Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 24. november ob 14h (3074 bralcev)
Ponedeljek, 24. 11. 2003
lucija



Po treh obstoječih in četrti možni univerzi se v ponedeljkovem Info bloku Univerzitetne redakcije sprehaja Lucija G.

Tretja univerza je komajda dobro zadihala in že se govori o četrti. Kaj več o razvoju dogodkov po načelu “univerza v vsako slovensko vas” vam povemo v nadaljevanju univerzitetnega info bloka, za začetek pa nekaj novosti in dogajanja iz vseh treh študijskih središč.

Največ novotarij je tudi tokrat pricurljalo iz “totega” konca. Začnimo z informacijo o novem študentskem spletnem časopisu. “Spekter” je brezplačen in izhaja v nakladi 9000 izvodov. Odslej ne bo več dostopen le mariborskim študentom. Ostali ga bomo lahko prebirali na spletnem naslovu www.spekteronline.net

Mariborska univerza je v sredo pripravila prireditev z naslovom “Univerza v Mariboru se predstavlja”. Z dogodkom, ki nekoliko spominja na t.i. informativne dneve, želijo dijakom olajšati izbiro študijske poti ter jim približati življenje in delo v času študija in po njem, vključno z možnostmi štipendiranja in zaposlitve po končanem študiju. Dijakom višjih letnikov srednjih šol in tudi študentom so se predstavile članice mariborske univerze, študentski domovi in študentska društva.

In ker ima že skoraj vsako društvo, organizacija ali fakulteta svoj dan v letu, se lahko po dnevu Študentske organizacije ter po dnevu Univerze v Mariboru ta Četrtek udeležite še Dneva Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru. Z dogodki v prostorih Tehniških fakultet na Smetanovi ulici želijo javnosti predstaviti dosežke preteklega študijskega leta. Za svoj moto so letos izbrali besede: “Evropa, skupni raziskovalni prostor” s katerim poudarjajo enega njihovih pomembnih ciljev in izzivov. Naj vas spomnimo, da se na tej fakulteti izvaja nadvse zanimiv študij medijskih komunikacij, kakršnega Ljubljana zaenkrat ne premore.

Istega dne Univerza v Mariboru skupaj z Ministrstvom za šolstvo, znanost in šport ter Avstrijskim uradom za mednarodne raziskave in tehnološko sodelovanje organizira informativni dan o možnostih sodelovanja pri raziskovalnem delu med Univerzo v Mariboru in avstrijskimi institucijami. Posebna pozornost bo namenjena programu Marie Curie, predavanje strokovnjaka iz prej omenjenega avstrijskega urada pa bo potekalo v Četrtek, 27. novembra ob 10-ih v prostorih Univerze v Mariboru.

Že iz prejšnjega tedna pa se vleče mariborska zgodba o omejevanju odpiralnega časa ŠTUK-a s strani tamkajšnje mestne občine. Medtem so na ŠOUM iskali zakonite rešitve problema obratovalnega časa in jih menda tudi našli.
Zakon o javnih zbiranjih, ki je začel veljati januarja letos, določa pravila pri organizaciji in izvedbi javnih prireditev. Po zakonu je javna prireditev med drugim tudi vsako organizirano zbiranje oseb zaradi izvajanja kulturne aktivnosti. Zakon natančno določa, v katerih primerih je potrebno prireditev predhodno prijaviti in pridobiti soglasje pristojnega organa. V 12. členu izrecno navaja prireditve, za katere ni potrebna prijava oziroma soglasje kateregakoli pristojnega organ. Med drugim »ni potrebno prijaviti prireditev, ki jih organizirajo društva ter druge organizacije v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, določene s predpisom, statutom ali pravili v svojih poslovnih prostorih, ki so namenjeni za opravljanje te dejavnosti«.

Zakon o skupnosti študentov, na podlagi katerega je ŠOUM ustanovljena, v svojem 5. členu določa, da ŠOUM sprejema, organizira in izvaja programe interesnih dejavnosti študentov na področju kulture. Torej LAHKO organizira in izvaja kulturne dejavnosti v svojih prostorih, ki so namenjeni za opravljanje teh dejavnosti ter ima pravico izvajati kulturne prireditve, za katere ni potrebna prijava in ki lahko potekajo v času, ki ga ŠOUM za izvajanje te kulturne prireditve določa. Tako lahko ŠOUM izvaja kulturne prireditve na ŠTUK-u vsak dan tudi po deseti uri zvečer. Na mestni občini pa lahko le stiskajo zobe.

