Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BOŽJIH BANK (2784 bralcev)
Četrtek, 23. 9. 2010
Urh



… francosko pokojninsko reformo spremljajo stavke sindikatov …
… Obama v generalni skupščini Združenih narodov o Milenijskih ciljih …
… Izraelci v napadu na flotilo s humanitarno pomočjo za Gazo kršili mednarodno pravo …
… v Ljubljani se odpira Romski informacijski center …
… Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti poziva k odstopu dekanje Fakultete za humanistične vede …

OFF NAPOVEDNIK

Vatikan pretresajo večni škandali. Tokrat je vatikanska banka, uradno znana pod imenom Inštitut za religiozna dela, postala predmet preiskave davčne policije. Pozornost so pritegnili z dvema sumljivima transakcijama, ki so ju nakazali v frankfurtsko izpostavo banke JP Morgan in italijansko Banca del Fucino. V preiskavo je zajet tudi predsednik vatikanske banke Gotti Tedeschi, ki je v preteklosti po uglednih univerzah predaval o etičnem bančništvu.

Vatikanska banka sicer v Evropski uniji uživa off-shore status, kar pomeni, da svojim klientom nudi večjo stopnjo zasebnosti, v teoriji pa dopušča tudi določeno imunost pred davčnimi oblastmi. Naj spomnimo, da je bila ista banka vpletena tudi v sumljiv stečaj največje italijanske zasebne banke Banca Ambrosiano leta 1982. Upnike banke so iz dobrodušnih razlogov izplačali v višini 250 milijonov dolarjev. Stvar pa je dobila temnejši nadih, ko je bil predsednik Bance Ambrosiano Roberto Calvi, znan kot 'božji bankir', najden obešen pod londonskim mostom Blackfriar – ime, ki bi ga surovo prevedli kot most črne bratovščine.

To je sprožilo plaz političnih preiskav, ki so po mnenju nekaterih razkrile italijansko vlado v senci, združeno v prostozidarski loži Propaganda Due. Na seznamu njenih članov se je vrstilo veliko pomembnih članov italijanskega establišmenta, med njimi tudi trenutni italijanski premier Silvio Berlusconi in zadnji italijanski kralj Victor Emanuel. Kakšno vlogo pa je imela pri združevanju Italije, bodo morali resnicoljubni zgodovinarji šele preveriti.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki nima depozita v nobeni banki.

OFF PROGRAM

Francoski senat glasuje o sporni pokojninski reformi, ki do leta 2018 predvideva dvig upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let, v prid kateri se je že izrekel spodnji dom parlamenta. Ob tem so sindikati napovedali stavko in množične demonstracije, zaradi česar bo moten javni promet v več kot 80-ih mestih po vsej državi. Železničarji so delo prekinili že včeraj zvečer, oviran pa bo tudi letalski promet, saj je samo na pariških letališčih Orly in Charles de Gaulle odpovedanih med 40 in 50 odstotkov letov. V enaki meri bo letalski promet zmanjšan tudi na ostalih letališčih. Kljub pritiskom francoska vlada s predsednikom Nicolasom Sarkozyjem na čelu vztraja, da je reforma za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja nujna, ignorira pa tudi alternativne predloge sindikatov za dodatno obdavčenje najvišjih dohodkov v državi.

Svet Združenih narodov za človekove pravice se je po raziskavi izraelskega napada na flotilo s humanitarno pomočjo za Gazo 31. maja letos, v katerem je umrlo 9 propalestinskih turških aktivistov, več pa je bilo ranjenih, negativno opredelil do akcije izraelske vojske. V poročilu so zapisali, da obstajajo jasni dokazi, po katerih so izraelske oblasti takrat kršile mednarodno pravo, dolžijo pa jih namernih ubojev, mučenja in nehumanega ravnanja z aktivisti. Združeni narodi so še dodali, da blokada Gaze ni v skladu z mednarodnim pravom, po katerem je nezakonito blokirati humanitarno ogroženo območje. Izraelske oblasti so Svet za človekove pravice označile za enostranski, spolitiziran in ekstremističen ter še vedno vztrajajo, da je šlo pri napadu na ladjo s humanitarno pomočjo za samoobrambo izraelskih vojakov.

Ameriški predsednik Barack Obama je v sredo na vrhu o uresničevanju Milenijskih ciljev v Generalni skupščini združenih narodov napovedal nov pristop Združenih držav Amerike k razvojni pomoči. Ameriška politika je po njegovih besedah predolgo nudila le denarno pomoč in dostavo hrane ter zdravil, kar je kratkoročno sicer pomagalo pri sanaciji najhujših problemov, a dolgoročno držav v razvoju ni spodbujalo k blaginji. Nova strategija vključuje tudi protikorupcijske ukrepe, ki bodo države motivirali, da se ukrepov proti revščini aktivno lotijo same. Več o dogajanju čez lužo nam bo povedala redna poročevalka iz Združenih držav Amerike Lidija Poljaček.



