... Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v objavljeni razsodbi grajalo azilno politiko Evropske unije ...
... nizozemski študenti protestirajo proti znižanju proračunov univerz in zvišanju šolnin ...
... protivladni protesti v Tirani so se sprevrgli v spopade s policijo ...
... mariborska nadškofija naj bi bila zadolžena za 800 milijonov evrov ...
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je v objavljeni razsodbi grajalo azilno politiko Evropske unije. Izpostavilo je Grčijo in Belgijo ter jima očitalo kršenje Evropske konvencije o človekovih pravicah v členu, ki prepoveduje nehumano in ponižujoče ravnanje, in v členu, ki se nanaša na pravico do pritožbe. Sodišče je o zadevi razsojalo potem, ko se je nek afganistanski begunec pritožil nad ponižujočimi razmerami v grških sprejemnih centrih za begunce. Begunec je prek Grčije potoval v Belgijo in tam leta 2009 zaprosil za azil, vendar so go še istega leta izgnali v Grčijo, kjer se oblasti soočajo s problemom velikega števila prosilcev za azil. Nemčija, Islandija, Švedska, Velika Britanija in Norveška so iz humanitarnih razlogov vračanje beguncev v Grčijo začasno ustavile.
Podlaga za izgon je sicer uredba Dublin II, v skladu s katero lahko države Evropske unije vrnejo begunce v tisto državo unije, v katero so ti najprej pripotovali. Z današnjo razsodbo pa je sodišče postavilo pod vprašaj skladnost te uredbe z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.
Nizozemski študenti protestirajo proti znižanju proračunov univerz in zvišanju šolnin, kar načrtuje vlada v okviru varčevalnih ukrepov. Tako so številne univerze odpovedale predavanja in organizirale avtobusni prevoz za študente, ki so se želeli udeležiti protestnega zborovanja v Haagu. Poleg znižanja proračunov univerz bodo v skladu s predlogom morali študenti, ki bodo potrebovali dve dodatni leti za zaključek študija, plačati dodatnih 3.000 evrov šolnine, prav tako tudi njihove univerze oziroma visoke šole.
V Tirani so potekali protivladni protesti, ki so se sprevrgli v spopade s policijo. Slednja je na metanje kamenja s strani protestnikov odgovorila s solzilcem in vodnimi topovi. Protest proti vladi premiera Salija Berishe je potekal na poziv opozicijskih socialistov, ki jih vodi župan Tirane Edi Rama. Množica, ki vlado obtožuje korupcije in volilnih prevar, je vzklikala 'Berisha ven' in 'dol z vlado'. Protesti so sledili odstopu podpredsednika vlade in ministra za gospodarstvo, energijo in trgovino Ilirja Mete. Ta je odstopil, ker ga je minuli teden na skrivaj posnet objavljen posnetek postavil v središče korupcijske afere.
Mariborska nadškofija naj bi bila po poročanju italijanskega tednika L'Espreso zadolžena za 800 milijonov evrov. Pri tem se L'espreso sklicuje na zaupno poročilo apostolskega vizitatorja Gianluce Piredde. Njega naj bi Vatikan v začetku letošnjega leta kot strokovnjaka za bilance, uradno v vlogi apostolskega vizitatorja, poslal v Slovenijo. Piredda sicer koordinira skupino TMF, ki jo je Mariborska nadškofija skupaj z ekipo banke Rothschild lani povabila k sodelovanju za pospešitev reševanja težkega ekonomskega stanja nadškofije.