... ZDA s trgovinskimi sankcijami proti nizki vrednosti juana ...
... Zunanji minister Izraela Avigdor Lieberman po svoje in brez žegna premierja v Združenih narodih razlagal potek mirovnih pogajanj ...
... Dvesto tisoč glava armada varuje indijsko versko središče Ajodhia pred razsodbo sodišča komu le-ta pripada ...
... Srečko Prijatelj v čuzo za pet let ...
... Goran Klemenčič prevzel vajeti Komisije za preprečevanje korupcije ...
OFF NAPOVEDNIK
Medtem ko vedno večje množice upajo na boljši jutri in sanjajo o lepšem danes, si visoko realni znanstveniki utirajo pot k doseganju tega cilja. Da je luna, čeprav z nekaj truda in poselitvijo nekaj vrst mikroorganizmov zrela za naselitev, premajhna, se strinjajo malodane vsi, zato so pogled uprli dlje. In našli. Tam nekje v ozvezdju tehtnice, kjer naj bi energijske sile človeka silile k tehtnosti, so odkrili za nas primeren planet. Gliese 581g, planet podoben Zemlji, ki kroži okoli zvezde Gliese 581 in je od Zemlje oddaljen 20 svetlobnih let, naj bi imel vodo in druge za nas pomembne snovi. Primeren za naselitev pa bi bil tudi zaradi pogostejšega praznovanja novega leta, saj sonce obkroži že v 37 dneh, pa še za skoraj 40 odstotkov večji naj bi bil od našega trenutnega domovanja. Temperatura naj bi bila sicer pod ničlo, a človeška edinstvena vrlina ljubezen naj bi zagrela tudi še tako hladen planet.
Vi pa berete do budalaštin neljubezniv OFF program!
OFF PROGRAM
Politiki Združenih držav Amerike že dlje časa tarnajo nad nizko vrednostjo kitajske valute juan. Republikanec Tim Murphy je oblikoval predlog, sprejet z veliko večino v predstavniškem domu, ki naj bi omogočal razne trgovinske sankcije proti Kitajski. Kot pravi Murphy, se Združene države ne morejo zanašati na dobrovoljnost Kitajske, da stori, kar je potrebno. Predlog tako roma v senat, nato pa še v podpis predsedniku Obami, ki sicer uradno ni podprl osnutka, dasiravno je Bela hiša nudila strokovno pomoč oblikovalcem zakona, da bi se ti izognili konfliktom s pravili Svetovne trgovinske organizacije. Kitajska centralna banka je sicer v izjavi zatrdila, da bo menjalni kurs z dolarjem odslej fleksibilnejši, obenem pa kitajske oblasti predlogu nasprotujejo, saj naj ta ne bi bil v duhu uveljavljene prostotrgovinske politike.
Izraelski zunanji minister Avigdor Lieberman je dodobra razburil domačo in tujo javnost, pa tudi premierja Izraela Benjamina Netanjahuja, saj je na svojo roko in po svoji presoji pred Združenimi narodi razlagal, kako naj bi mirovni proces s Palestino potekal, kateri so izzivi in zapreke. Opazke Liebermana so tako radikalci kot tudi zmerneži označili za žaljive do vseh etničnih in političnih skupin, ministra za povsem odmaknjenega od realne slike, Netanjahu pa je že tudi poudaril, da se bodo mirovna pogajanja odvijala za zaprtimi vrati in da se o njih ne bo polemiziralo pred javnostjo.
V severnem delu indijske podceline na območju verskega središča Aiodia so se odvijali najhujši verski spopadi v Indiji po njeni osamosvojitvi, v njih pa je umrlo 2000 ljudi. Tako muslimani kot Hindujci trdijo, da je prostor v njihovi lasti, saj so oboji tam gradili svetišča in jih drug drugemu rušili. Komu naj bi svetišče pripadalo, naj bi višje sodišče razsodilo danes, pa tega še ni storilo. Središče in okolico trenutno varuje 200 tisoč glav varnostnih sil, zaradi nje pa so podhranjene varnostne sile, ki branijo oblast pred maoisti.
