Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DVOJEZIČNI OFF (2998 bralcev)
Sreda, 11. 8. 2010
Nacho Top



… Kolumbija in Venezuela obnavljata diplomatske odnose …
… Iran se ne boji ameriških vojaških groženj …
… občina Rezija razposlala kočljivo anketo svojim občanom …
… Pahor in Zalar na konferenci spregovorila o neplačevanju socialnih prispevkov …
… pobuda za razpis referenduma o ljubljanskem prostorskem načrtu …



OFF NAPOVEDNIK

Mednarodni denarni sklad je že v aprilu izdal dokument, ki ga mediji glavne struje ne obravnavajo z resnostjo, ki si jo zasluži. V njem namreč investicijski finančniki ugotavljajo, da nekaj suverenih držav iz sredozemskega pasu, ki jih bančniki imenujejo pujski, ni sposobnih kontrolirati svojega primanjkljaja. Ker seznamu prašičkov v bližnji prihodnosti ni videti konca, je svetovni ekonomski sistem vse bolj dovzeten za globalne šoke. Denarni sklad ocenjuje, da takšno stanje ne more biti trajno, zato za čas po krizi načrtuje novo globalno valuto.

Kar pa je v predlogu seveda zanimivo, ta valuta ne bi bila ukoreninjena na materialni osnovi recimo naftnega sodčka ali zlata, ampak bi bila reciklirana oblika obstoječega fiat-denarja, katerega vrednost regulira centralna banka z nadzorom količine denarja v obtoku. Z drugimi besedami, denarni sklad bi rad privilegij tiskanja denarja ohranil za nekaj neizvoljenih bančnikov, ki jih pred družbeno pogodbo k odgovornosti kliče dinastična tradicija. Sklad se sicer zaveda, da se njegovi načrti ne bodo materializirali, razen v primeru, da v prihodnje ne pride do razvoja dogodkov, ki bodo po njihovih besedah povečali apetite po mednarodnem sodelovanju. Dokument je javno dostopen na spletni strani mednarodnega denarnega sklada.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, kjer je takšno sodelovanje še vedno sopomenka kolaboracije.

OFF PROGRAM

Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos in njegov venezuelski kolega Hugo Chavez sta v torek po pogovorih v Santa Marii na karibski obali Kolumbije napovedala, da bosta njuni državi obnovili diplomatske odnose. Te je Venezuela prekinila konec julija zaradi obtožb Kolumbije, da daje zatočišče kolumbijskim upornikom FARC. Chavez je ocenil, da je bilo srečanje dokaz dobre volje obeh držav, ob tem pa se je strinjal s kubanskim revolucionarjem Fidelom Castrom, ko je ta pred dnevi dejal, da vojna med Kolumbijo in Venezuelo ni mogoča.

Razmere v Pakistanu, kjer so poplave zadnje dni zahtevale več kot 1600 smrtnih žrtev, ostajajo kritične. Po poročanju pakistanskih medijev je bilo v zadnjem dnevu na novo poplavljenih več deset vasi, številni ljudje so morali zapustiti domove. Po podatkih Združenih narodov so najhujše poplave v zgodovini Pakistana posredno in neposredno prizadele že 14 milijonov ljudi. Pomoč Pakistanu so sicer že napovedale številne države, vendar ta na prizadeta območja prihaja počasi. Sicer pa so v torek talibani pozvali pakistanske oblasti, naj ameriško pomoč zavrnejo in obljubili, da bodo v tem primeru za prizadete v poplavah sami prispevali enako vsoto denarja.

Iran trdi, da Združene države Amerike niso dovolj močne, da bi svoje grožnje spremenile v meso, saj so iranske oborožene sile popolnoma pripravljene, da se uprejo kakršnikoli agresiji. General Brigadir Mohammed Ali Jafari je v uradni izjavi povedal, da se Američani zavedajo, da Irana z vojaškim posegom ni mogoče pripraviti v pristanek na njihove nelegalne zahteve. Iranski poveljnik je mnenja, da so Združene države svoje vojaške sile koncentrirale na mejah z Iranom pod pretvezo boja proti terorizmu, vendar doslej niso bile sposobne izvesti vojaškega posega proti Iranu, zato prihaja le do stopnjevanja mehke vojne, kot jo je označil iranski poveljnik. Jafari se je s tem odzval na komentarje načelnika štaba združenih poveljstev ameriške vojske, admirala Mika Mullena, ki vidi vojaški poseg kot opcijo, s katero bi iz Irana lahko odgnali jedrski program.

