Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BREZBOŠTVA (2155 bralcev)
Četrtek, 7. 10. 2010
Matej J



... Uvajanje federalizma v Italiji v polnem teku...
... Mehiški predsednik Felipe Calderon za ukinitev lokalnih policijskih sil...
... Združene države Amerike so posredovale opravičilo Pakistanu...
... Britanci ne bi varčevali...
... Oglaševanje danes, nevro-trženje jutri...
... Obdavčitev stanovanjskih objektov višja zaradi vnosa evropskih direktiv...
... Ministrstvo za visoko šolstvo napovedalo ukinitev lektoratov slovenščine v tujini...

OFF NAPOVEDNIK

Združene države Amerike so v čedalje tesnejšem primežu konzervativne logike in retorike. V Teksasu glasujejo o ustreznosti šolskih učbenikov, saj naj bi vse preveč pozornosti posvečali islamu in vse premalo krščanstvu, širom federacije pa zakonom in šolskim pravilom proti nadlegovanju otrok nasprotujejo ne le starši in zblojeni posamezniki, temveč tudi politiki, guvernerji, državni tožilci in podobna sodrga.

Kot ugotavljajo statistične agencije, je eno od hujših nadlegovanj posledica spolne orientiranosti. Istospolno usmerjena mladina beleži štirikrat večjo pogostost samomorov, 85 odstotkov jih priča, da je redno nadlegovanih s strani vrstnikov, 20 odstotkov pa jih je bilo zaradi svoje ljubezenske usmerjenosti fizično napadenih, medtem ko božji glasniki in drugi čistuni organizirajo tajne akcije, snemajo sumljivce, ko jih zalotijo pri spolnem aktu, in posnetke naložijo na internet. Oblasti so se zaradi vsega tega počutile dolžne oblikovati pravila, ki bi zmanjšala tovrstna dejanja, a jim konzervativci nasprotujejo, saj naj bi bili ti primeži zgolj način uveljavljanja »homoseksualne agende sprevržencev«, medtem ko kao »zrelejši« politiki, kot je guverner Minnesote, zakonom, pravilnikom in podobnemu nasprotujejo, »saj ne želijo, da bi otroke prvenstveno vzgajala in varovala država - prvenstveno je to poslanstvo družine«.

Vi pa berete do čistunstva neprijazen OFF program!

OFF PROGRAM

Čim je italijanski premier Silvio Berlusconi v parlamentu dobil zaupnico vladi, se je začel ukvarjati s federalistično reformo, ki je ena izmed ključnih programov vlade. Ta se bo po fazah uvajala naslednjih sedem let, Silvio pa je začel tam, kjer najbolj šteje – pri denarju. Vlada je namreč sprejela odlok, po katerem bi bile odslej za pobiranje davkov pristojne regije. Sicer je kreator zakonodaje v večji meri ustanovitelj skrajno desne Severne lige Umberto Bossi, ki ima mnogo privržencev na severu Italije, saj ti nasprotujejo odtoku denarja za finančno podhranjeni jug.

Mehiški predsednik Felipe Calderon, ki se je v boju z narko karteli uštel in po letih prizadevanj za njihovo razpustitev ni požel uspehov, si zdaj prizadeva očistiti policijo. Po nekaterih ocenah naj bi kar 40 odstotkov policistov prejemalo dve plači – borno državno in nekoliko boljšo od narko kartelov. Calderon bi ukinil lokalne uprave policije in vzpostavil le eno samostojno policijsko upravo pod nadzorom guvernerja v vsaki od 31-ih zveznih držav. Tej reorganizaciji naj bi sledilo zmanjšanje koruptivnosti.

Združene države Amerike so pogoltnile ponos in se opravičile Pakistanu za uboj dveh pripadnikov pakistanske vojske. To sta storila ameriška veleposlanica v Pakistanu Anne Patterson in poveljnik zavezniških sil v Afganistanu David Petraeus, potem ko je postalo očitno, da bo to dejanje olajšalo delovanje Natovih sil na ozemlju. Po pismu sodeč naj bi bil dogodek rezultat slabe koordinacije. Najprej se je sicer govorilo o treh ubitih vojakih, agencije pa zdaj poročajo o dveh.

Medtem ko se šefi vodilnih centralnih bank na svetu pogajajo o nadaljevanju ali ukinitvah protikriznih ukrepov, britanska vlada preračunava, na kakšen način bi odložila varčevalne ukrepe. Za letošnje leto so načrtovali zmanjšanje izdatkov za socialno varnost in zaposlene v javnem sektorju, a so si premislili in sedaj preučujejo različne variante, kje prihraniti oziroma kako se izogniti visokim kaznim iz Bruslja. Javnofinančni primanjkljaj, ki bi se po direktivah moral zmanjšati, se namreč ne bo.

Naporom diplomatov Združenih držav Amerike navkljub bo prihodnji teden iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad obiskal Libanon in v okviru obiska odšel tudi na skrajni jug na mejo z Izraelom, kjer naj bi čez ogrado simbolično zalučal nekaj kamenja. Američani so uradni Bejrut prepričevali, naj Ahmadinedžadu prepreči obisk juga in predstavnikov Hezbolaha, saj naj bi to povzročilo varnostno krizo, a se politični vrh Libanona tokrat ni uklonil željam Washingtona. Priljubljeni liberalni kolumnist izraelskega časnika Haaretz Aluf Benn pa izraelski vojski predlaga ugrabitev iranskega predsednika, saj bi mu le tako lahko na domači grudi sodili zaradi zanikanja genocida nad izvoljenim narodom.

Odbor Državnega zbora za finance bo danes proučeval novelo zakona o davku na dodano vrednost. Nekaj delov je diskutabilnih, kot so obdavčitve zemeljskega plina, električne energije, vstopnice za kulturne, športne in druge dogodke, drugi so vsled evropskih direktiv obvezni. Med njimi obdavčitev stanovanjskih objektov, ki bo po 1. januarju 2011 znašala splošno 20-odstotno stopnjo, nižja, 8 in pol odstotna mera pa se bo ohranila za stanovanja, ki so manjša od 120 kvadratnih metrov.

Pričel se je oglaševalski festival Zlati boben, ki je še eden med mnogimi dogodki, ki povzdigujejo oglaševalsko branžo. Društvo za razvoj humanistike Zofijini ljubimci je ob priložnosti na medije naslovilo javno pismo, ki oglaševanje problematizira. Govorili smo s filozofom Borisom Vezjakom, ki nam je povedal nekaj več o nameri:



Poročamo pa še o najnovejši oglaševalski tehniki, ki se je je poslužila revija New Scientist. Ta je za svojo zadnjo izdajo revije uporabila elektroencefalogram, bolje poznan kot EEG. S pomočjo tega so ugotovili, katera naslovnica najbolj vzburi ljudi oziroma katera se jim zdi najbolj privlačna. Poročajo, da so z izidom zadovoljni in da bodo s prakso nadaljevali.

Ministrstvo za visoko šolstvo pogosteje obiskujejo ameriški strokovnjaki neo-liberalne branže, posledično uslužbenci ministrstva ne razumejo, čemu lahko oni sami jemljejo kredite za avtomobile, študenti pa ne za študij. Tako tudi namera ministrstva o ukinitvi desetih lektoratov slovenščine na univerzah v tujini ne preseneča. Filozofska fakulteta kot izvajalka lektoratov nameri ostro nasprotuje, ugovoru pa se je pridružilo tudi Društvo slovenskih pisateljev z Milanom Jesihom na čelu. Poslušamo Jesiha:



Komentarji
komentiraj >>