Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OREGON: Live At Yoshi's (Intuition, 2002) (2177 bralcev)
Sreda, 27. 10. 2010
Andraž Bizjan



'V tokratnem RŠ koncertu bomo prisluhnili eni prvih zasedb world
jazza, Oregon, ki letos praznuje štirideseto let delovanja. Tretjega
novembra bodo koncertirali v Kinu Šiška, mi pa bomo pod drobnogled
vzeli njihov koncertni posnetek iz leta 2002, Live at Yoshi's. (v celoti!)

* V pričakovanju koncerta, ki se bo zgodil tretjega novembra v Šiški, se tokrat v RŠ koncertu ukvarjamo z enim prvih primerkov tako imenovanega 'world jazza', ameriško zasedbo Oregon. Začetki zasedbe segajo v pozna šestdeseta leta prejšnjega stoletja, ob impresivnemu naboru koncertnih prizorišč, s katerim se skupina lahko pohvali, jih bo po koncertu v Mariboru v osemdesetih letos na naše odre zaneslo že drugič. Kot ogrevanju za ta dogodek bomo prisluhnili koncertnemu posnetku Live At Yoshi's, ki je nastal avgusta 2001 v znanem Yoshijevem jazz klubu v Oaklandu, izdan pa je bil leta 2002 pri Intuition Records.

Od pričetka delovanja zasedbe letos mineva že štirideseto leto. V osnovni postavi so skupino sestavljali Ralph Towner, Glen Moore, Paul McCandless in Colin Walcott. Za nastanek skupine je bil pravzaprav posredno odgovoren Paul Winter, ameriški saksofonist, ki je leta 1967 zasnoval skupino Paul Winter Consort. Kolektiv je med drugim vključeval tudi prejšnje štiri glasbenike, ki so s turnejami nabirali improvizatorske izkušnje, nato pa leta 1970 zapustili kolektiv in pričeli delovati pod imenom Oregon. Že isto leto so posneli svoj prvi album, a zaradi težav z založbo Increase Records je plošča uradno izdajo ugledala šele desetletje pozneje pri založbi Vanguard pod naslovom ''Our First Record''. Seveda zasedba v tem času ni stagnirala; leta 1972 so izdali album z naslovom ''Music of Another Present Era'', ki velja za eno njihovih najboljših del, in v sedemdesetih ter osemdesetih nadaljevali z rednim izdajanjem novih posnetkov pri različnih založbah tako pri Vanguard kot tudi pri Elektra in kasneje ECM. Harmonijo je prekinilo leto 1984, ko je med evropsko turnejo tragično preminil bobnar Walcott, in sicer v avtomobilski nesreči v Nemčiji, ki se je zgodilo kmalu zatem, ko so Oregon nastopili v Mariboru. Skupina je za kratek čas prenehala delovati, a že po enem letu so se vrnili na glasbeno sceno v novi postavi: Walcotta je v ritem sekciji nadomestil indijski tolkalist Trilok Gurtu. Gurtu je s skupino sodeloval pri naslednjih dveh albumih, ki pa sta bila na žalost manj kot solidna. Kot primer lahko vzamemo album ''Ecotopia'' iz leta 1987, ki se zdi kar malo prisiljen in nenavdahnjen - daleč od tega, kar bi pričakovali od tako pomembnih jazzovskih imen. Po Gurtujevem odhodu iz skupine leta 1993 je ta kratek čas delovala kot trio, nato pa so leta 1996 zopet zapolnili praznino, in sicer z bobnarjem Markom Walkerjem. V tej postavi svojo glasbeno pot tudi nadaljujejo.

Zasedba Oregon je, kot že omenjeno, znana predvsem zaradi pionirstva na področju world jazza, se pravi: mešanja konceptov jazza z glasbenimi vplivi različnih kultur. Njihova glasba ni preveč podobna tistemu, čemur so rekli 'jazz' proti koncu šestdesetih. Zahodnjaškim stilom, kot je blues, se večinoma izogibajo v prid vzhodnjaškim, na primer indijske rage. A od koderkoli že potegnejo vpliv, njihovo muziciranje vedno zaznamuje improvizacija, in v tem smislu jim je jazzovska tradicija zelo blizu.

V improvizatorskem duhu tako potekajo tudi nastopi zasedbe in koncertni posnetek Live at Yoshi's, ki je pred nami, v tem smislu ne preseneti. V slabi uri in pol vsak od glasbenikov uspe s svojim inštrumentom dodobra raziskati glasbene okvire, zastavljene z desetimi komadi, ki sestavljajo setlisto. Večino teh je napisal kitarist Towner; poleg relativno novih kot na primer ''Green and Golden'', lahko slišimo tudi nekaj starejših komadov, kot sta ''Raven's Wood'' in ''Distant Hills'', pa Moorovo igrivo novejšo pesnitev ''Crocodile Romancing'', seveda pa ne gre brez omembe ''What River Is This?'', ki je najbolj prosto improvizatorski komad na albumu in kot tak gotovo najzanimivejši. Vrhunskega muziciranja kvartetu ne gre oporekati kot tudi ne odlične uigranosti. Vsak glasbenik pozna svoje mesto v improvizaciji in tako se te ne zdijo prenasičene. Kombinacija inštrumentov, ki jo slišimo na posnetku, kaže bolj na fuzijo jazza in klasične glasbe kot pa jazza in rocka, kar izraz 'fusion' ponavadi označuje; McCandless poleg saksofona poprime tudi za oboo, klarinet in angleški rog, Moore nad akustičnim basom zavihti lok, Towner poleg akustične in 12-strunske kitare poprime za klavir, Walker pa tradicionalni bobnarski set nadgrajuje s številnimi tolkali.
Koncertni posnetek ne predstavlja nobenih presežkov za skupino, a tako poznavalcev zasedbe kot ljubiteljev tovrstne godbe gotovo ne pusti razočaranih - točno to, kar lahko po mnenju avtorja pričakujemo tretjega novembra v Kinu Šiška. Nenazadnje pa je tudi slovenski sodobni jazz delno prepleten z dediščino Oregon, saj je Paul McCandles večkrat sodeloval v različnih projektih Zlatka Kaučiča.

pripravil Andraž Bizjan

 



Komentarji
komentiraj >>

Re: OREGON: Live At Yoshis (Intuition, 2002)
gap [14/04/2014]

a ljubljanskega koncerta se pa ne omeni, ker je bilo to nenavdahnjeno obdobje z Gurtujem? sorry, koncert v cankarju je bil first class!
odgovori >>