Rast industrijske proizvodnje na Kitajskem se je ob vladnih ukrepih za omejitev hitre rasti zadolževanja julija še upočasnila in dosegla najnižjo raven letos. Po drugi strani pa se je inflacija, potem ko so poplave uničile velike količine kmetijskih pridelkov, povzpela na najvišjo letošnjo raven. Podatki so dodaten znak, da se kitajsko gospodarstvo ohlaja, kot mnogo drugih pa so ga v gibanju navzgor očitno ohranjali krediti, ki so sedaj nehali napihovati tudi ta svetovni fenomen.

Ruski premier Vladimir Putin se je boju proti požarom pridružil kot pilot gasilskega letala. Pazljivo nastavljene kamere so ujele trenutek, ko je Putin s pritiskom na gumb iz letala odvrgel tovor in se k pilotu obrnil z vprašanjem: „Ali je bilo to OK?“. Pilot se je hitro odzval z besedami: „Direkten zadetek!“. Moskva danes, po tednih ujetosti v smog, uživa sončen dan, vendar strokovnjaki napovedujejo, da se bo smog kmalu vrnil nad moskovsko nebo.

Italijanska občina Rezija je morala svojim občanom na osnovi državnih in deželnih zakonov izdati dvojezično, italijansko-slovensko osebno izkaznico. Takšno je zavoljo večkulturnega bogastva dežele Furlanije Julijske krajine zahteval Italijan Gabriele Cherubini (izg. kerubini), kar je povzročilo proteste kakšnih 50-ih Rezijanov. Občina je poleg tega med občane razposlala vprašalnik, ki naj bi ji pomagal dobiti bolj popolne informacije o rezijansko govorečih občanih. O vprašalniku smo govorili z Acejem Mermoljo, tržaškim pokrajinskim predsednikom Slovenske kulturno-gospodarske zveze:



Kaj pa meni Mermolja o vprašanjih v vprašalniku, kot so: „Ali menite, da vaša nacionalnost vpliva na vašo politično usmeritev?“, „Kaj želite za domovino?“ in „Kateri domovini se čutite pripadni?“:



V vladni palači je potekala novinarska konferenca, kjer sta svoja stališča o neplačevanju socialnih prispevkov podala premier Borut Pahor in pravosodni minister Aleš Zalar. Poslušajmo najprej statistiko prijav, ki jo je predstavil Zalar:



Po ministrovem prepričanju tako danes ni več dileme glede tega, ali je moč neplačevanje socialnih prispevkov kot kaznivo dejanje opredeliti po sedanji zakonodaji. Pri tem se sicer z drugačnimi argumenti strinjata tako pravosodno ministrstvo kot državno tožilstvo.



Kot pravi Zalar, kazenskega zakonika tako ni treba spreminjati, končna beseda glede načina sankcioniranja tovrstnega početja pa bo v vsakem primeru na sodiščih. Minister ob tem ni pozabil poudariti, da ne drži, da se prvi kazenski postopki zaradi neplačevanja socialnih prispevkov dogajajo šele sedaj. Dodajmo, da tudi samo Ministrstvo za pravosodje, natančneje Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, ne plačuje socialnih prispevkov. Tako je dolžna za skoraj 800.000 evrov plačil prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje zapornikov. Na ministrstvu sicer zatrjujejo, da to ne more biti obravnavano enako kot neplačevanje prispevkov za delavce.

Na današnji novinarski konferenci sta pobudnika za vložitev zahteve za razpis referenduma, arhitekt Fedja Košir in mestni svetnik Zelenih Miha Jazbinšek, predstavila potek postopka predloga za razpis naknadnega referenduma o ljubljanskem prostorskem načrtu. Predlog za referendum o strateškem in izvedbenem delu prostorskega načrta Mestne občine Ljubljana je predložil Miha Jazbinšek in povedal, zakaj naj bi do naknadnega referenduma prišlo:



Zahteva za razpis naknadnega referenduma pa je naletela na določene zaplete - več o tem Jazbinšek:



OFF so pripravili Boris, Potočan ter vajenca Luka in Jerneja



Komentarji
komentiraj >>