Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF RUDARSKE UNIFORME (2409 bralcev)
Četrtek, 25. 11. 2010
Urh



... Severna Koreja za torkove napade krivi južno sosedo in Združene države Amerike ...
... Nuri Al Maliki je dobil mandat za sestavo iraške vlade ...
... Vojska Južnega Sudana naj bi bila napadena s strani Severnega Sudana ...
... Nekdanjega vodjo republikancev v ameriškem predstavniškem domu kongresa Toma Delayja je porota spoznala za krivega pranja denarja ...
... Zveza svobodnih sindikatov Slovenije nasprotujejo omejitvam pravice do referendumskega odločanja ...


OFF NAPOVEDNIK

Sindikat premogovnika Velenje je na svoj način pokazal nestrinjanje z direktorjem direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Janezom Kopačem. Pozvali so ga namreč, da vrne rudarsko uniformo, ker naj je ne bi bil vreden. To si je Kopač po mnenju sindikata prislužil z širjenjem laži in dezinformacij o zaposlenih v rudniku, o odkupnih zalogah premoga in njegovi kurilni vrednosti. Kopač je bil sicer leta 2003 častno sprejet v rudarsko bratovščino in je takrat tudi prejel rudarsko uniformo, katere vrnitev sedaj zahteva sindikat.

Kopaču verjetno niti ne bi bil velik problem vrniti rudarsko uniformo, bi pa zagotovo ob tem doživel še kakšno sočno besedo. Vsaj ob vseh zapletih v zvezi z blokom TEŠ 6 in premogovnikom Velenje smo tega že vajeni. Morda bi ga pričakal nekdanji župan in sedanji podžupan Velenja Srečko Meh in mu zabrusil besedno zvezo, ki jo je nekaterim, ki dvomijo v upravičenost projekta TEŠ 6, že tolikokrat povedal: pojma nimate!

Berete uniformi OFF program Radia študent!

OFF PROGRAM

Severna Koreja je Južno Korejo in Združene države Amerike obtožila, da so odgovorne za njeno torkovo obstreljevanje južnokorejskega otoka blizu meje. Pjongjang je napovedal nove napade, v kolikor se druga stran ne bo odpovedala vojaškim provokacijam. V izjavi za javnost so v Pjongjangu zapisali sledeče, navajamo: "Če južnokorejske lutke ne bodo prišle k pameti in bodo še naprej brezobzirno izzivale, bo naša vojska brez obotavljanja izvedla še drugi in tretji krog maščevanja", konec navedka. V torkovem napadu so umrli štirje Južnokorejci, medtem pa je Seul napovedal okrepitev vojaške navzočnosti na otokih ob meji s Severno Korejo. Kitajska, ena redkih zaveznic Pjongjanga, torkovega napada ni obsodila, je pa obe strani pozvala, naj se vzdržita vojaških napadov.

Medtem je južnokorejski obrambni minister Kim Tae-young zaradi vse glasnejših kritik zaradi odziva na severnokorejski napad odstopil. Iz predsedniške palače so sporočili, da so odstop sprejeli.

Iraški predsednik Džalal Talabani je dosedanjemu premierju Nuriju Al Malikiju podelil mandat za sestavo vlade. Tako ima Al Maliki v skladu z ustavo sedaj 30 dni časa, da oblikuje vlado iz predstavnikov šiitov, sunitov in Kurdov. Podelitev mandata Al Malikiju je rezultat dogovora iraških političnih strank šiitov, sunitov, Kurdov in sekularnih sil o delitvi oblasti. Tako v skladu z dogovorom položaj predsednika za še en mandat prevzame Kurd Talabani, premiersko mesto bo obdržal šiit Al Maliki, medtem ko je sunitsko zavezništvo Irakija dobila pravico, da izbere predsednika parlamenta. V kolikor bo Al Maliki sestavil vlado, bi to končalo osem mesečni politični zastoj v državi, ki traja vse od splošnih volitev.

Vojska Južnega Sudana trdi, da so bili v napadu na njene čete ranjeni štirje vojaki in dva civilista. Za helikopterski napad krivijo vojsko Severnega Sudana in vlado v Kartumu, namen pa naj bi bil destabilizirati območje na jugu države in onemogočiti referendum o odcepitvi Južnega Sudana, ki se ima za zgoditi januarja prihodnje leto. Tiskovni predstavnik vojske Južnega Sudana Philip Aguer je dejal, da se njegova vojska na napade ne bo odzivala z nasiljem. Medtem Aguerjev kolega iz Severa al-Sawarmi Khaled trdi, da so vse informacije o napadu popolnoma neresnične. Krhko premirje v državi vlada od mirovnega sporazuma leta 2005, analitiki pa menijo, da se bo Južni Sudan zagotovo odcepil, v kolikor bo referendum izpeljan korektno.

