Trenutno je vladajoči koaliciji znotraj nje same največji trn v peti Desus, ki ne sprejema Pahorjevega kompromisa pri pokojninski reformi. Ta predvideva četrtinsko usklajevanje rasti pokojnin v prihodnjih dveh letih. Predsednik Desusa Karl Erjavec trdi, da poslanci njegove stranke ne bodo privolili v manj kot polovično usklajevanje.
Trenutno je vladajoči koaliciji znotraj nje same največji trn v peti Desus, ki ne sprejema Pahorjevega kompromisa pri pokojninski reformi. Ta predvideva četrtinsko usklajevanje rasti pokojnin v prihodnjih dveh letih. Predsednik Desusa Karl Erjavec trdi, da poslanci njegove stranke ne bodo privolili v manj kot polovično usklajevanje.
Erjavec je dejal, da v nasprotnem primeru ne bodo glasovali za rebalans proračuna za prihodnje dve leti, o katerem ravno danes poteka seja v Državnem zboru. Pahor pa razmišlja o železni disciplini, po kateri bi, v kolikor Desus ne privoli v manj kot polovično usklajevanje pokojnin, skozi proceduro poizkušali izpeljati prvoten predlog popolne zamrznitve usklajevanja pokojnin. Ali lahko to pomeni, da gre Desus iz koalicije in je vlada primorana večino iskati drugje? Morda Pahor res lahko kdaj pa kdaj dobi večino s podporo Slovenske ljudske stranke - na primer pri proračunu ali pokojninski reformi -, težko pa je pričakovati trdno koalicijo.
Potemtakem bi delovali kot manjšinska vlada, ki bi morala za vsakokratno pomembno absolutno večino iskati bodisi podporo Slovenske ljudske stranke bodisi Desusa, glede na to, da bi podporo drugih strank težko pričakovali. In ti dve stranki skoraj zagotovo ne bi delovali kot izvenkoalicijski po načelu, enkrat bomo vlado podprli mi, drugič pa oni, da bo dobila večino v parlamentu pri reformah. Torej bi bila vlada v težki situaciji. Zakaj bi na primer stranka Desus podprla družinski zakonik po tem, ko bi jo hipotetično tako imenovani levi trojček preglasoval s pomočjo Slovenske ljudske stranke pri pokojninski reformi?
Ali pa: zakaj bi Desus nujno podpiral spremembo zakona Radiotelevizije Slovenije na referendumu, če mu levi trojček ne popusti pri pokojninski reformi? Mimogrede, Erjavca na včerajšnjo skupno tiskovno konferenco predsednikov koalicijskih strank o zakonu o RTVS ni bilo. Konec koncev je verjetno Desus indiferenten do tega, ali se zakon o RTV-ju spremeni. Erjavec v včerajšnjem pogovoru z ministrom za gospodarstvo Francijem Križaničem ni dosegel napredka glede pokojninske reforme, je pa pomenljivo dejal, da bo njegova stranka sodelovala v referendumski kampanji o zakonu o RTVS, a povsem samostojno.
In Desus je lahko indiferenten tudi do marsikaterih drugih predlogov vlade, če ne more izsiliti nič v zameno. Je pragmatična stranka, ki je lahko ponekod zelo trmasta zaradi tako imenovanih interesov njenih volivcev, ki sicer niso samo upokojenci, so pa v večini. Čeprav s tem nočemo reči, da je borba Desusa za pokojnine nelegitimna, le na drugih področjih niso vedno tako glasni. Povedano elementarno, ali je Desus še pripravljen sodelovati v koaliciji pri drugih reformah, če bo preglasovan pri pokojninski? Če pa pogledamo Slovensko ljudsko stranko, potem lahko levi trojček morda dobi od nje podporo pri nekaterih gospodarskih reformah, težko pa pri zakonih, ki se tičejo svetovnonazorskih pogledov in bi jih trojček rad spravil pod streho do konca mandata. Izmed teh je najbolj eklatanten primer predlog novega družinskega zakonika.
Pahor je sicer na vprašanje, do kdaj bo še prenašal držo Desusa: "ne bomo podprli, a ostali bomo v koaliciji", dejal sledeče: "Dokler je Desus pripravljen nase prevzeti tudi ta del odgovornosti, je lahko član moje reformne koalicije. Če tega ni sposoben, ne more biti. Do tega zaključka bo kolega Erjavec prišel sam, ni treba, da mu jaz to sugeriram", konec navedka. Zelo diplomatsko, čeprav je verjetno, da bodo morali Desusu pri pokojninski reformi vsaj delno popustiti v zameno za kaj drugega. Saj bi, kot smo že dejali, koalicija brez Desusa težko delovala z neko delno podporo Slovenske ljudske stranke. Ni potrebno posebej poudarjati, da podpore od Slovenske demokratske stranke ne bi dobila.
Zatorej Pahor lahko poudarja železno disciplino in ostre fiskalne reforme - ne glede na njihovo nepriljubljenost - v imenu priključitve Slovenije tako imenovanemu „nemško-francoskemu" vozu, medtem ko Erjavec ve, da ima močnega aduta v žepu z morebitno odtegnitvijo večine obstoječi koaliciji. In zaenkrat pri pokojninski reformi, ki je za njegovo stranko ena od najvažnejših, ne popušča. A, kako bi dejali, v igri je enostavno preveč tveganja za oboje, da se na koncu vendarle ne bi pogodili.
Komentar je spisal Urh.