Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sickblok (2062 bralcev)
Ponedeljek, 27. 9. 2010
jureg



...pozor s študentskimi krediti...

...o nacionalnem programu za visoko šolstvo...

...še in še o FHŠ...

SICKBLOK

O vi, ki vstopate v svet podiplomskih študentov, vsak up pustite!

Vendar - ne pozabite na denarnico. Ta vam zna priti prekleto prav. Še posebej, če se hočete izogniti najemu raznoraznih študentskih kreditov, ki jih ponujajo celo državne agencije, zadolžene za štipendiranje. Tudi Študentska organizacija Slovenije - ŠOS opozarja na ta problem, vendar se osredotoča predvsem na ponudbo komercialnih bank, ki v tem jesenskem času na veliko oglašujejo možnost študentskih kreditov. ŠOS dela primerjavo z Veliko Britanijo, kjer je povprečna zadolženost mladih diplomantov okoli 23 tisoč evrov. Odplačevanje takega dolga pa se lahko zavleče v nedogled, še posebej ob predpostavki, da je kljub diplomski listini jebeno težko priti do solidne službe.

ŠOS je podala mnenje tudi ob nedavni predstavitvi osnutka nacionalnega programa visokega šolstva za obdobje 2011-2020. ŠOS je kritična predvsem do dostopnosti visokega šolstva, ki naj bi ga dokument nosil v sebi preko prikritega uvajanja šolnin. Poleg tega v ŠOS skeptično menijo, da je avtonomija visokega šolstva pod velikim vprašajem. Tako bi večjo avtonomijo prineslo samo povečanje odgovornosti in ne obratno. Osnutek programa je objavljen na spletnih straneh Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, pripombe pa lahko podate do 20. oktobra.

Naj obelodanimo še nekaj lastnosti programa, ki bo baziral na dveh povezovalnih temeljih, na primerni strukturi študija in posodobljenem sistemu financiranja. Dalje ministrstvo gradi štiri stebre, diverzifikacijo, internacionalizacijo, kakovost in socialno razsežnost. Evropska retorika pa uvaja nekaj bolonjskih predpostavk, recimo tisto o večjem sodelovanju visokošolskih institucij z gospodarstvom in negospodarstvom. Opredeljenih pa je tudi nekaj konkretnih idej, kot so izboljšati prostorske razmere, opremljenost visokošolskih institucij in uvedba integralnega - lump-sum - financiranja raziskovanja. Seveda pa ni šlo brez obljube o povečanju skupnih sredstev za visoko šolstvo in raziskovanje.

Ne tako malo sredstev bo potrebnih tudi za gradnjo medicinske fakultete v Mariboru, čeprav bo večino prispevala EU. Mariborska univerza je ob 35-letnici obstoja spet potrdila isti konzorcij izvajalcev, ki sicer ni bil najcenejši, naj bi pa za ceno ponudil največ, predvsem daljšo garancijo. Pričakovati gre nove pritožbe, gradbenikov pač ne zanima nujnost lastne zgradbe mariborske medicinske fakultete, temveč zgolj biznis.

Medtem pa Sindikat vzgoje in izobraževanja - SVIZ poziva dekanjo koprske fakultete za humanistične študije - FHŠ k odstopu. Po mnenju SVIZ-a je dekanja rednemu profesorju Dragu Rotarju grozila z odpovedjo zaradi njegove kritičnosti do vodstva fakultete, kritični pa so bili tudi nedavno odpuščeni visokošolski delavci. Medtem pa so se nekateri člani SVIZ-a na FHŠ že odzvali na te poteze s protestnim izstopom iz sindikata, ki je deloval brez predhodnega posvetovanja z njimi.

Preden vam obelodanimo, kam vse lahko daste ta teden, naj še povemo, da ima Dijaška organizacija Slovenije novega predsednika. To je postal Aleš Kurnik, ki je nadomestil Aleksandra Sprema. Izpostavil je pomembnost stalne dijaške aktivnosti, mednarodno sodelovanje in organizacijo nacionalne dijaške konference.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

ŠOU v Ljubljani in Zavod Šolst organizirata brezplačne izobraževalne tečaja za 150 socialno ogroženih študentov. Vpis je do 11. oktobra.

ŠOU je objavila tudi razpis za sofinanciranje mednarodnih aktivnosti v Sloveniji, rok za prijavo je 12. oktober, na mednarodnem področju pa je do 9. oktobra odprt tudi razpis za svetovalca za študij v tujini. Več na spletnih straneh ŠOU.

MZZ je objavil javni natečaj za najboljša diplomska in magistrska dela ter doktorske disertacije za leto 2010, ki se navezujejo na področje mednarodnih odnosov in zunanje politike. Prijavite se lahko tisti, ki ste ali boste diplomirali med 1. septembrom 2009 in 30. septembrom 2010, rok za prijavo pa je 15. oktober.

Sickblok je nažnodral JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>