Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KO STOJIŠ V KOLONI DAJ AVTO NA OFF (2557 bralcev)
Torek, 24. 8. 2010
Urh



...Kanada drži v priporu 400 tamilskih beguncev...
...somalijski uporniki v napadu ubili 42 ljudi...
...celica al - Kaide izpustila dva španska humanitarca...
...novi kandidati za župana v Kranju, Velenju in Slovenj Gradcu...


OFF NAPOVEDNIK

Vozniki na severu Kitajske že deset dni stojijo v koloni, dolgi približno sto kilometrov. Zaradi prometnega zamaška, ki se je začel 14. avgusta v Pekingu, se vozila premikajo po komaj kilometer na dan, vzrok temu pa so gradbena dela. Oblasti se bojijo, da se bo stanje normaliziralo šele sredi prihodnjega meseca. Razmere so postale nevzdržne, ko so v avtonomni pokrajini Notranja Mongolija odkrili velika nahajališča premoga, od takrat pa promet le še raste.

Voznikom, ujetim v koloni, ne preostane drugega kot čakanje, zato si krajšajo čas s spanjem, sprehajanjem, igranjem kart in šaha. Seveda pa prebivalci okoliških vasi ta dogodek izkoristijo za svoje kapitalistične namene in so nemudoma odkrili svojo podjetniško žilico. Tako so svoj poslovni načrt udejanjili in sedaj po zasoljenih cenah čakajočim prodajajo instantne rezance, pakete s hrano, prigrizke in vodo. Vendar pa so ujeti vozniki v teh izrednih razmerah pripravljeni odšteti za hrano veliko več kot sicer.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki je vajen izrednih razmer.

OFF PROGRAM

Kanadske oblasti so odločile, da mora 400 tamilskih beguncev, ki so v Kanado prispeli pred 11-imi dnevi, ostati v priporu. Begunci, med njimi je 49 otrok, imajo za sabo 90-dnevno plovbo na tovorni ladji, med katero so zavrnili njihov pristanek v Avstraliji, ena oseba pa je umrla. V priporu bodo sedaj čakali, dokler uradniki ne pregledajo njihovih dokumentov, saj jim azila ne bodo podelili, v kolikor so člani uporniške skupine Tamilski tigri. Stanje tamilske manjšine na Šri Lanki se je izjemno poslabšalo po lanskem porazu Tamilskih tigrov, s čimer se je končala 25 let trajajoča državljanska vojna. Po podatkih Združenih narodov je bilo v zadnjem letu ubitih okoli 7000 tamilskih civilistov, več tisoč pa jih je še vedno zaprtih v taboriščih po vsej državi.

Uporniki v somalijskem glavnem mestu Mogadiš so v napadu na hotel v Zeleni coni ubili najmanj 15 ljudi, od tega po navedbah somalijske vojske 10 tamkajšnjih poslancev. Policisti so dva napadalca ubili, tretji pa se je razstrelil. Novi spopadi so v Somaliji izbruhnili v ponedeljek, ko je skupina al Šabab napovedala vojno silam Afriške unije, ki ščitijo šibko somalijsko vlado, vendar pa ne znajo zajeziti nasilja v državi. V dveh dneh spopadov je bilo tako ubitih najmanj 40 ljudi, 130 pa je ranjenih.

Severno-afriška veja Al-Kaide Muslimanski Maroko je iz ujetništva na Maliju izpustila dva španska humanitarca, ki sta bila zajeta lanskega novembra v Mavretaniji. Za talca je skupina zahtevala 5 milijonov dolarjev, španska vlada pa plačila odkupnine noče ne potrditi ne zanikati. Sodelavko, ki je bila zajeta skupaj z omenjenima humanitarcema, so sicer brez odkupnine izpustili že marca.

V bližini severnokorejske prestolnice Pjongjang je po besedah južnokorejskega ministrstva za obrambo od julija nameščeno večje število vojakov s težko oborožitvijo. Namestitev vojakov naj bi bila povezana s pomembnimi političnimi dogodki, in sicer s septembrskim srečanjem komunistične partije in oktobrsko obletnico partije. Nekateri analitiki ocenjujejo, da naj bi Kim Jong Il na septembrskem srečanju partije uradno določil naslednika, saj naj bi bilo voditeljevo zdravstveno stanje po ocenah južnokorejskih obveščevalcev precej slabo. Medtem pa južnokorejske sile vadijo z ameriško vojsko in urijo vojne operacije pod vodstvom ministrstva za združitev, čigar cilj je preobrazba Severnih Korejcev v državljane Južne Koreje.

