Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOVI TEDEN, NOVI INFOBLOK (2044 bralcev)
Ponedeljek, 7. 2. 2011
MarkoO



...objavljen razpis za vpis...
...nova izobraževalna inštitucija na Goriškem...
...Gregor Golobič o internacionalizaciji visokega šolstva...


Prejšnji teden je bil dokaj pust. Lahko bi ga označili tudi s stavkom »Na zahodu nič novega«, čeprav naša kurja mati leži v osrednji Evropi. Ne bomo dolgovezili - Univerze v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici in na Primorskem ter javni in koncesionirani samostojni visokošolski zavodi so objavili razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2011/2012.

Da osvežimo prijavni postopek. Prvi prijavni rok traja od 10. februarja do 8. marca. Kandidati pošljejo visokošolski prijavno-informacijski službi samo eno prvo prijavo. V njej lahko po prednostnem vrstnem redu napišejo največ tri študijske programe, v katere se želijo vpisati in za katere izpolnjujejo oziroma bodo do rokov, objavljenih s tem razpisom, izpolnjevali pogoje za vpis.

Podatki o prostih vpisnih mestih za drugi prijavni rok, ki traja od 22. do 29. avgusta, bodo 19. avgusta objavljeni na spletnih straneh prijavnih služb univerz in na visokošolskih zavodih. V drugem roku se na še prosta mesta lahko prijavijo kandidati, ki niso bili sprejeti v nobenega od študijskih programov, napisanih v prvi prijavi. Kandidati, ki so bili sprejeti v prvem roku, se lahko izjemoma prijavijo le, če imajo za to upravičene razloge. V tretjem prijavnem roku, ki traja od 1. do 5. oktobra, se na redni študij lahko prijavijo kandidati, ki so oddali prvo ali drugo prijavo in se v izbirnem postopku tekočega leta niso uvrstili v nobenega od študijskih programov, naštetih v prijavi, ter kandidati, ki se prijavljajo na izredni študij.
Značilnost tokratnega razpisa je manj vpisnih mest glede na pretekla leta. V primerjavi z razpisom za vpis za tekoče študijsko leto je razpisanih 531 mest manj za redni študij in 1623 za izrednega. Kljub temu pa je ponudba mest za redni študij prvič večja od števila dijakov zaključnih letnikov.
Naši kolegi z Goriškega bodo dobili novo izobraževalno institucijo. Jeseni bo namreč začela delovati nova Mediteranska fakulteta za sodobne interdisciplinarne študije ali krajše MEDIFAIS, ki bo ponujala podiplomske programe na področju logistike. Število študentov, ki obiskujejo različne fakultete na Goriškem, se giblje okrog 2500. Skupaj s študenti na italijanski strani, v Gorici, pa njihovo število dosega 5000.

Nova fakulteta, ki jo je akreditacijski svet potrdil prejšnji teden, bo izobraževala študente na podiplomskih programih logistike, inženiringa organizacije in oskrbovalnih verig. Novost bo predstavljal tudi nov interdisciplinarni program strojništva, ki so ga na Goriškem pripravili v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za strojništvo. Sliši se super, a kaj, ko jim še ni uspelo zagotoviti primernih prostorov za izvedbo programov. Poleg tega potrebujejo še namestitev za bodoče študente, ki jih kronično primanjkuje.

Največje zanimanje je še vedno za študij na Evropski pravni fakulteti, ki ima okrog 1000 študentov. Sledijo programi Fakultete za uporabne družbene študije, študij zdravstvene nege in študij multimedijskih komunikacij. Skupno so goriške fakultete razpisale 495 prostih mest za nove študente, od katerih jih 240 razpisuje Univerza v Novi Gorici, 255 pa drugi študijski programi.



