Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Moč pesmi: Shel Silverstein (2738 bralcev)
Sreda, 1. 9. 2010
outlaw



Prva sreda v mesecu je čas za posebno oddajo Moč pesmi, v njej pa spomin na Shela Silversteina.
1. CD silverstein, 2 (on) FREAKIN' AT THE FREAKERS' BALL shel silverstein 3.18
CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Vsi ste povabljeni na zabavo odštekancev, nas je vabil Shel Silverstein s pomočjo zasedbe Dr. Hook & The Medicine Show v pesmi Freakin' at the Freakers' Ball, na albumu z istim naslo-vom iz 1969. leta. Nocoj se bomo v posebni oddaji Moč pesmi, v kateri vsako prvo sredo v mesecu v okviru redne oddaje Izven zakona na vašem in našem Radiu Študent opevamo veli-ke pisce nadčasnih pesmi iz Amerike in okolice, spomnili Shela Silversteina. Povod je objava zbirke priredb njegovih pesmi z naslovom Twistable, Turnable Man, po eni od njegovih pesmi. Tisto zbirko, ki je izšla junija letos, bomo poslušali ob prvi priliki. Nocoj bomo poslušali njegove pesmi v njegovi izvedbi. Tu je ena, ki jo je napisal za radijske voditelje, ki so se pri-toževali, da so pesmi predolge za radijsko predvajanje, zato jim je namenil šestindvajset sekundno pesem. 26 Seconds Song.
2. Isti CD, 1 (on) 26 SECONDS SONG shel silverstein 0.31
Shela Silversteina mnogi poznamo bolj po njegovih pesmih v izvedbah drugih, od Johnnyja Casha do Marianne Faithfull in nešteto drugih. Nekatere od tistih pesmi niti nimamo v njegovi izvedbi. Večkrat smo tudi presenečeni, ko ugotovimo, da je neko pesem napisal prav on. Recimo The Ballad of Lucy Jordan, ki jo je ovekovečila Marianne Faithfull. Mimogrede, ob pripravljanju te oddaje sem se prav ob pesmi The Ballad of Lucy Jordan spomnil, da že kakih pet let nismo poslušali Marianne Faithfull. Zato bomo naslednji teden v redni oddaji Izven zakona pogledali, kaj je počela v zadnjem času.
Tu pa je pesem, ki pripoveduje zgodbo o oboževalcu Johnnyja Casha, ki si je najbolj na svetu želel, da bi bil v prvi vrsti na njegovem koncertu. Vendar so bili nastopi v dvorani Grand Ole Opry, kjer je nastopal Cash, razprodani mesece in leto vnaprej. Ko se je oboževalec poskušal prikopati do svojega sedeža v prvi vrsti, je pristal v zaporu. Tam pa se mu je želja uresničila. Vemo namreč, da je Johnny Cash večkrat nastopil v zaporih, kot sta Folsom Prison in San Quentin. Front Row to Hear Old Johnny Sing.
3. Isti CD, 3 (on) FRONT ROW TO HEAR OLD JOHNNY SING shel silverstein 3.56
Seveda vsi vemo, da je Johnny Cash proslavil Shela Silversteina s svojo izvedbo pesmi A Boy Named Sue. Še ena nadvse duhovita pripoved o očetu, ki je zapustil družino in svojega sina, ki mu je pred tem dal dekliško ime, da bi se utrdil in se znal spopasti z udarci usode. Na koncu sta se oče in sin srečala. Boy Named Sue.
4. Isti CD, 4 (on) BOY NAMED SUE shel silverstein 3.47
Pesem Boy Named Sue najdemo tudi na plošči Shela Silversteina Boy Named Sue and His Other Country Songs iz 1968. leta. Kasneje je na albumu Songs and Stories iz 1972. leta Shel Silverstein napisal še nadaljevanje omenjene pesmi. Pravzaprav pesem, ki pripoveduje nekoliko karikirano različico iste zgodbe, kot jo je videl oče fanta po imenu Sue. Poslušajte: Father of a Boy Named Sue.
5. Isti CD, 5 (on) FATHER OF A BOY NAMED SUE shel silverstein 3.09
Še ena pesem nam je dobro znana, 25 Minutes to Go, ki jo je prav tako izvajal tudi Johnny Cash. Pa Diamanda Galas, Pearl Jam in še kdo. Pesem na smrt obsojenega, ki odšteva zadnje minute svojega življenja. 25 Minutes to Go.
6. Isti CD, 6 (on) 25 MINUTES TO GO shel silverstein 3.33
Mnogi ustvarjalci in izvajalci so torej imeli velik uspeh s pesmimi Shela Silversteina, on pa s svojim uspehom ni bil preveč zadovoljen. Ali pa se je norčeval še iz tega. Na že omenjenem albumu Freakin' At The Freakers' Ball je pel naslednjo pesem: Everybody's Makin' It Big But Me, Vsem je uspelo, le meni ne.
7. Isti CD, 7 (on) EVERYBODY'S MAKIN' IT BIG BUT ME shel silverstein 3.11
Na albumu Freakin' At The Freakers' Ball ima Shel Silverstein še eno tovrstno pesem, pripoved o tem, kako si vsaka rock and roll skupina želi priti na naslovnico ameriške glasbene revije The Rolling Stone. Cover of The Rolling Stone.