Indija je zavrnila kontroverzni načrt britanskega rudarskega podjetja Vedant za pridobivanje boksita na vzhodnem delu pokrajine Orisse. Projekt namreč krši okoljevarstvene akte in povzroča zaskrbljenost lokalnih plemen. Podjetje odločitve še ni komentiralo, pravi pa, da bi projekt doprinesel k višji stopnji zaposlitve. Medtem pa pripadniki plemen trdijo, da bi z izvajanjem načrta podjetja uničili sveto zemljo. Indijski okoljski minister Jairam Ramesh je povedal, da so z zavrnitvijo Vedanta preprečili kršitev okoljevarstvenih aktov, ob tem pa dodal, da je odločitev sprejel v popolnoma legalnem postopku. Ramesheva odločitev je prišla po tem, ko je vlada izdala poročilo, v katerem piše, da bi projekt Vedante osiromašil tamkajšnji plemeni Kutio in Dongrio Kondh.

Francoska vlada je povabila ministre nekaterih članic Evropske unije na septembrsko srečanje, na katerem bodo govorili o problemu preseljevanja v Uniji. Na seznamu povabljenih na srečanje 6. septembra so ministri Nemčije, Italije, Španije, Velike Britanije in Grčije, poleg njih pa še predstavnik Kanade in belgijsko predsedstvo Evropske unije. Zanimivo pa je, da na seznamu ni ministrov Romunije in Bolgarije, kamor Francija trenutno sramotno deportira Rome. Na srečanju sicer pričakujejo dva visoka predstavnika romunske vlade, ki se bosta sestala s francoskim notranjim ministrom Briceom Hortefeuxjem in ministrom za preseljevanje Ericom Bessonom. Hortefeux je napovedal, da bo romunsko stran prosil za pomoč pri sprejemanju Romov.

Sindikalist Srečko Čater je direktorici Vegrada Hildi Tovšak osebno predal zahteve delavcev, ki zaradi neizplačanih plač napovedujejo stavko. Več kot tisoč zaposlenih v podjetju zaradi insolventnosti že nekaj mesecev ne prejema plač redno, nekateri jih niso dobili že od aprila, nekateri pa od junija. Delavci, ki so člani Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, tako od sindikata zahtevajo, da organizira stavko, če do 1. septembra ne bodo dobili plač. Najprej naj bi organizirali opozorilno stavko, v primeru, da zahteve ne bodo izpolnjene, pa bo sledila splošna stavka, še dodaja Čater.

Elektro Celje je prvim 20.000 odjemalcem poslal račune z vračili preplačane elektrike, v naslednjih dveh dneh pa bo takšne račune prejelo še 60.000 odjemalcev. Vračila naj bi prejeli predvidoma v roku 14 dni. Povprečen znesek znaša 15,77 evra na merilno enoto, omrežnina in trošarina, ki predstavljata 62 odstotkov zneska računa, pa ne spadata v osnovo za izračun. Odjemalci bodo vračilo razlike dobili povrnjeno z avgustovskimi računi. Vsi odjavljeni odjemalci in tisti, ki so zamenjali dobavitelja, pa bodo prejeli dobropise. Celjska družba je sledila mariborski, ki je kot prva začela z vračili preplačane elektrike v ponedeljek. Društvo za povračilo preplačane električne energije je napovedalo, da bodo vse izračune tudi preverili, kar bo trajalo do začetka septembra. Nato se bodo odločili, ali bodo tožili eletrodistributerje.

Trije novi kandidati v večjih slovenskih mestih so se podali v borbo za županski stolček. V Velenju je kot edini do sedaj kandidaturo za župana napovedal Bojan Kontič, sedajšnji podžupan in vodja poslaske skupine Socialni demokrati. V Kranju je nov kandidat Mohor Bogataj, bivši župan tega mesta, ki ga podpira stranka za napredek krajevnih skupnosti, v Slovenj Gradcu pa se je v borbo podal Peter Cesar iz Slovenske ljudske stranke.

Govorili smo z Mohorjem Bogatajem, poleg katerega so v Kranju kandidaturo zaenkrat vložili še Hermina Krt s podporo DeSusa, Bojanom Homanom, ki ga podpirata Slovenska demokratska stranka in Slovenska ljudska stranka, Darjanom Petričem s podporo Socialnih demokratov, Liberalne demokracije, Stranke mladih in Glasu žensk ter z Matevžem Klečem iz Nove Slovenije. Za začetek smo Bogataja vprašali o vzrokih za njegovo ponovno kandidaturo:



Kakšno pa je njegovo stališče do alternativnega kulturnega centra Izbruh:



Off sta pripravila Jerneja in Arne



Komentarji
komentiraj >>