Abhazijski podpredsednik Aleksandr Ankvab je bil tarča poskusa atentata, v katerem so neznanci na njegovo hišo streljali z ročnim raketometalcem. To ni bil prvi poskus atentata na Ankvaba, ki je pred tem že služil kot premier. Aktualni premier Sergej Bagapš je dogodek opisal kot poskus destabilizacije samorazglašene republike ob Črnem morju, ki se je morala po razpadu Sovjetske Zveze za svojo de facto neodvisnost pod okriljem Rusije spopasti z Gruzijo. Ta Abhazijo še vedno obravnava kot del svojega teritorija.

Ruski protestniki so po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua v Sankt Peterburgu z metanjem dimnih bomb v pisarne ministrstva za zunanje zadeve protestirali proti spreminjanju Arktike v deveti zvezni distrikt Ruske federacije. Zunanje ministrstvo pa je pred tem zavrnilo prošnje za vizo tujim protestnikom, ki so želeli podpreti svoje ruske kolege. Sicer Rusija ta teden gosti mednarodno konferenco, posvečeno vprašanjem polarnega pasu, ki se je udeležuje več visokih predstavnikov iz Rusije, Monaka in Islandije, spremlja pa jih okoli 100 znanstvenikov.

Severna Koreja je pred zasedanjem vladajoče komunistične partije, na katerem naj bi severnokorejski voditelj Kim Jong Il za svojega naslednika izbral svojega najmlajšega sina, opravila več menjav na visokih položaj v vladi. To je storila v pripravah na zasedanje, ki je bilo brez pojasnila z začetka septembra preloženo na prihajajoči torek. Naj spomnimo, da je to največji kongres po letu 1980, ko je bil na svoje mesto potrjen sedanji voditelj Severne Koreje Kim Jong Il.

Delavci Vegrada in hčerinskih družb že četrti dan stavkajo zaradi neizplačanih avgustovskih plač. Delavci so sicer v ponedeljek dobili del plače za avgust v višini 240 evrov, preostanek pa naj bi po besedah direktorja družbe Borisa Medveda prejeli v petek. Pred sedežem podjetja v Velenju se nahajata sodelavca Petar in Luka. Slednji nam je povedal več o trenutnem dogajanju:



Državni zbor je pobudo pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja pod vodstvom Janeza Posedija za naknadni zakonodajni referendum o spremembi zakona o sistemu plač v javnem sektorju spoznal za korektno. Tako se začenja zbiranje 40.000 podpisov, potrebnih za razpis referenduma. Zbiranje podpisov podpore bo trajalo do 27. oktobra. Posedijeva pogajalska skupina dela sindikatov medtem na pogajanjih o stavkovnih zahtevah ob napovedani stavki v ponedeljek ponovno sestankuje z vlado, uradnih informacij o poteku pogajanj pa zaradi dogovora pogajalskih strani o nekomentiranju v javnosti še ni.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije –SVIZ- je pozval dekanjo koprske Fakultete za humanistične vede Vesno Mikolič k odstopu. S tem so se odzvali na grožnjo z odpovedjo delovnega razmerja profesorju Dragu Rotarju zaradi kritičnosti do vodstva fakultete. Ker je do akademskih kolegov solidaren profesor Rotar pozval k podpisu peticije „Rešimo Univerzo!“, ki po mnenju vodstva fakultete napačno predstavlja nedavna dogajanja na fakulteti, mu zdaj grozi odpoved zaradi krivdnih razlogov. Več o pozivu k odstopu nam je povedal glavni tajnik SVIZ-a Branimir Štrukelj:



Kako pa bo SVIZ še podprl profesorja Rotarja?



Romski informacijski center ob sedmih zvečer v pritličnih prostorih bivše Občine Bežigrad na Linhartovi ulici 13 v Ljubljani odpira svoje prostore. Služil bo kot informacijsko, socialno, izobraževalno in kulturno središče za potrebe romske skupnosti v Ljubljani. Komuniciral bo z mestno občino in drugimi institucijami, sodeloval pa bo tudi z vsemi drugimi pomembnimi akterji, ki so zadolženi za reševanje romske tematike. Več o nastanku Romskega informacijskega centra, ki mu je pri vzpostavitvi in začetku delovanja dajal podporo Radio Študent, nam bo povedal predsednik Romskega društva Anglunipe Haris Tahirović:



Kaj pa bodo poglavitne naloge centra?



Off sta pripravila Luka T. in Goran.



Komentarji
komentiraj >>