Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PLEMENSKEGA NASILJA (2121 bralcev)
Petek, 19. 11. 2010
Urh



... Severna Koreja je prvič po skoraj treh letih pristala na pogajanja z Južno Korejo na ozemlju slednje ...
... protesti zaradi izbruha kolere na Haitiju so se razširili na dele prestolnice Port-au-Prince ...
... direktor nemške policije Matthias Seeger je dejal, da je nevarnost terorizma v njegovi državi največja doslej ...
... v Ljubljani poteka javni shod Človeški obroč ...

OFF NAPOVEDNIK

Kako škodljivi so lahko mobilni telefoni, pa ne zaradi sevanja ali kakšnih drugih fizikalnih lastnosti, nam nazorno prikazuje sledeč primer. Zaradi melodije mobilnega telefona sta se v Indoneziji namreč spopadli dve melanezijski plemeni Wamena in Yoka, ki prebivata v mestu Jayapura v indonezijski provinci Papui. Sporna melodija na mobilcih v reggae ritmih, ki jo uporabljajo pripadniki plemena Yoka, očitno žali pripadnike plemena Wamena.

In to ni bil nedolžen spopad, saj je več sto članov plemena Wamena z mačetami in sulicami napadlo pleme Yoka, pri čemer je bilo požganih in poškodovanih skoraj 80 hiš in 12 vozil. Ko so se razmere umirile, je zanimivo, policija aretirala tri moške, a ne zaradi povzročanja nemira in razgrajanja. Pridržali so jih zato, ker naj bi bili avtorji sporne melodije, ki je nemire sprožila. Ni nam sicer znano, kaj pleme Wamena pri reggae ritmih tako moti, a očitno je stvar resna, če so bili pridržani avtorji sporne melodije, ne pa tudi ostali, ki so povzročali nasilje.

Berete nemelodičen OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Severna Koreja je prvič po skoraj treh letih pristala na pogajanja z Južno Korejo na ozemlju slednje. Gre za naslednji krog pogovorov, ki se nanašajo na srečanje med vojno ločenih družin in potekajo pod okriljem Rdečega križa ter naj bi potekali v južnokorejskem kraju Munsan. To bo prvo srečanje severno in južnokorejskih predstavnikov na južni strani meje po letu 2008, ko je oblast v Južni Koreji prevzel konservativni predsednik Lee Myung-Bak. Odnosi med državama so se namreč poslabšali, ko je Lee pošiljanje pomoči obubožani Severni Koreji povezal z doseganjem napredka v pogovorih o nezaželenem severnokorejskem jedrskem programu. Olje na ogenj pa je prilila potopitev južnokorejske ladje marca letos, pri čemer obstajajo domneve, da je to storil Pjongjang.

Za boljše odnose sta se po besedah generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona zavzela voditelja ciprskih Turkov in Grkov Dervis Eroglu ter Demetris Hristofias. Ban Ki Moon je imel z njima skupni sestanek na sedežu Združenih narodov v New Yorku, za naslednje snidenje pa so se dogovorili za januarja naslednje leto v Ženevi. Sicer je do snidenja med omenjeno trojico prišlo po tem, ko so zadnja pogajanja za združitev otoka, ki so se začela pred dvema letoma, izgubila zagon. Generalni sekretar Združenih narodov je še dodal, navajamo: "Resne razlike ostajajo, vendar sta oba izrazila zavezo za sodelovanje za hitrejši in odločnejši napredek v smeri dogovora. Točneje, dogovorila sta se, da bosta imela v naslednjih tednih več stikov za oblikovanje praktičnega načrta, s katerim bi odstranili preostale glavne ovire", konec navedka.

Brez združitve otoka bo Turčija težko prišla v Evropsko unijo, saj bi Grčija in Ciper v tem primeru bržkone uporabila veto. Do zdaj so ciprski Turki in Grki dosegli napredek pri vprašanjih, kot je delitev oblasti v prihodnji federaciji, ni pa napredka glede delitve oziroma vračanja lastnine.

Protesti zaradi izbruha kolere na Haitiju so se razširili tudi na dele prestolnice Port-au-Prince. Protestniki so postavljali barikade in metali kamenje v avtomobile Združenih narodov ter zažigali gume, policija pa je odgovorila z solzivcem. Nekateri prebivalci Haitija namreč za izbruh kolere krivijo mirovnike Združenih narodov iz Nepala, ki naj bi to nalezljivo bolezen prinesli iz domovine. Demonstranti so tudi vzklikali: »Misija Združenih narodov je prinesla kolero! Pojdite domov!« Zdravstveni strokovnjaki iz Združenih držav Amerike menijo, da bi se kolera lahko še razširila. Sicer je prisotna že v vseh desetih regijah Haitija, v zadnjem mesecu pa je zaradi nje umrlo okoli 1.100 ljudi.

