Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
O MOŽNOSTI MANJŠINSKE VLADE (2033 bralcev)
Petek, 7. 1. 2011
Luka T. in Božidar



Zaradi muhastega in zadnje čase celo otročjega obnašanja Demokratične stranke upokojencev je predsednik stranke Zares in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič na torkovem sestanku predsednikov koalicijskih strank dejal, da je način sprejetja nekaterih zadnjih ključnih zakonov dober recept za manjšinsko vlado. Vladi so namreč pomagali glasovi nepovezanih poslancev in Slovenske ljudske stranke.

Zaradi muhastega in zadnje čase celo otročjega obnašanja Demokratične stranke upokojencev je predsednik stranke Zares in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič na torkovem sestanku predsednikov koalicijskih strank dejal, da je način sprejetja nekaterih zadnjih ključnih zakonov dober recept za manjšinsko vlado. Vladi so namreč pomagali glasovi nepovezanih poslancev in Slovenske ljudske stranke. Iz Zaresa so prišla tudi mnenja, da postaja vlada zaradi popuščanja DeSUSu opravilno nesposobna in da si s takšnimi potezami zabija zadnji žebelj v krsto. Spomnimo, da imajo koalicijski poslanci 47 sedežev v državnem zboru, v kolikor pa DeSUSovi poslanci ne podprejo koalicijskih predlogov pa le 42, s čimer izgubijo večino v 90-članskem parlamentu.

Izjave s strani Zaresa pa mnogi razumejo bolj kot očitek premierju Borutu Pahorju kot pa ultimat DeSUSu. Kakšen je odnos stranke Zares do DeSUSa, smo vprašali generalnega sekretarja Zaresa Bogdana Biščaka:



Vprašali smo ga tudi, ali Zares s tem opozarja, da pod takšnimi pogoji niso pripravljeni sodelovati v koaliciji:



DeSUSova muhavost moti tudi vodjo poslanske skupine Socialnih demokratov. Dušan Kumer meni, da si stranka upokojencev s svojim obnašanjem zgolj nabira cenene politične točke:



Do obnašanja DeSUSa pa so kritični tudi v opoziciji. Mnenje Slovenske ljudske stranke o dogajanjih v koaliciji nam je podal vodja poslanske skupine Jakob Presečnik:



Kot smo povedali že na začetku, je minister Golobič omenil možnost manjšinjske vlade. Na vprašanje, ali je ta možnost realna v bližnji prihodnosti, nam je odgovoril Biščak:



Teoretsko podlago za razumevanje koncepta manjšinske vlade nam je podal politolog na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila:



V Sloveniji morda res manjka demokratična kultura, saj večina poslancev glasuje po noti, ki jo diktira njihova politična stranka. Zato smo Ferfilo vprašali, kakšne so realne možnosti za pojav manjšinjske vlade.



Tudi komentatorja in sociologa Bernarda Nežmaha smo vprašali, ali meni, da bi v tem primeru lahko prišlo do manjšinske vlade.



Zakaj konkretno pa trenutna vlada ne more biti manjšinska?



Z Nežmahom pa se očitno ne strinja Dušan Kumer, ki meni, da čeprav do manjšinjske vlade ne bo prišlo še vsaj dokler se ne razrešijo zapleti glede potencialnih referendumov, pa je ta rešitev tudi ena izmed možnih.



Da je Pahorjeva vlada delovala arogantno, meni tudi nepovezani poslanec Andrej Magajna:



Vodja poslanskega kluba Liberalne demokracije Slovenije Borut Sajovic manjšinski vladi ne daje velike možnosti:



Klicali smo tudi vodjo poslanske skupine DeSUS Joška Godca. Ta nam je obljubil izjavo tik pred zadnjim rokom za oddajo programa, ko pa smo ga poklicali, pa je dejal, da v DeSUSu glede tega ne bodo podajali izjav pred uradno klavzuro. O tej pa se bodo zedinili šele v ponedeljek.

Kultivirala sta Božidar in Luka T.



Komentarji
komentiraj >>