Vrnimo se v Ljubljano. Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je na nacionalnem posvetu o internacionalizaciji visokega šolstva povedal, da je ta ključna za razvoj in kakovost visokega šolstva. V okviru nacionalnega programa razvoja zato na ministrstvu načrtujejo ukrepe za povečanje mobilnosti študentov in profesorjev.
Internacionalizacija visokega šolstva je po besedah ministra eden od štirih stebrov nacionalnega programa razvoja visokega šolstva do leta 2020, hkrati pa tudi ukrep za ublažitev neugodnih demografskih trendov. Na tem področju v primerjavi z drugimi državami po mnenju Golobiča pravzaprav z zamudo lovimo globalne trende.

Kratkoročna mobilnost se v Sloveniji najpogosteje izvaja v okviru programov Erasmus in Ceepus, ki prispevata k letni izmenjavi skoraj 1500 študentov in profesorjev. Za študij v tujini se prek programa Erasmus odloča nekaj več kot 1000 študentov, kar predstavlja odstotek slovenske študentske populacije, Golobič pa želi doseči 20-odstotno mobilnost. Študentje, kaj še čakate? Hitro na faks po prijavo za Erasmus ali Ceepus mobilnost.
S celovitimi ukrepi naj bi pritegnili tuje študente in raziskovalce, hkrati pa vsaj petini slovenskih študentov omogočili mednarodno mobilnost v času študija za obdobje najmanj enega semestra. Tuje strokovnjake pa naj bi v Slovenijo pritegnili s posodobitvijo plačnega sistema in drugimi oblikami podpore. Nacionalno strategijo za internacionalizacijo slovenskega visokega šolstva naj bi ministrstvo oblikovalo najpozneje do leta 2013, in sicer v sodelovanju z vsemi visokošolskimi partnerji in Svetom RS za visoko šolstvo.
Prisluhnimo še malo Golobiču. Vlada je na četrtkovi seji potrdila uredbo o financiranju visokošolskih in drugih zavodov. Minister za visoko šolstvo Gregor Golobič je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da uredba uvaja nove kriterije za razdeljevanje sredstev univerzam, ob tem pa zagotavlja bistveno večjo stabilnost financiranja visokošolskih zavodov. Po besedah Golobiča se z novo sprejeto uredbo nadgrajuje uredbo, ki je v letu 2004 zakoličila nov, kosovni sistem financiranja visokega šolstva. Sistem, po katerem univerze dobijo del javnih sredstev, s katerimi razpolagajo z lastnimi pravili, avtonomno in suvereno, po Golobičevih besedah ostaja, spreminjajo se le kriteriji za deljenje sredstev.

Po novem se bodo sredstva delila po kriterijih kakovosti in ne več po kvanitativnih kriterijih. Kriteriji kakovosti se nanašajo na presoje nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu, na področje internacionalizacije, področje sociale in učinkovitost izvajanja študija. Uredba po Golobičevih besedah zagotavlja univerzam bistveno večjo stabilnost financiranja. To je razdeljeno na dva stebra - temeljni in razvojni. Temeljni steber bo obsegal predvidljiv obseg sredstev za prihodnje obdobje, v razvojnem stebru pa bodo zagotovljena dodatna sredstva, za katera se bodo univerze potegovale na javnih razpisih. Pa bo to držalo? Pustimo času čas.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Kar je verjetno ta teden ključno, so informativni dnevi, ki se bodo odvili v petek in soboto. Vsaka fakulteta prireja svoje sprejeme ob različnih urah, zato odsrfajte na spletno stran tistega faksa, ki vas zanima, in si zapišite ure predstavitev programov.

Naši radijski kolegi iz štajerskega konca Slovenije v torek pripravljajo prav poseben dogodek. Marš - dete mogočnega glasu bo 8. februarja odraslo v glas, ki ga poskušajo utišati, a brez uspeha. Pripravili so teden koncertnih dogajanj v dvorani Gustaf v Pekarni v znak praznovanja, protesta, svobode, pravice in borbe proti nepoštenim, požrešnim, perverznim, smrdljivim upravam, ki še vedno brezobzirno kradejo denar. Če torej ne veste, kam v torek, ko bo dela prost dan, se odpravite v mariborski Gustaf in jih podprite.

Infoblok je tokrat za vas pripravil MarkoO.


Komentarji
komentiraj >>