Nekdanjega vodjo republikancev v predstavniškem domu kongresa Združenih držav Amerike Toma Delayja je teksaška porota spoznala za krivega pranja denarja in sodelovanja v zaroti za pranje denarja. Grozi mu kazen do 99 let zapora, vendar pa se tožilci še niso odločili, če bodo morda zahtevali zgolj pogojno kazen. Delay je bil eden od vodilnih republikancev v kongresu v 90. letih prejšnjega stoletja in vse do leta 2005, ko se je zaradi kazenske ovadbe teksaške velike porote upokojil. Delay je kongresnim kandidatom v Teksasu priskrbel denar za kampanje v višini 190.000 dolarjev, ki ga je dobil od korporacij, teksaški zakon pa to prepoveduje.

Mesto Rio de Janeiro pretresa nasilje med tolpami in policijo, zaradi česar je bilo včeraj ubitih najmanj 15 ljudi. Oboroženi moški so ustavljali avtomobile in avtobuse ter ropali potnike. Pripadniki tolp, ki se ukvarjajo s preprodajo drog, naj bi se sicer borili proti načrtom policije, ki bi rada zmanjšala stopnjo kriminala v mestu. Po besedah direktorja za javno varnost brazilske zvezne države Rio de Janeiro Joseja (izg. žozeja) Beltrama gre za tolpe, ki v mestu delujejo že od 20 do 30 let, a se po njegovem zaradi nasilja policija ne bo predala. Več kot 1.000 policistov je bilo namreč iz pisarniškega dela mobilizirano na teren.

Namestnik ruskega premiera Vladimirja Putina Igor Šuvalov je sporočil, da je njegova država z Evropsko unijo dosegla dogovor, ki bi lahko Moskvi omogočil, da se naslednje leto pridruži Svetovni trgovinski organizaciji. Dogovor naj bi na decembrskem vrhu Rusija-Evropska unija dokončno potrdil še ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Sicer med Rusijo in unijo še vedno ostaja nekaj multilateralnih vprašanj na področju trgovine s kmetijskimi izdelki, tehničnih omejitev in pravil ter investicij v avtomobilski industriji. Rusija si za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji prizadeva že od leta 1993 in je zadnja med svetovnimi velesilami, ki še ni članica organizacije. Sicer je dogovor z Združenimi državami Amerike, s katerim je Washington umaknil vse zadržke za vstop Rusije v organizacijo, Moskva podpisala pred sedmimi leti.

Britanski študenti so v znak protesta proti načrtovanemu zvišanju šolnin zasedli več univerz. Tako je na univerzah v Londonu, Oxfordu, Cardiffu in drugod po državi preko noči vztrajalo na stotine študentov. Sicer se je včeraj drugega protesta ta mesec proti vladnim načrtom za zvišanje šolnin udeležilo okoli 10.000 študentov, pri tem pa so se nekateri znesli nad policijskimi vozili in zanetili ogenj. Koalicija premiera Davida Camerona v okviru varčevalnih ukrepov načrtuje trikratno zvišanje šolnin na do 9.000 funtov na leto.

V Celovcu poteka 21. Evropski kongres narodnih skupnosti avstrijske Koroške. Dvodnevnega kongresa, ki poteka pod naslovom "Ali manjšine (kaj) štejejo? - Narodne skupnosti štejejo!", se udeležujejo mednarodni gosti in strokovnjaki med drugim iz Avstrije, Italije, Nemčije, Danske, Romunije in Slovenije. Na kongresu se mudi tudi predsednik Enotne liste Vladimir Smrtnik, ki je izrazil veselje, da so se predstavniki političnih strank na avstrijskem Koroškem zavzeli proti preštevanju manjšine. Več o kongresu nam je povedal Smrtnik sam:



V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije nasprotujejo mnenju, da bi bilo treba omejiti pravico do referendumskega odločanja. Sekretar zveze Milan Utroša pravi, da gre za klasičen poskus omejiti oblast ljudstvu, čeprav je to ustavna kategorija. V zvezi sindikatov še menijo, da je že sedaj svoboda ljudi na področju referendumskega odločanja omejena, saj poznamo le še naknadni zakonodajni referendum, medtem ko je bila možnost, da bi na referendumu odločali o zakonskih iniciativah še pred sprejetjem besedila, že odvzeta.

Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije – IFIMES - v Centru Evropa organizira predavanje predsednika Državnega zbora Pavleta Gantarja z naslovom Parlamentarna demokracija in centri družbene moči. Več o predavanju nam je povedal direktor inštituta IFIMES-a Zijad Bečirović:



V Mariboru bo v klubu Gustav, ki se nahaja v kompleksu Pekarne, ob šestih zvečer dogodek z naslovom Zgode in nezgode slovenske osamosvojitve. Na okrogli mizi bosta prisotna poslanec Andrej Magajna in Gorazd Drevenšek. O tematikah okrogle mize smo spregovorili z Brankom Gerličem, ki bo debato tudi moderiral:




Komentarji
komentiraj >>