Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 6.oktober, ob 14h (3235 bralcev)
Ponedeljek, 6. 10. 2003
lucija



Univerzitetni info blok
Za začetek današnjega univerzitetnega info bloka naj vas razveselim z novico, da vas bomo z informacijami s tega področja odslej “razveseljevali” vsak ponedeljek in ne več vsakih 14 dni, kot je bilo to v navadi v času poletnega lenarjenja. V vsakotedenski ritem pa se vrača tudi torkova oddaja “Kaj pa Univerza?”

Nadaljujmo z nezadovoljnimi dijaki. V Dijaški organizaciji Slovenije so pobude, ki jo je pred časom predstavil poslanec Tanko sicer veseli, vendar menijo, da je preveč optimistična. V pobudi je zapisano, da bi morala država za prehrano dijakov nameniti 10 milijard tolarjev. Namesto kosil za dijake bi morala država najprej poskrbeti, da bi vsi dijaki dobili kakovostno in ugodno malico. Letošnji proračun za subvencioniranje dijaške prehrane je sicer več kot za polovico višji kot lani, vendar to po njihovem mnenju še zdaleč ni dovolj.

Ob neurejenosti finančne pomoči za dijake so pri Dijaški organizaciji kritični do državnega investiranja v vojsko in prenove restavracije v parlamentu.
Kaj pa študenti? Če še niste opazili - novo študijsko leto se je že začelo. Prvi podatki o številu vpisanih študentov bodo znani do 15. oktobra, končni pa mesec pozneje. Vsi slovenski “faksi” so v letošnjem študijskem letu ponudili skoraj 22.900 prostih mest za študente prvih letnikov.

Število vseh študentov bo tudi v letošnjem študijskem letu približno enako kot lani, skoraj 88 tisoč. V prvi letnik in v višje letnike se je mogoče vpisati še do 10. oktobra, vpis v podiplomske študijske programe pa mora biti končan do 14. oktobra. Če je verjeti ministru, bo država letos sofinancirala največji delež podiplomskih študentov doslej. Projekt sofinanciranja podiplomskega študija se je začel v študijskem letu 1998/99. Iz sredstev, ki so na voljo, bo letos predvidoma sofinanciranih skupaj več kot 4100 študentov podiplomskega študija.

Ravno na prvi študijski dan so poslanci novelirali zakon o visokem šolstvu. Novela je bila potrebna zaradi novega zakona o delovnih razmerjih in ureja zaposlovanje učiteljev v visokem šolstvu. Določa pa tudi način volitev rektorja, omogoča enakopravno konkuriranje na razpise za raziskovalne programe in projekte, izenačuje položaj učencev, dijakov in študentov pri subvencioniranju prevozov ter predvideva preoblikovanje nekaterih študijskih programov.

Že naslednji dan, torej 2. oktobra, je Državni zbor podprl ustanovitev Medicinsko fakultete v Mariboru. Fakulteta naj bi začela delovati že prihodnje leto. Če se seveda ne bo kaj zataknilo. Poleg te se članicam Univerze v Mariboru pridružuje tudi Fakulteta za policijsko-varnostne vede, ki pa bo še naprej delovala v Ljubljani. Notranje ministrstvo, kot ustanovitelj, omenjeni fakulteti prepušča v uporabo prostore za izvedbo študija. Z odlokom pa je urejen tudi prehod študentov in delavcev z dosedanje Visoke policijsko-varnostne šole na novo fakulteto v okviru Univerze v Mariboru.

V Ljubljani te dni poteka petdnevna delavnica “Študij v tujini, brez težav” oz. “Study abroad should be easy”. Na delavnici sodelujejo predstavniki študentskih organizacij iz tujine, ki imajo izkušnje z delovanjem informacijskih centrov za svetovanje študentom, ki se odpravljajo na študij v tujino. Delavnico je organiziral podmladek socialdemokratov, nanjo pa so povabili tudi vse svoje “konkurente”, ki se tako ali drugače ukvarjajo s pomočjo študentom, ki se odpravljajo v tujino (ŠOU, ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, Ad-Futura, itd.).

