Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PROTIVLADNI BritOFF (2330 bralcev)
Ponedeljek, 10. 1. 2011
Goran B.



… v južnem Sudanu poteka drugi dan odcepitvenega referenduma …
… epizoda v proti-Imeprialnem boju venezuelskega predsednika Huga Chaveza …
… nova epizoda protivladnih demonstracij na Tajskem …
… v Tuniziji krvavi protesti proti visokim življenjskim stroškom …
… iranska odvetnica na področju človekovih pravic obsojena na 11 let zapora …
… na domačih tleh pa pogajanje o skupnih prioritetah koalicije …
… interpretiranje svetih tekstov na ministrstvu za gospodarstvo …

OB SEDMIH

V južnem Sudanu poteka drugi dan sedemdnevnega referenduma o samostojnosti južnega dela države, ki je del mirovnega sporazuma iz leta 2005. Da bo referendum veljaven se ga mora udeležiti 60 odstotkov registriranih volivcev, poroča pa se o dolgih čakalnih vrstah na voliščih, na katerih zaradi velike stopnje nepismenosti v regiji volivci obkrožajo simbol sklenjenih rok za status quo in simbol ene roke za samostojnost.

Venezuelski predsednik Hugo Chavez je Organizacijo Ameriških držav obtožil, da se v imenu Imperija meša v Venezuelske notranje posle. To je storil po tem, ko je Generalni sekretar Organizacije Miguel Insulza za nedemokratičnega označil zakon, sprejet tik pred nastopom nove parlamentarne zasedbe z močno opozicijo, ki naslednjih 18 mesecev Chavezu omogoča sprejem zakonov brez podpore parlamenta.

Chavez je potezo utemeljil z razlogom, da nemoteno zakonodajno moč potrebuje za boj s posledicami uničujočih poplav, ki so v brezdomstvo pahnile več kot 140.000 državljanov. Tako naj bi v te namene brez vmešavanja opozicije nadaljeval s podržavljenjem privatnih zemljišč in zgradb ter na državni ravni branil skvotanje nerabljenih privatnih zgradb z večinoma tujimi lastniki v Caracasu.

V nekoliko bolj farsičnih bojih za ali proti imperialni ideologiji konkurenčnosti in svobodnega trga pa bodo danes razpravljali tudi domačem ministrstvu za gospodarstvo, kjer se bo ministrica Darja Radić sešla z uradniki, ki so pripravili predlog novele zakona o varstvu potrošnikov v katerem se ukinja institut obvezne garancije. Beseda bo tekla o interpretaciji svetega teksta Evropske komisije in njene očitno obskurne ter težko doumljive volje glede omenjenega instituta.

OB OSMIH

V Bangkoku so se včeraj prvič po vladnem umiku policijske ure na ulicah zbrali tako imenovani rdečesrajčniki in zahtevali izpustitev svojih voditeljev, ki so jih oblasti zaradi suma vpletenosti v teroristična dejanja aretirale maja lani. V glavnem mestu Tajske se je zbralo okrog 30.000 protestnikov, gre pa za največji shod po majskih protivladnih demonstracijah, ki jih oblasti nasilno zatrle.

V Tuniziji je bilo v spopadih s policijo, ki so na protestih zaradi visokih življenjskih stroškov izbruhnili čez vikend, ubitih okrog 20 ljudi. V mestih Kasserine in Tala je policija na protestniško uničevanje vladnih stavb, bank in policijskih postaj odgovorila z ekstremnim nasiljem nad ljudmi. Nemir in demonstracije so se sicer začeli 17. decembra prejšnje leto, ko se je v protestu proti policijski zaplembi živil, ki jih je prodajal brez dovoljenja, zažgal Sidi Bouzid.

Koalicijske stranke se bodo popoldne zbrale na razvojni klavzuri, vsaj po napovedih prelomnem sestanku, kjer se bodo pogovarjali in pogajali o najmanj petih skupnih prioritetnih točkah za preostali dve leti mandata. Debata bo menda tekla o marsičem, od spopadanja s plačilno nedisciplino, gospodarskim kriminalom ter korupcijo pa do racionalizacije javne uprave. Dvom o rezultatih sestanka seveda izraža predsednik koalicijskega priveska, stranke upokojencev, Karl Erjavec.

