Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tudi tajne službe živijo v Kafkinem svetu (1871 bralcev)
Torek, 12. 4. 2011
Andrej Pezelj



Zavod Aksioma je svoje nove prostore predstavil 4. aprila z odprtjem razstave »Skrita pokrajina« Trevorja Paglena, radikalnega geografa, provokatorja in umetnika, ki že osem let raziskuje anomalije v realnem in kartografksem prostoru Združenih držav Amerike.
Zavod Aksioma je svoje nove prostore predstavil 4. aprila z razstavo »Skrita pokrajina« Trevorja Paglena, radikalnega geografa, provokatorja in umetnika, ki že osem let raziskuje anomalije v realnem in kartografskem prostoru Združenih držav Amerike.

Znanstveno delovanje Trevorja Paglena je tako široko in originalno, da se skoraj sprašujemo, zakaj je sploh treba to delovanje prikazovati skozi prizmo umetnosti. Tudi če se na Paglenovo ustvarjanje lahko gleda kot na umetniško delovanje, se bomo osredotočili bolj na znanstveno, formalno plat, ljubitelj umetnosti pa lahko doživi estetsko dimenzijo z obiskom galerije.

Najpomembnejši del razstave predstavlja serija Omejena Telefotografija. Posnetki skritih pokrajin ter zaprtih in nedostopnih področij v uporabi tajnih služb so posneti s teleskopsko tehniko. Paradoksalno je, da je ločljivost pri uporabi takšne tehnike boljša pri snemanju Jupitra kot pri snemanju nekega oddaljenega mesta na Zemlji, saj je v zadnjem primeru gosti sloj atmosfere debelejši in zato ustvari precej zrnato sliko. Kako torej izgleda tajni agent, posnet z oddaljenosti 20 kilometrov? Ha, skoraj tako, kot bi bil na Marsu. Paglenove fotografije v bistvu mistične in »uradno neobstoječe« pokrajine še bolj oddaljujejo. Atmosfera je jezljiva - kot bi gledali zadnji dan na Zemlji.

Paglen precej pozornosti posveča estetiki in likovnemu jeziku, pa tudi umestitvi fotografij v galerijski prostor, vendar mu je pomembno, da fotografija govori sama zase. To, da so fotografije razstavljene v galeriji, moramo razumeti kot osebno Paglenovo željo, da fotografijam doda umetniško avro. Zavedajoč se, da na politiko ne more resno vplivati, se je odločil, da bo političnost izrabil kot sredstvo estetike.

Pogrešane osebe so del sklepa, kjer Paglen sistematsko dokumentira vse nepravilnosti v funkcioniranju fiktivnih letalskih družb, ki se pogosto uporabljajo za tako imenovane Extraordinary Rendition oziroma tajne lete za prevoz osumljencev terorizma v dežele, kjer je dovoljeno mučenje.
Ker moč ni strukturirana po neki vertikalni linearni osi in ni nekih nevidnih sil, ki naj bi v popolni skrivnosti vlekle niti in upravljale brezglavo množico, na določenih mestih pride do sečišča skritega in vidnega. Tajni leti, na primer, morajo biti nekje vpisani in letalske družbe morajo biti nekje registrirane, tudi če so skupaj s svojimi direktorji fiktivne. Zbirko Pogrešane osebe sestavljajo podpisi neobstoječih direktorjev teh fiktivnih letalskih družb.

To deluje tako, kot bi država delala parodijo iz sebe same, saj se ujema v tisto, kar zahteva od državljanov - birokracijo. Struktura moči je, vsaj če verjamemo Paglenu, kaotična in ne deluje tako brezhibno, kot si to včasih zamišljamo. Tudi tisti, ki imajo moč, so obsojeni na občasno improvizacijo. Ljubitelji teorij zarot bodo obliti z mrzlim tušem. Moč države, prikazana v Paglenovih raziskavah, je efektna in usmerjena vedno proti točno določenemu cilju; vendar način, kako do tega cilja pride, ni mističen - ne odvija se v nekem paralelnem svetu, do katerega navadni smrtniki nimajo dostopa. Še več, anomalije v funkcioniranju države, vsi nelegitimni postopki, tajne misije se nam odvijajo tako rekoč pred nosom in se zrcalijo v istih birokratskih zagatah kot državljani.

Seznam Zakodirana imena prikazuje nazive tajnih vojaških in obveščevalnih misij. Njihovo število ni majhno. Nazivi sami pa so pravi lingvistični zaklad : Decide, Deltaminer, Digital Storm, Dragon Eye, Goodbye, Hot Box, Glide, Impact, Inspired, Dominant Chronicle, Hijack, Olimpic Fire, Outlaw Shark, Predator, Science Dust, Six Pack, Silent Assurance, Stalker, ...

Lahko si predstavljate tajnega uradnika, ki se ukvarja na primer z izplačevanjem dnevnic akterjem teh misij, ali še boljše - z analizo potnih stroškov. Denar davkoplačevalcev je treba verjetno nekako upravičiti, ne glede na to, da se porablja za skrivnostne namene.

Zaradi dejstva, da mora tudi James Bond včasih izgubljati čas z birokracijo, si je oddahnil Andrej.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Tudi tajne službe živijo v Kafkinem svetu
sodelavec [12/04/2011]

ne se zezat, fantje. http://med.over.net/forum5/read.php?125,5359700
odgovori >>

    Re: Tudi tajne službe živijo v Kafkinem svetu
    prou [12/04/2011]
    nikol se ne zezat.
    odgovori >>