Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DPU Poročilo s predavanja Tonija Pruga (1849 bralcev)
Torek, 8. 2. 2011
DPU



...tokrat o odprti kodi, odprtem dostopu, odprti platformi...
Tokratno četrtkovo predavanje v okviru Delavsko-punkerske univerze je postreglo s pronicljivo in angažirano analizo sodobnih iniciativ za odprtost - Odprta koda, Odprt dostop, Odprta platforma itd. Poslušalci so bili deležni priložnosti, da se iz prve roke, tako rekoč od “človeka s terena”, poučijo o pasteh in priložnostih sodobnih računalniških in spletnih trendov. Gostoval je namreč Toni Prug, sociolog, programer in spletni aktivist, ki se raziskovalno ukvarja predvsem z vprašanji politične ekonomije sodobnih spletnih in programerskih praks.

V izhodišču je predavatelj poudaril, kako se znotraj samoorganiziranih skupnosti proizvedena uporabna vrednost vključuje v vrednostne verige in modele za pridobivanje presežne vrednosti. Kot najočitnejši primer omenjene tendence je navedel Google in Facebook. Naše brskanje in izmenjava podatkov sta integralen del njunega pridobivanja presežne vrednosti. Za tovrstne nove blagovne forme so značilni osredotočenost na participacijo uporabnika in oblike odprtosti ter transparentnosti. Zanje se je vredno boriti, saj so po predavateljevem mnenju sodelovanje, komunikacija in želja po kolektivnem sprejemanju odločitev - kar je lastno predvsem skupnostim za brezplačno programsko opremo - načela, nasprotna ideologijam sebičnosti in pohlepa, ki jih kapitalizem in njegovi poslovni modeli odrejajo na vseh področjih življenja. Kako naj preprečimo kapitalizmu, da bi znova integriral in nevtraliziral sebi nasprotne prakse in ideje? Tako, da prevzamemo njegovo taktiko. To pomeni, da moramo vse, tudi na primer neoliberalizem, ugledati kot potencialno koristno. Ničemur se ne smemo dogmatsko odpovedati. Po predavateljevem prepričanju je torej ključ v hekanju, saj je to metoda, s katero stvarem ali idejam spremenimo namen.

Toni Prug je v svojem predavanju poudaril potrebo po transformiranju, hekanju državnih oblik. Meni, da je treba razvijati ideje in prakse odprtega sodelovanja vseh zainteresiranih, in sicer na način, da je diktat centrale političnih strank in večine organizacij na splošno strukturno omejen. Ključ so odprti procesi. Zlasti na področju prava, ekonomije in politike.

Prihajajoči četrtek, se pravi 17. februarja, bo v klubu Gromka na Metelkovi ob 18. uri na sporedu Rastko Močnik, ki nam bo predaval o identitetah.

Poročilo je napisal Gregor Cerjak.


Komentarji
komentiraj >>