Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF POENOTENEGA PARLAMENTA (2162 bralcev)
Ponedeljek, 7. 3. 2011
Gregor K.



... prehodna tunizijska vlada napovedala razpust državne tajne policije ...
... v Franciji se začenja sojenje Chiracu ...
... v parlamentih po svetu čedalje več žensk, vendar še daleč od enakopravnosti ...
... z zakonom o socialnem podjetništvom se strinjajo skoraj vsi poslanci ...
... koalicijske poslanske stranke složne glede sprememb referendumske zakonodaje ...

Tunizijska prehodna vlada s premierom Caidom Essebsijem na čelu je napovedala, da bo razpustila državno tajno policijo, ki je med vladavino padlega predsednika Ben Alija množično kršila človekove pravice. Essebsi je danes imenoval tudi novo vlado, potem ko je iz stare minuli teden izstopilo več ministrov. V njej ni več nobenega ministra iz januarja strmoglavljenega režima. Nov kabinet ima sicer 22 članov, med njimi sta dve ženski.

V Franciji se je danes začelo sojenje bivšemu predsedniku Jacquesu Chiracu zaradi suma korupcije oziroma poneverjanja javnega denarja in konflikta interesov v času, ko je bil župan Pariza. Gre predvsem za očitke, da je Chirac v 90. letih prejšnjega stoletja v času županovanja 28im privržencem svoje stranke Zbor za republiko, predhodnice sedanje vladajoče Unije za ljudsko gibanje, priskrbel delovna mesta in jih tako uvrstil na plačilni seznam pariške mestne hiše, čeprav so v resnici delali predvsem za Zbor za republiko.

Na predvečer praznovanja 100-ega Dneva žena je Interparlamentarna unija opozorila, da je število poslank v svetu doseglo rekordno število, hkrati pa so številne države še daleč od enakopravnosti. Ob koncu lanskega leta je bilo po svetu med vsemi poslanci petina poslank, kar je za 16,3 odstotka več kot leta 2005. Vodilno vlogo pri zastopanosti žensk v parlamentih imajo skandinavske države. Na Švedskem je tako v parlamentu 45 odstotkov žensk. Na drugi strani so predvsem arabske in pacifiške države. V Sloveniji je v 90-sedežnem parlamentu 13 poslank, kar predstavlja 14,4 odstotka.

Zakon o socialnem podjetništvu, ki ga je pripravila skupina poslancev s prvopodpisano Andrejo Črnak Meglič iz stranke Socialnih demokratov, so v tretjem branju podprle tako koalicijske kot opozicijske stranke. Pred večernim glasovanjem ostajajo odprta zgolj še nekatera depolnila k 12-im členom, ki pa so po besedah Megličeve večinoma tehnične narave. V Slovenski ljudski stranki si prizadevajo za črtanje tistega dela pogoja za pridobitev statusa socialnega podjetja, po katerem je treba v letih po prvem letu poslovanja trajno zaposlovati najmanj dva delavca. Po njihovem mnenju naj en delavec zadostuje.

Koalicijske poslanske skupine in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs so se na sestanku v državnem zboru poenotile glede sprememb referendumske zakonodaje. Složni so si v tem, da bi bil referendum lahko le pobuda ljudstva in ne več tudi poslancev, uvedli bi kvorum za veljavnost referenduma in tudi vsebino, o kateri bi lahko odločali. Kvorum za veljavnost referenduma naj bi se po skupnem mnenju gibal nekje med 25 in 40 odstotki volilne udeležbe, iz referendumskih vprašanj pa je treba, se strinja koalicija, izvzeti tiste tematike, ki jih Svet Evrope opredeljuje kot človekove pravice.



Komentarji
komentiraj >>