Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 27. oktober ob 14h (2779 bralcev)
Ponedeljek, 27. 10. 2003
lucija



Univerzitetni info blok (Lucija G.)
Po enem najbolj bučnih tednov na ljubljanskih fakultetah se bo v tem predprazničnem tednu stanje gotovo nekoliko umirilo. Ne vemo pa ali bo povsem mirno spalo vseh 266 kandidatov, ki so se v torek in sredo tako ali drugače pomerili za naklonjenost študentov na študentskih volitvah. Podkupovanje volilcev s hrano in pijačo je bilo letos sicer ukinjeno, v četrtek pa so bili kljub vsemu že znani prvi začasni neuradni izidi. Končni neuradni rezultati naj bi bili znani danes. Na uradne izide volitev študentskih poslancev bomo še nekoliko počakali. Miniti mora namreč še štiridnevni rok za pritožbe, ki jih morajo pristojni obravnavati v osmih dneh od poteka pritožbenega roka.
Študentje ljubljanskih fakultet so v študentski zbor ŠOU izvolili 45 članov iz tridesetih visokošolskih zavodov. Izvoljeni poslanci avtomatično postanejo tudi člani upravnih odborov študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Na večjih fakultetah, akademijah oziroma visokih šolah imajo upravni odbori ŠOVZ po osem, na manjših pa po štiri člane, njihov mandat, tako kot mandat študentskih poslancev, traja eno leto. Na mariborski univerzi bodo volitve potekale 5. novembra, 3. in 4. novembra pa bo mogoče voliti tudi predčasno.
Pred ponedeljkovim končnim odločanjem o predlogu sprememb in dopolnitev univerzitetnega statuta se je senat tamkajšnje, “štajerske” univerze, ponovno zapletel v polemično razpravo o smiselnosti priključitve Fakultete za policijsko-varnostne vede k Univerzi v Mariboru in o ustreznosti imena fakultete. Zaplet, ki bi skorajda ogrozil potrditev popravkov univerzitetnega statuta ter s tem za nedoločen čas odložil oblikovanje organov Medicinske fakultete in Fakultete za policijsko-varnostne vede, so senatorji rešili s sprejetjem dodatnega sklepa. Fakulteti za policijsko-varnostne vede so naložili, naj se takoj, ko postane članica mariborske univerze, loti spremembe svojega imena iz Fakultete za policijsko-varnostne vede v Fakulteto za varnostne vede.
Po ljubljanski Študentski areni se je prejšnji teden zgodila podobna prireditev še v Mariboru. Na Univerzi v Mariboru je potekala sejemsko-izobraževalna prireditev z naslovom “Študenti in podjetja z roko v roki”. Namen prireditve je spodbuditi tesnejše sodelovanje med študenti in podjetji ter izboljšati zaposlitvene možnosti mladih na tem področju. Prireditev je namenjena predvsem tistim študentom, ki iščejo podjetje za opravljanje študijske prakse ali diplomske naloge, ter tistim podjetjem, ki želijo spoznati mlad, inovativen kader.
To, kar naj bi bil namen prej omenjene prireditve v Mariboru, še kako dobro uspeva Novomeščanom, natančneje tamkajšnjemu farmacevtskemu gigantu, Krki. Omenjena družba je namreč v petek v okviru prireditve “33. Krkine nagrade” nagradila 95 mladih raziskovalcev. Nagrade so namenjene spodbujanju poglobljenega študija, znanju ter spoznavanju pomembnih znanstvenih, razvojnih in raziskovalnih dosežkov, ki so ključni za razvoj farmacevtske industrije. Večina nagrajenih študentov je iz obeh slovenskih univerz, nagrade pa so prejeli tudi tuji študenti na podiplomski stopnji, in sicer iz Hrvaške, Srbije in Črne gore, Češke, Ruske federacije in Latvije. Krka je sicer v 33 letih doslej za ustvarjalne naloge nagradila 1932 mladih raziskovalcev.
Na omenjeni podelitvi seveda ni smel manjkati minister Gaber, ki je obenem, ko je že ravno bil v Novem mestu, prisostvoval še eni ceremoniji. V omenjenem mestu so namreč odprli Medpodjetniški izobraževalni center, ki ga je vlada ustanovila skupaj z novomeškimi družbami, Območno gospodarsko zbornico ter Območno obrtno zbornico Novo mesto. Center predstavlja pomembno stičišče med šolstvom in gospodarstvom, v njem pa bodo izvajali praktično izobraževanje dijakov in študentov višjih in visokih strokovnih šol, usposabljanje po drugih izobraževalnih programih in izvajanje mojstrskih ter delovodskih izpitov.
Tudi naslednja informacija bo “gospodarsko” obarvana. V italijanskem Palermu se je namreč v petek začel osrednji del 6. evropske študentske konvencije z glavno temo “Vloga visokega šolstva v na znanju temelječem gospodarstvu: cilji do leta 2010.” Konvencijo organizirata UDU, nacionalno združenje študentov italijanskih univerz, in ESIB, krovno evropsko združenje nacionalnih študentskih organizacij, namen srečanja pa je analizirati in soočiti politike ter poglede različnih evropskih in mednarodnih institucij v zvezi z omenjeno tematiko. Srečanje se zaključuje danes, udeležuje pa se ga tudi delegacija Študentske organizacije Slovenije.
Udeleženci omenjene konvencije so razpravljali o bolonjskem procesu, Organizaciji Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), evropskem raziskovalnem prostoru, položaju rektorjev evropskih univerz, trgovinskih združenjih in sporazumu GATS ter analizirali politiko Svetovne banke in uresničevanje lizbonske strategije na področju izobraževanja in usposabljanja. Del konvencije je bil posvečen tudi razpravam o rezultatih septembrske ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije v Cancunu ter nedavnega srečanja evropskih ministrov za visoko šolstvo v Berlinu.
Sklepe konvencije bo delegacija ŠOS predstavila tudi na mednarodni okrogli mizi Jadransko-jonske pobude z naslovom “Izobraževanje in med univerzitetno sodelovanje”, ki v organizaciji šolskega ministrstva poteka danes in jutri v Portorožu.
Diplomanti fakultet, ki ponujajo pedagoško izobrazbo pa se lahko še do 15. decembra prijavite na razpis za pripravniška mesta za šolsko leto 2003/2004, če želite z delom kot profesorji-pripravniki nastopiti februarja. Pri tem ne bodo imeli vsi enakih možnosti. Več možnosti, da bi lahko s tovrstnim pripravništvom, ki ga financira šolsko ministrstvo, opravili tudi strokovni izpit, imajo tisti, ki so imeli dobro povprečje ocen v času študija, imajo že opravljene pedagoške izpite in diplome iz določenih smeri. Med slednje med drugim spadajo angleški jezik, nemški jezik, matematika, fizika, računalništvo, tehnična vzgoja, likovna pedagogika, glasbena pedagogika in defektologija. Večjo možnost za pripravniško mesto bodo imeli tudi bibliotekarji in socialni pedagogiki.

Z novicami iz univerzitetnega sveta vam je danes odpirala možnosti Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>