8. Isti CD, 8 (on) COVER OF THE ROLLING STONE shel silverstein 2.56
Večino pesmi na albumu Freakin' At The Freakers' Ball so Shelu Silversteinu, kot sem že omenil, pomagali posneti člani zasedbe Dr. Hook and The Medicine Show, ki so imeli velik uspeh s pravkar slišano pesmijo Cover of the Rolling Stone. Kot prav tako dobro vemo, so imeli veliko uspešnico z izvedbo še ene pesmi Shela Silversteina, Sylvia's Mother.
Še ena pesem Shela Silversteina, pravzaprav recitacija, pripoveduje o neuspehu. Rock and Roll Band, Rock and roll skupina z albuma otroških pesmi A Light In The Attic iz 1985. leta.
9. Isti CD, 9 (on) ROCK AND ROLL BAND shel silverstein 1.14
Sheldon Alan Silverstein se je rodil pred osemdesetimi leti, 25. septembra 1930. leta v Chica-gu. V petdesetih je služil vojsko na Japonskem in Koreji, kjer je risal stripe za vojsko in s tem pritegnil pozornost. Po odpustu iz vojske se je preživljal z raznimi priložnostnimi deli, ob tem pa še naprej risal stripe, tudi za revijo Playboy. Konec petdesetih se je začel ukvarjati še z drugimi področji ustvarjanja, tudi z glasbo in s pisanjem pesmi. Tako je 1959. leta objavil prvi album z naslovom Hairy Jazz, na katerem ga je spremljala zasedba The Red Onions. Na njem je izvajal pesmi drugih, pretežno tradicionalne jazz napeve, vmes pa še dve svoji pesmi. 1962. leta je sledila naslednja plošča, Inside Folk Songs. Na njej je tudi prej slišana pesem 25 Minu-tes to Go. Pa tudi The Unicorn, ki so jo izvajali The Irish Rover. Uvodno pesem s te plošče, Bury Me In My Shades, bomo poslušali ob koncu oddaje.
Medtem je Shel Silverstein svoje stripe objavljal v knjižni obliki, začel pa je izdajati tudi knjige za otroke in nastopati na televiziji. Takrat so njegove pesmi začeli izvajati Johnny Cash, The Brothers Four in drugi in imeli z njimi uspešnice. Shel Silverstein pa je sredi šestdesetih objavil koncertno ploščo I'm So Good That I Don't Have To Brag!, s katere bomo poslušali razprostranjeno izvedbo naslovne pesmi I'm So Good That I Don't Have To Brag!
10. Isti CD, 13 (on) I'M SO GOOD THAT I DON'T HAVE TO BRAG! silverstein 5.33
Odlična koncertna plošča I'm So Good That I Don't Have To Brag!, en najboljših dokumentov frikovskega in nasploh glasbenega kulturniškega dogajanja v Ameriki sredi šestdesetih let. Zatem je 1966. leta sledila plošča Drain My Brain, o kateri nimam nobenih podatkov, 1967. leta plošča z enostavnim naslovom Shel Silverstein, leto kasneje pa že omenjana Boy Named Sue and His Other Country Songs, s katere sedaj poslušajmo še eno pesem, Cloudy Sky.
11. Isti CD, 14 (on) CLOUDY SKY shel silverstein 2.44
1969. leta je sledila ena ključnih plošč Shela Silversteina, Freakin' at the Freakers' Ball. Če smo svoj čas spraševali skupino Buldožer, ali se zgleduje po Franku Zappi in Mothers of Invention, bi jih mogoče morali vprašati še, če so svoj album Pljuni istini u oči mogoče ustvarjali s spominom na to Silversteinovo ploščo, Freakin' at the Freakers' Ball. Z nje poslušajmo še eno pesem s pomenljivim naslovom I Got Stoned But I Missed It, Zadel sem se, pa se tega ne spomnim.
12. isti CD, 10 (on) I GOT STONED BUT I MISSED IT shel silverstein 2.45
Shel Silverstein je 1970. leta objavil ploščo s pesmimi za film Ned Kelly, zatem še album z naslovom Fuck 'Em, pa Inside Shel Silverstein in Crouching on the Outside. 1972. leta je sle-dila prav tako že omenjena plošča Songs & Stories, s katere poslušajmo še klasiko o zakajanju z naslovom Great American Smoke-Off, znano tudi pod naslovom Marajuana.
13. isti CD, 12 (on) GREAT AMERICAN SMOKE-OFF shel silverstein 6.31
Sledila je še plošča The Great Conch Train Robbery in plošče s pripovedkami za otroke, A Light In The Attic in Where The Sidewalk Ends. Ena najbolj znanih Silversteinovih pripovedk za otroke je The Giving Tree iz 1964. leta, ki jo še vedno ponatiskujejo. Poslušajmo, kako jo je recitiral Shel Silverstein sam. The Giving Tree.
14. isti CD, 11 (on) THE GIVING TREE shel silverstein 6.21
Shel Silverstein je 1983. leta napisal še gledališko delo z naslovom Wild Life, ki je imelo velik uspeh. Napisal je glasbo za več filmov in bil s pesmijo I'm Checkin' Out, ki jo je napisal za film Postcards from the Edge, nominiran za Oskarja. 10. maja 1999. leta je umrl za posledicami srčnega napada na svojem domu v Key Westu na Floridi. K njegovim pesmim se bomo še vračali, pretežno v izvedbah drugih. Naslednji teden bomo v redni oddaji Izven zakona poslušali posnetke, ki jih je v zadnjih petih letih naredila Marianne Faithfull, Milko Poštrak pa vas do takrat pozdravljam s pesmijo Shela Silversteina, Bury Me in My Shades.
15. Isti CD, 18 (on) BURY ME IN MY SHADES shel silverstein 3.19


Komentarji
komentiraj >>