… v Čečeniji uporniki za kratek čas zavzeli parlament …
… kitajska podjetja naj bi Iranu kljub sankcijam Združenih narodov dobavljala prepovedano tehnologijo za bogatenje urana …
… mehiške varnostne sile zasegle marihuano v vrednosti 340 milijonov ameriških dolarjev …
… Evropska unija ne bo uvedla pravnega postopka proti Franciji zaradi izgona romskih priseljencev …
… sistemsko izključevanje neavtohtonih Romov v Sloveniji se nadaljuje …
OFF NAPOVEDNIK
Somalijska islamistična skupina al-Šabab mobilnim operaterjem v državi zaukazuje in nalaga, naj prenehajo z med prebivalci zelo priljubljeno storitvijo prenosa denarja preko mobilnih telefonov, ker je to skrajno nemoralno in neislamistično. Al-Šabab in njihovi zavezniki kontrolirajo večji del južne Somalije. Tako je eden od predstavnikov mobilnega podjetja, ki deluje na jugu države izjavil, da je hočeš-nočeš moral ubogati ukaz in ni imel druge izbire, kot da s storitvijo v podjetju prenehajo.
Z Al-Kaido povezana somalijska skupina jim je postavila ultimat, da naj z bančništvom preko telefona prenehajo v treh mesecih. Kot glavni razlog za take radikalne ukrepe islamisti navajajo možnost vmešavanja in vplivanja zahodnega sveta preko telekomunikacijskih podjetij. Nekateri menijo, da želijo storitev prepovedati zaradi povsem enostavnega razloga. Seveda, zopet govorimo o denarju. Storitev predstavlja resnega tekmeca tradicionalnemu sistemu za prenos denarja, znanemu kot hawala, na katerega pa al-Šabab lažje vpliva, od teh transferjev pa od ljudi tudi pobira davke. Drugi razlog je strah zaradi lažje izsledljivosti članov te skupine, kar je dokaz, da so pretok denarja preko mobilnikov koristili tudi sami.
Vi pa berete OFF program Radia Študent, kjer nam, preden opravimo bančne transakcije preko telefona, vedno crkne baterija.
OFF PROGRAM
V Čečeniji, ki velja za najbolj nemirno rusko republiko, so štirje uporniki napadli parlament v Groznem z namenom zajetja poslancev in pri tem ubili najmanj šest ljudi, vsaj deset pa jih je bilo ranjenih. Po besedah proruskega čečenskega predsednika Ramzana Kadirova naj bi bili vsi napadalci onesposobljeni in ubiti v vsega dvajsetih minutah, s tem pa se je operacija proti čečenskim upornikom končala. Ruski notranji minister Rašid Nurgalijev je že napovedal obisk Čečenije, kjer naj bi se urgentno sestal s Kadirovim. Kremelj je nedavno oznanil zmago nad čečenskimi uporniki, a dobro informirani analitiki opozarjajo, da so konstantno streljanje in eksplozije bomb v preteklih mesecih očiten znak, da upornikov še niso izkoreninili.
Združene države Amerike se bojijo, da kitajska podjetja kršijo embargo oziroma sankcije, ki so bile uvedene proti Iranu s strani Združenih narodov zaradi bogatenja urana. Združene države so zato kitajsko vlado prosile naj naredi več, da zaustavi podjetja, ki Iranu pomagajo pri bogatenju urana in raketni tehnologiji. Šlo naj bi za številna podjetja ter banke, ki Iranu dobavljajo prepovedano tehnologijo in visoko-kakovostna karbonska vlakna, s čimer bi lahko izdelali boljše centrifuge za bogatenje urana. Peking je obljubil, da je zavezan izvajanju sankcij zoper Iran ter da bodo zadevo preiskali. Amerika verjame in svetovno javnost prepričuje, da Iran namerava izdelati nuklearno bombo. Teheran vse očitke zavrača in zagotavlja, da so njihovi nameni miroljubni.
Mehiške varnostne službe so v številnih racijah v mestu Tijuana zasegle več kot 105 ton marihuane v vrednosti 340 milijonov ameriških dolarjev. Opojno substanco so našli v hišah in avtomobilih zavito v 10.000 barvnih paketih, na katerih so bile oznake in slike. Med bolj znanimi liki, ki so bili na paketih, je risani junak Homer Simpson. Lokalne kriminalne združbe naj bi prepovedano drogo pripravljale za tihotapljenje v Združene države. Mehika je ena od največjih proizvajalk in izvoznic ganđe, kar nasilnim mehiškim kartelom prinaša milijarde dolarjev prihodka.
Evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding je sporočila, da Evropska unija ne bo uvedla pravnega postopka proti Franciji zaradi izgona romskih priseljencev, medtem ko se bo preiskava o diskriminaciji še nadaljevala. Redingova naj bi namreč iz odgovora Pariza ugotovila, da je Francija podala ustrezna zagotovila, da bo prilagodila svojo nacionalno zakonodajo in na tak način dosegla boljšo uveljavitev evropske zakonodaje glede direktive o prostem gibanju državljanov Evropske unije. Zato je odločila, da bo proti državi ukrepala, če ji do prihodnjega petka opolnoči ne bo posredovala podrobnega vsebinskega in časovnega načrta ukrepov za prenos evropskih pravil v francosko zakonodajo.
Ostanimo še za hip v Franciji. Tudi danes se tam nadaljujejo stavke in protesti, s katerimi protestirajo proti zvišanju starosti za upokojevanje na 62 let. Tudi danes so na francoskih letališčih morali odpovedati številne lete, vozniki avtomobilov pa se drenjajo na bencinskih črpalkah, ki jim grozi, da bodo ostale brez naftnih derivatov. Brez goriva naj bi do danes ostalo 2500 bencinskih črpalk. Iz mesta Le Mans poročajo o požigu srednje šole, ki je zagorela po demonstracijah študentov v mestu. Po vsej Franciji je danes v 379-ih srednjih šolah pouk moten ali pa so zaprte. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je odzval na proteste in pričakovano napovedal, da bo zatrl protestnike, ki napadajo policijo.
V spopadih med policijo in prebivalci Neaplja, ki so zopet poskušali tovornjakom z barikadami preprečiti dostop do odlagališča odpadkov, so bili ranjeni najmanj trije policisti, policija pa je pridržala pet ljudi. Protestniki, ki nasprotujejo odlagališču, so opozarjal na neznosen smrad, ki se širi z njega. Zato so odločno proti načrtom oblasti, da bi v bližini postavili še eno smrdljivo odlagališče odpadkov. Zaradi podobnih incidentov v preteklosti so se italijanske oblasti že septembra odločile, da bodo vozila za zbiranje odpadkov opremile z oboroženim spremstvom. Krizi s smetmi naj bi botrovalo predvsem pomanjkanje sežigalnic in dejstvo, da to področje obvladuje mafija, natančneje neapeljska Camorra. Z največjo krizo s smetmi se je Neapelj soočil leta 2008, ko je mafija pokazala mišice in so se v dvomilijonskem mestu smeti na ulicah kopičile več mesecev, oblasti pa so v posredovanje poslale vojsko.
Sistemsko izključevanje tako imenovanih neavtohtonih Romov se v Sloveniji nadaljuje, menijo tisti, ki kriteriju avtohtonosti oporekajo v pravnem redu. Ta se, kot opozarja Ustavno sodišče, uporablja le pri političnem predstavništvu lokalnih romskih skupnosti. Dejansko pa to ne obvelja, saj pregled porabe finančnih in drugih pomoči države in evropskih skladov potrjuje, da je navkljub namenskosti celotni romski skupnosti, pomoč namenjena v veliki meri zgolj avtohtoni romski skupnosti v Sloveniji. Vzrok za tokratno razburjanje je odločitev ustavnega sodišča, ki ni ugodilo oporekanju varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik, češ da je zakon o lokalni samoupravi, ki dodeljuje pravico do zastopstva le avtohtonim romskim skupnostim, sporen.
Slovenska vojska oziroma Brigada zračne obrambe in letalstva je na vadišču Poček pri Postojni pokazala zmogljivost naših letalskih sil. Prikazali so usposobljenost posadk helikopterjev bell 412 v streljanju in raketiranju ciljev na zemlji. Kako je potekalo usposabljanje in ali je bilo tokrat vse tehnično brezhibno, smo se pogovarjali z vodjo usposabljanja, majorjem Brankom Rekom poveljnikom 15. helikopterskega bataljona:
Majorja Reka smo vprašali ali so bili na usposabljanju uporabljeni tudi slavni Pilatusi:
Ali je bilo kaj dela za sanitetno enoto?
Skupina Iz-hod je predsedniku državnega zbora Pavlu Gantarju predala Peticijo proti zapiranju v različne oblike ustanov po Sloveniji, deklaracije in izjave, ki so nastale na okroglih mizah in javnih razpravah med njihovim pohodom po zaprtih institucijah ter svoje zahteve. Peticijo je podpisalo skoraj 1400 ljudi, več o njej pa nam je povedal predstavnik Iz-hoda Matjaž Oven:
OFF so pripravili Janković, Počivalšek in Boris.