Študentski parlament Študentske organizacije Univerze v Mariboru je na torkovi ustanovni seji izvolil svoje vodstvo. Predsednica študentskega parlamenta ostaja Vanja Jus s fakultete za strojništvo, na podpredsedniško mesto pa se je zavihtel Miha Ulčar s fakultete za policijsko-varnostne vede. Slednja informacija je še posebej zanimiva, če vemo, da se je na fakulteti za policijsko-varnostne vede za poslansko mesto potegoval le on sam in če vemo, da se omenjena fakulteta fizično nahaja v Ljubljani. Ali bo ŠOUM svojemu podpredsedniku plačevala izlete na relaciji Maribor – Ljubljana, tega nam iz Maribora niso sporočili, čeprav z informacijami še zdaleč niso tako skopi kot njihov večji brat - ŠOU v Ljubljani.

Ljubljana je ta teden precej mirna. Če izvzamemo vse študentske “pijanke” se lahko udeležite kvečjemu Javnega foruma o zdravstveni reformi. Forum o beli knjigi zdravstvene reforme z naslovom “Zdravstvena reforma: kaj bo prinesla študentu?” pripravlja Študentska organizacija Slovenije. O spremembah, ki jih bo reforma vnesla na področje zdravstvenega varstva študentov, bo spregovoril minister Keber, Študentska organizacija Slovenije pa bo predstavila svoje predloge za izboljšanje zdravstvenega varstva študentov. Javni forum bo potekal to sredo na ljubljanski Fakulteti za upravo, na Gosarjevi ulici 5, s pričetkom ob 14. uri.

Iz Ljubljane še skok na Primorsko, kjer je v Petek Lucija Čok tudi uradno postala prva rektorica tamkajšnje Univerze. Od leta 2000 je bila ministrica za šolstvo, znanost in šport, dve leti pozneje jo je vlada imenovala za vršilko dolžnosti direktorice Univerze na Primorskem. V začetku novembra je na volitvah za prvi rektorski stolček novoustanovljene univerze že v prvem krogu premagala protikandidata, dekana fakultete za management. “Da je Slovenija dobila tretjo univerzo, pomeni, da je nastala kritična masa potreb po njej," je prepričana rektorica.

Medtem pa se že šušlja o četrti univerzi. Savinjska, Koroška, Dolenjska, Notranjska, Prekmurska, Belokranjska, …. To je zdaj vprašanje! Kot kaže, gre zaenkrat najbolje Dolenjski. V Novem mestu so v petek odprli novozgrajene prostore Visoke šole za upravljanje in poslovanje, ki sicer praznuje peto obletnico delovanja. Na pravkar omenjeni ceremoniji je bil seveda tudi minister Gaber, ki je povedal, na ministrstvu podpirajo trend decentralizacije razvoja slovenskega izobraževalnega sistema, predvsem na višji stopnji, ki danes že kaže prve pomembne rezultate.

Novomeška šola ima kot samostojni visokošolski zavod svoje študijske centre v Ljubljani, Mariboru in Celju. Po besedah dekanice Blažičeve na njihovi šoli študira skupaj 1348 študentov, predava pa jim 31 redno zaposlenih predavateljev ter ravno toliko zunanjih sodelavcev.

V dolenjski metropoli si prizadevajo za vzpostavitev četrte slovenske univerze, ki naj bi nastala predvsem z nadgradnjo že vzpostavljenega visokošolskega središča. Na univerzi bi izvajali programe, ki bi bili zanimivi za to gospodarsko okolje.

Po treh obstoječih in četrti možni univerzi se je v info bloku Univerzitetne redakcije sprehajala Lucija G.

Omenjena redakcija morebitne bodoče sodelavce obenem danes še zadnjič poziva, da se prijavite na avdicijo, ki se ima zgoditi v začetku meseca decembra. O podrobnostih se pozanimajte na spletnem naslovu www.radiostudent.si, kje si med drugim lahko v miru preberete današnjo oddajo. Prijavite se lahko na naslov: avdicija@radiostudent.si, pozdrave pa nam lahko pošljete na naslov: univerza@radiostudent.si.



Komentarji
komentiraj >>