Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MELT-BANANA: Lite Live: Ver .0.0 (A-Zap, 2009) (2574 bralcev)
Sreda, 18. 8. 2010
Gašper Prus



Melt-Banana so še eden od japonskih hrupnih produktov, ki bodo čez dober mesec (23.9.) nastopili v Menzi pri koritu. Takrat se utegnejo predstaviti v različici, kjer kitare zamenja elektronski trušč. Dotični posnetek v živo je odigran v natanko takšni varianti ... (v celoti!)

* Kdor se je vsaj malenkostno zanimal za japonsko alternativno glasbeno sceno, zagotovo ni mogel mimo imena Melt-Banana. Že samo ime nakazuje ne nekaj, kar zagotovo nima konvencionalnega glasbenega izraza, kar so člani in članice zasedbe upravičili vsaj na desetih studijskih ploščah in s celo goro sedem inčerjev. V zgodnjih devetdesetih formirano zasedbo vodita vokalista Yasuko Onuki in kitarist Ichirou Agata, ki sta v vseh teh letih zamenjala cel kup bobnarjev in nekaj basistov. Neverjetno, a ta dvojec ohranja ime pri življenju že celih osemnajst let. In kljub temu, da muzika morda ne prinaša velike izrazne širine je pretkani dvojec dovolj namazan, da v ustvarjanju še vedno najde nekaj svežine in novih prijemov.

Začetek ustvarjanja s prvencem Cactuses Come in Flocks je prinesel nekajsekundne skladbe, zapakirane v garažen zvok, ki so ga skozi leta nadgrajevali in ga na zadnji plošči Bambi's Dilemma že kar lepo in za nekatere celo preveč spolirali. Glasba Melt-Banana navdušuje ušesa iz različnih subkultur, saj vsebujejo dovolj odtrganosti in širine za pritegnitev številčnih ušes, predvsem tistih iz ekstremnih žanrskih usmeritev. Pritegnili pa so tudi veliko znanih glasbenih kolegov. Prvi jih je opazil KK Null, bolj znan kot vodja zasedbe Zeni Geva, nato so dve plošči snemali pri Stevu Albiniju, se potikali na turneji z Mr. Bungle in Fantomas, seveda so sodelovali z rojakom Merbowom. Na slovenskih odrih jih je bilo pred leti, ko so snemali za ameriško založbo Skin Graft moč videti na odru ilirskobistriškega MK>NŽ-ja, čeprav so leta 2004, ko bi morali nastopiti na ljubljanskem koncertu kot predskupina Fantomas, že bili najavljeni, a potem do realizacije žal ni prišlo.

Melt Banana v zadnjem času svoje žive nastope pogostokrat začinijo z obilo elektronskega ekperimentiranja. Nastopajo v standardni postavi kot kvartet, le da kitaro in bas kitaro nadomestijo z elektronskimi efekti. To potem zgleda nekako tako, da se skladbe bodisi odigrajo v njim klasični varianti -brostrelni hard core sreča punk ali grind core, ali pa z efekti ustvarjajo zvočno kuliso, ki nadane njihovi izraznosti drugačno podobo. Skladbe imajo zaradi tega spremenjene dimenzije, saj se ponekod tudi prepletajo bobnarska hitrost, piskajoč vokal in teroriziranje z efekti. Zasedba je sicer z efekti že telovadila na do sedaj izdanih ploščah, a v prav takšni formi se posnela še ni. Zagotovo je to dobra paša tudi za oči, v kar se bomo lahko prepričali 23. septembra, ko zasedba nastopi v ljubljanskem klubu Menza pri koritu. Glede na to da je dotična živa plošča izšla v lanskem letu, jo utegnejo predstavljati tudi na letošnji turneji. Sicer ni toliko pomembno v kakšni varianti se bo kvartet predstavil, saj njihov zajeten opus ponuja veliko za kakovostno koncertno izkušnjo.

pripravil Gašper Prus

 

 



Komentarji
komentiraj >>