Rok za oddajo prošnje za republiško ali Zoisovo štipendijo, ki je tako ali tako ne bi dobili, ste zamudili 3. oktobra.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru pa je ob začetku novega študijskega leta fundaciji “Solidarnostni sklad ŠOUM “ zagotovila dodatne tri milijone tolarjev za dodeljevanje enkratnih finančnih socialnih in študijskih pomoči študentom Univerze v Mariboru. Enkratna finančna pomoč je namenjena socialno ogroženim študentom in študentom staršem ter za študijsko pomoč za študij v tujini, nadpovprečno nadarjenost ter delavnost in raziskovalne dejavnosti.

Predstavniki Študentske organizacije Slovenije ter Ministrstva za finance pa so na petkovem sestanku obravnavali spremembe, ki jih predvideva zadnji predlog novele zakona o dohodnini. Predstavniki ŠOS so izrazili pomisleke glede teh sprememb, saj drastično posegajo v pravico dijakov in študentov do opravljanja začasnih in občasnih del preko študentskih servisov. Predlog novele med drugim predvideva starostno omejitev pravice do tovrstnih del na 26 let.

Odziv na četrtkov odprti telefon ministrstva za šolstvo, ki so ga tokrat pripravili na temo visokega šolstva, je bi menda zelo dober. Nekdanja študentska poslanka, Bara Hieng, pa je za reševanje problemov izbrala drugo pot. Na nas, in najbrž še na kakšen drug medij, se je namreč obrnila z resnim problemov vseh izrednih študentov, ki so se na izredni študij vpisali upajoč, da se jim bo v drugi letnik uspelo vpisati redno.

V Pravilniku ALU v Ljubljani je namreč zapisano, da študent izrednega študija lahko nadaljuje studij kot študent rednega študija, če doseže pri temeljnih predmetih povprečno oceno majmanj 9. Na drugih fakultetah imajo lahko 6, 7, 8, 9 ali 10. Bara Hieng ugotavlja, da Statut Univerze v Ljubljani sicer določa, da lahko študent izrednega študija nadaljuje študij kot redni študent pod pogoji, ki jih predpiše članica univerze, vendar to ni v skladu z Zakonom o visokem šolstvu, ki določa, da so te stvari določene s Statutom Univerze in zaradi tega prihaja do neenakosti študentov pred zakonom. O tem bomo gotovo še govorili v prihodnjih oddajah, danes pa napovejmo še nekaj prihajajočih dogodkov.

Od 14. do 16. oktobra boste v Narodni galeriji v Ljubljani lahko obiskali 9. slovenski festival znanosti, ki so ga letos naslovili s sloganom “Odprimo vrata znanosti.” Festival pripravlja Slovenska znanstvena fundacija.

Časopis socialno delo, ki ga izdajajo na fakulteti za socialno delo v sodelovanju s časopisom za kritiko znanosti 7. in 8. oktobra prireja delavnico o objavljanju v znanstveni periodiki. Prvi dan bo britanska strokovnjakinja za akademsko založništvo Jo Campling, urednica številnih knjig in članica več uredniških odborov predstavila novosti v formatu znanstvene publicistike, o pričakovanjih in problemih slovenske znanstvene periodike pa bosta spregovorila urednik Časopisa za kritiko znanosti urednik časopisa Socialno delo. O pogojih sodelovanja se pozanimajte na socialno.delo@uni-lj.si


Današnji info blok bomo sklenili še z napovedjo Študentske arene, ki jo pripravljata Študentska organizacije Univerze v Ljubljani ter Zveza študentskih klubov Slovenije ŠKIS med 14. in 16. oktobrom na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču ter z zadnjo, enološko obarvano novico.


BEST je neprofitna, nepolitična mednarodna študentska organizacijo, ki združuje predvsem študente naravoslovnih in tehničnih smeri in je prisotna na 65 evropskih univerzah v 24 državah. Naši lokalni skupini iz Ljubljana ter Maribora med 4. in 12. oktobrom organizirata seminar z zanimivim naslovom “Teden slovenskega vina”. No, Keber gor ali dol, v tem času bo vino gotovo teklo v potokih na raznih brucovanjih. Namen omenjenega BEST-ovega projekta pa je malo drugačen: seznaniti mlade s kulturo in tradicijo pridelave vin v Sloveniji.

Pa na zdravje in na uspešno študijsko leto!

Današnji info blok je z zaenkrat še trezno glavo spisala Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>