom onemogoča dobivanje paketov od zunaj in jih večkrat seli iz zapora v zapor. Poleg tega zaporniki trdijo, da naj ne bi bili pravično obravnavani. To truplo pa ni prvi poskus izsiljevanja vlade, saj so pred tremi tedni tolpe namreč razstavile štiri glave po različnih delih mesta s podobnimi sporočili.

Vrhovno sodišče Združenih držav Amerike je dalo zeleno luč nigerijskim družinam za tožbo proti farmacevtskemu podjetju Pfizer. To je leta 1996 brez ustreznega soglasja staršev v Nigerji testiralo antibiotik Trovan na 200 bolnih otrocih, zbolelih v izbruhu meningitisa. Enajst otrok je umrlo, ostali pa so bili slepi, paralizirani in so imeli možganske poškodbe. V epidemiji meningitisa je umrlo več kot 12 tisoč nigerijskih otrok v šestih mesecih. Nigerijci bodo tako lahko v Ameriki zahtevali odškodnino na podlagi mednarodnega prava. Družba Pfizer zanika kakršno koli odgovornost in zatrjuje, da imeli so otroci, ki so jemali ta antibiotik, veliko več možnosti za preživetje. Ameriški vladni urad za zdravila in prehrano je dovolil uporabo antibiotika Trovan samo za odrasle, v Evropi pa je to zdravilo prepovedano za uporabo od leta 1999.

Talibani so napadli Natovo vojaško bazo v provinci Nangarhar na vzhodu Afganistana. Na letališču v Džalalabadu blizu pakistanske meje se je v avtu bombi razstrelil najmanj en samomorilski napadalec, več oboroženih napadalcev pa je streljalo na afganistanske in mednarodne sile. Ubitih naj bi bilo osem upornikov. Talibani so že prevzeli odgovornost za napad in sporočili, da je šest samomorilskih napadalcev ubilo 32 pripadnikov afganistanskih in mednarodnih sil. Po besedah ameriškega ministra za pravosodje Erica Holderja, ki je nenapovedano obiskal Afganistan, bo ameriška administracija še naprej pomagala afganistanski vladi pri vzpostavitvi učinkovitega kazenskega sistema. General David Patraeus, ki je prevzel vajeti ameriške vojske v Afganistanu po zamenjavi generala Stanleya McChrystala, pa je dejal, da se bodo spopadi v naslednjih mesecih verjetno še poostrili, saj se število talibanskih gverilskih akcij povečuje.

V Gani so aretirali lastnika ilegalnega rudnika zlata, ki se je v soboto zaradi močnega dežja zrušil. Rudnik je pokopal več deset rudarjev, vendar se o točnem številu ne govori, saj so delali na črno, prav tako se ne ve, koliko se jih je v rudniku nahajalo v času nesreče. Vsaj 15 ljudi je preživelo, reševalci pa nadaljujejo iskanje ostalih zajetih zaradi poplav, čeprav obstaja strah, da so vsi ujeti že mrtvi. Gana je ena izmed največjih afriških proizvajalk dragocenih kovin. Večino rudnikov v državi sicer obvladujejo multinacionalke, se pa vaščani večkrat na lastno pest odpravijo v zapuščene rudnike v upanju, da bi našli zlato, pri čemer večkrat nastradajo.

Mestna občina Maribor in zavod Mladinski kulturni center Maribor sta organizirala tiskovno konferenco ob začetku prenove Kulturnega centra Pekarna. Obnova bo potekala v sklopu priprave na projekt Evropska prestolnica kulture 2012, seveda pa jo s strani uporabnikov Pekarne spremlja marsikateri dvom, saj trenja med občino in Pekarno obstajajo že dlje časa. O tiskovni konferenci smo najprej govorili z direktorico javnega Zavoda Mladinski kulturni center Maribor Nino Arsenovič.



Kaj pa si o obnovi in delovanju Pekarne po njej misli predstavnik Zavoda Pekarna Magdalenske mreže Gregor Kosi, ki je sicer zadovoljen s potrditvijo predloga upravnega modela in je tudi sodeloval pri odboru, ki je vodil pogovore o obnovi s predstavniki Mestne občine Maribor in Mladinskega centra Maribor.



O dolžini obnove in bojaznih, ki jo spremljajo glede borbe za status Pekarne, nam je Kosi povedal sledeče:



Arsenovičeva pravi, da se Mladinski kulturni center Maribor ne bo vmešaval v program Pekarne, njegova funkcija naj bi bila sledeča.



Govorili smo tudi z Ramizom Derlićem, vodjo kluba MC Pekarna, ki vidi - kar se tiče upravljanja Mladinskega kulturnega centra s Pekarno - prvi problem pri zakonodaji.



Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo navedbe nekaterih medijev, da naj bi varovanje Nacionalnega preiskovalnega urada prenesli na zasebno podjetje. Varovanje objekta naj bi tako kot do sedaj zagotavljala policija sama. Sicer je vprašanje o varovanju zastavil poslanec Slovenske demokratske stranke Vinko Gorenak. Mi pa smo Gorenaka vprašali, kaj misli o tem, da so na ministrstvu to informacijo demantirali, so pa dejali, da proučujejo možnost dopolnitve varovanja z zunanjim izvajalcem:



Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti v preiskavi Balkanski bojevnik, ki je bila podana s strani zagovornikov obdolžencev. Sodišče je tako podaljšalo pripor devetim osumljencem, trije pa ostajajo v hišnem priporu. Vrhovni sodniki niso našli kršitev kazenskega zakona, poleg tega pa tudi niso upoštevali navedb nekaterih zagovornikov, da naj bi bili dokazi, pridobljeni od tujih varnostnih služb, nedovoljeni. Pripor so sodniki označili za nujen, ker je bila združba dobro organizirana in je preprodajala veliko količino mamil, zaradi česar obstaja nevarnost in begosumnosti osumljencev. Na odločitev sodišča so odvetniki osumljencev že podali pritožbe, preučujejo pa še možnost vložitve ustavne pritožbe.

Off so pripravli Urh, Jerneja, Nika, Božo in Luka.



Komentarji
komentiraj >>