Madagaskarsko zunanje ministrstvo je naročilo ljudem, ki živijo blizu vojaških barak, ki jih je zasedla skupina upornikov, da zapustijo območje. Gre za vojaško oporišče blizu letališča prestolnice Antananarivo, ki ga je zasedlo več oficirjev z podporniki. Nekateri od uporniških oficirjev so sicer sodelovali v udaru, ki je lani oblast prinesel sedanjemu predsedniku Andryu Rajoelini. Nemir je nastopil en dan po referendumu o novi ustavi. V kolikor bi bila nova ustava potrjena, bi Rajoeliniju dovolila, da ostane na oblasti, dokler se ne organizirajo nove volitve. Prav tako pa bi znižali spodnjo mejo starosti, ki jo mora imeti predsednik, iz 40 na 35 let. Rajolina je namreč star 36 let. Eden od voditeljev tokratnega poizkusa udara, polkovnik Charles Andrianasoavina je dejal, da so prebivalci Madagaskarja siti politične krize, zaradi katere so tudi izgubili večino mednarodne pomoči.

Direktor nemške policije Matthias Seeger je dejal, da je nevarnost terorizma v njegovi državi največja doslej, s čimer se strinjajo vsi varnostni organi. Tako naj bi zaradi obstoja konkretnih dokazov o načrtovanih napadih islamskih upornikov na varnostni lestvici, katere razpon je od 1 do 10, dosegli številko 9. Kot posebej ogrožene je Seeger omenil železniške postaje in letališča, meni pa, da je nemška policija dobro pripravljena. Zavrnil je tudi očitke o tem, da se ustvarja panika.

Evropska poslanca Tanja Fajon in Zoran Thaler iz Skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov v Portorožu organizirata konferenco mini balkanskega vrha, ki se je začela ob deveti uri zjutraj. Fajonova nam bo več povedala o dogodkih na konferenci in njenemu namenu:



Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je po pogovoru z vodjo okrožnega državnega tožilstva v Mariboru Dragom Šketom dejala, da ne vidi nikakršne krivde na strani tožilstva v zvezi z zastaranjem primera Satex. Tako naj bi po mnenju Brezigarjeve pristojna okrožna tožilka ves čas delala na tekočih zadevah, tudi po razveljavitvi sodbe s strani vrhovnega sodišča leta 2008, saj so bili obtoženci leta 2005 že pravnomočno obsojeni. Prav tako naj bi okrožna tožilka zaradi izmikanja prihoda na obravnave za nekatere obtožence večkrat zahtevala pripor, ki pa nikoli ni bil odrejen. Sicer je Brezigarjeva priznala, da je tudi na strani tožilcev lahko kdaj krivda za dolgotrajnost postopka, v takšnih primerih pa je sama vselej zahtevala uvedbo disciplinskega postopka, a to ni bil primer v zadevi Satex.

Spomnimo, da naj bi si četverica obtoženih v zadevi Satex Borut Rataj, Štefan Poštrak, Mladen Kerin in Tomislav Ajdič od začetka leta 1995 do jeseni 1996 preko 944 različnih posojil od Nove kreditne banke Maribor pridobila za okoli 11 milijonov današnjih evrov protipravne premoženjske koristi.

Kolegij predsednika Državnega zbora Pavla Gantarja, je sklenil, da bo izredna seja parlamenta, na kateri bodo obravnavali pokojninsko reformo, 2. decembra. Izredno sejo so zahtevali poslanci koalicijskih Socialnih demokratov, Liberalnih demokratov in stranke Zares. Poslanci omenjenih strank namreč menijo, da je sprejetje nove pokojninske zakonodaje in njena uveljavitev s prvim januarjem prihodnje leto nujna zaradi zagotovitve stabilnosti javnih financ. Predsednika stranke Desus Karla Erjavca, ki trenutnemu predlogu nasprotuje, smo vprašali, kaj pričakuje, da se lahko do 2. decembra še spremeni:



Minister za promet Patrick Vlačič je imel prvi delovni sestanek z avstrijsko kolegico Doris Bures na temo prometnih povezav med sosednjima državama. Vlačič, ki smo ga sicer na telefon dobili pred sestankom, nam je več povedal o napovedanih tematikah:



Ob dvanajsti uri je Zavod Risi organiziral javni shod Človeški obroč. Shod opozarja Evropske institucije na problematiko revščine in socialne izključenosti. Več o akciji nam bo povedal direktor Zavoda Risi Ibrahim Noum:



Komentarji
komentiraj >>