V Državnem zboru bodo poslanci na izredni seji odločali o predlogu za ustavno presojo referendumske pobude o pokojninski reformi. Če bo predlog sprejet bo Ustavno sodišče presojalo o tem, ali z odložitvijo uveljavitve pokojninske reforme prihaja do neustavnih posledic in bi do njih lahko prišlo, če zakon pade na morebitnem referendumu. S tem ukrepom pa bo ustavljeno zbiranje potrebnih 40.000 podpisov za referendum.

OB DEVETIH

Kot smo poročali v Britoffu ob sedmih, v Sudanu poteka drugi dan referenduma o neodvisnosti. Ob tem je predsednik Združenih držav pozdravil potek referenduma in vlado v Kartumu posvaril, da bo svet opazoval, kaj se bo tam dogajalo v prihodnjih dneh. Obama je še izrazil zaskrbljenost zaradi spremljajočega nasilja ter oba dela države pozval, naj naredita vse, da se nasilje ne bi širilo in ponudil pomoč Združenih držav, ne glede na izid referenduma.

Ugledna iranska odvetnica na področju človekovih pravic Nasrin Sotoudeh je obsojena na 11 let zapora. Prav tako so ji za dvajset let prepovedali izstop iz države in odvetniško delovanje. Odvetnica je bila aretirana septembra in obtožena delovanja proti državni varnosti, sodbo pa je Mednarodna kampanja za človekove pravice v Iranu označila kot splavitev pravice v državi.

Danes pred sodišče stopa Jared Loughner, ki je v soboto na srečanju demokratske kongresnice iz Arizone Gabrielle Giffords z volivci v mestu Tucson, poskusil ubiti omenjeno kongresnico in hkrati ubil 6 in ranil 14 ljudi. Proti Loughnerju je že sestavljena obtožnica, ki ga bremeni dveh umorov in dveh poskusov umorov, ostale točke obtožnice pa še sledijo. Ob tem se je v Združenih državah vnela razprava o legalnem posedovanju orožja in militantni retoriki skrajne desnice.

V Ljubljani bo potekal zaključni podnebni posvet Slovenija znižuje CO2, na katerem bodo predstavniki vlade skupaj s premierom Borutom Pahorjem in predstavniki Evropske komisije, gospodarstva, znanstvene sfere ter nevladnih organizacij razpravljali o izzivih prehoda v nizkoogljično družbo. Gre za razpravo o priporočilih Evropske komisije na področju varovanja podnebja in usklajevanja gospodarskih interesov z družbenimi.

OB DESETIH

Namestnik kitajskega premiera Li Keqiang je z veliko delegacijo 50-ih državnih predstavnikov in 100-ih kitajskih biznismenov na obisku v Londonu, kjer se s premierom Davidom Cameronom in drugimi visokimi državnimi uradniki pogovarja o gospodarskih odnosih med državama. Namestnik kitajskega premiera se bo zavzemal za ukinitev embarga na visoko tehnologijo, ki bi jo lahko Kitajska uporabljala v vojaške namene, na britanski strani pa si bodo prizadevali za odpiranje Kitajskega trga.

Predsednik Združenih držav Barack Obama bo gostil francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki letos prevzema predsedovanje kluboma razvitih držav G8 in svetovnih gospodarstev G20. Beseda bo tekla o marsičem, Sarkozy pa naj bi med drugim prihajal v Belo hišo s pobudo za zmanjšanje pomena ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute. Dolar je ta status dobil leta 1944 na konferenci v Bretton Woodsu, ko so ustanavljali tudi Mednarodni denarni sklad in Svetovno banko.

Ameriški obrambni sekretar Robert Gates se je na srečanju s kitajskim obrambnim ministrom Liang Guangliejem v Pekingu zavzel za krepitev vojaškega sodelovanja med državama. V prejšnjem letu je namreč Peking prekinil sodelovanje z ZDA na obrambnem področju zaradi ameriške prodaje orožja Tajvanu in vojaških vaj v Rumenem morju. Ministra sta se ob tem brezvsebinsko strinjala, da bi spore med državama morali reševati z vsebinskim dialogom.



Komentarji
komentiraj >>