Poleg tovrstnih nelagodnosti pa v Indiji pričakujejo tudi prijetnejši dogodek, namreč športni dogodek Commonwealtha oziroma Skupnosti narodov bivših britanskih kolonij, ki pa spet ni povsem nedolžen. V prestolnici se že nabirajo prostitutke, po odročnih krajih in v lokalnih časnikih pa se vrstijo oglasi, ki brhkim mladenkam obljubljajo dober zaslužek. Nevladna organizacija iz severnega dela Indije opozarja, da bo v New Delhi prispelo do 40 000 deklet, predvsem mladoletnic. Na vprašanje, ali bi legalizacija prispevala k zmanjšanju negativnih posledic, nam odgovarja predstavnica Networka Hasima Kharbih:
Somalijski piratski aktivisti so ob obali Tanzanije ugrabili tovorno ladjo v lasti podjetja Bitumen Invest iz Združenih arabskih emiratov. Pirati naj bi se s plenom odpravili proti somalijskemu indijskemu oceanu. To je že četrti piratski napad v tanzanijskih vodah v zadnjem tednu. Ni čudno, da so takšni napadi pogosti. Samo v zadnjem letu naj bi bilo piratom izplačano za več kot 50 milijonov ameriških dolarjev odkupnin.
V Bosni in Hercegovini se je pred nedeljskimi splošnimi volitvami končala kampanja, v kateri se več kot 8000 oseb poteguje za poslanska mesta, 19 kandidatov pa si želi zavihteti na tričlansko predsedstvo. Ob koncu kampanje govorimo z Zijadom Bećirovićem z Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije – IFIMES -, ki je objavilo analizo kampanje. Najprej poslušajmo splošni vtis o poteku le-te:
Predlog za normalizacijo odnosov znotraj Bosne in Hercegovine naj bi bila tudi drugačna porazdelitev visokih funkcij, ki naj bi bila podobna rešitvi v Libanonu, kjer so funkcije porazdeljene glede na versko pripadnost. Tako naj bi različne funkcije znotraj entitet zasedali ljudje različnih narodnosti, prav tako pa bi morali biti odprti do posameznikov, ki ne pripadajo nobeni od treh večinskih narodov.
Že četrti dan poteka stavka dela uslužbencev javnega sektorja, ki naj bi se še stopnjevala. Na sedežu konfederacije sindikatov Pergam poteka sestanek sindikalnih central, kjer ocenjujejo razmere v javnem sektorju. Medtem je v stavko vključene sindikate vladna pogajalska skupina le povabila k pogajanjem. Po neuradnih informacijah, ki jih ponuja časopis Delo, naj bi vlada sindikatom ponudila izplačilo ene dvaintridesetine denarja za odpravo plačnih nesorazmerij. To skupaj nanese 12,5 milijona evrov, po drugi strani pa naj bi se regres za letni dopust znižal za 100 evrov, torej na nekaj manj kot 600 evrov. Vlada bi rada tudi prek sodišča prišla do razveze 50. člena kolektivne pogodbe za javni sektor. Vlada si obeta s tožbo zadržati izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij, vendar se že pojavljajo opozorila, da tega ne more zadržati tožba, ampak šele končna odločitev sodišča.
Srečko Prijatelj v pravno državo ne verjame več, sodnica laže, sam pa ostaja brez besed - vse to je poslanec Slovenske nacionalne stranke oddrdral med branjem razsodbe. Sodišče ga je namreč spoznalo za krivega kaznivih dejanj izsiljevanja, samovolje, nedovoljenega prometa in proizvodnje z orožjem ali eksplozivom ter mu dosodilo pet let in dva meseca zaporne kazni. Njegovo soprogo Aleksandro Prijatelj pa je doletela pogojna zaporna kazen šestih mesecev za pomoč pri izsiljevanju.
Da bodo slovenski nepridipravi, predvsem iz vrst politike in preostale elite zasačeni oziroma da bo delo policije in tožilstva lažje, pa bo pri Komisiji za preprečevanje korupcije odslej skrbel Goran Klemenčič, ki je danes prevzel posle od Draga Kosa. Slednji naj bi prevzel vajeti Nacionalnega preiskovalnega urada.