Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 1.december ob 14h (3094 bralcev)
Ponedeljek, 1. 12. 2003
lucija



Univerzitetni info blok je tokrat sestavila Tanja M.
Današnja prva novica bo povezana z denarjem. V sredo je namreč na ljubljanski Ekonomski fakulteti potekal seminar borzništva za mlade. Udeleženci tega poučnega predavanja so se lahko seznanili "s priložnostmi in pastmi borznega peskovnika". Letos mineva že deset let od pričetka delovanja Študentske borze. Njen interes je, da mladim čim bolj približa borzo in trgovanje z vrednostnimi papirji.

Projekt vsako leto nastane pod okriljem Študentske organizacije Univerze v Ljubljani in Ljubljanske borze. Pred skoraj letom dni se jim je priključila še Dijaška organizacija Slovenije. Na seminarje, kakršen je potekal minulo sredo, so povabljeni strokovnjaki iz sveta slovenskega borzništva. Mlajši populaciji je tako ponujena priložnost, da se na precej preprost način in brez stroškov naučijo osnov borznega trgovanja. Najboljšim uporabnikom pa vsak mesec podelijo tudi nagrade.

Prav tako v sredo, vendar v Kopru, je potekala druga izredna seja članov senata in upravnega odbora Univerze na Primorskem. Šolski minister Gaber je predstavil osnovno idejo nove uredbe o javnem financiranju visokošolskih zavodov. Poudaril je pomembno povečanje finančne avtonomije univerz, kar je praksa v številnih evropskih visokošolskih sistemih. Pri nas bi naj ta uredba pričela veljati 1. januarja 2004. Gre za to, da se bodo proračunska sredstva delila glede na tradicijo in upoštevanje letne izhodiščne vrednosti. Tem kriterijem pa se bo priključilo še število študentov in diplomantov. Razmerje bo v začetku v korist tradicije, kasneje vedno manj. Po načelih „bolonjskega procesa“, bodo v zakon o visokem šolstvu zapisane nekatere rešitve, ki jih bomo morali izvajati. Te spremembe naj bi bile sprejete najkasneje spomladi prihodnje leto. Njihovo izvajanje pa naj bi nas doletelo šele leta 2005.

Če še ostanemo na Primorskem, lahko povemo, da je od srede do sobote v Novi Gorici potekal tretji mednarodni simpozij o poučevanju materinščine, kjer so strokovnjaki na predavanjih, seminarjih, delavnicah in okroglih mizah polemizirali o didaktiki in metodah pouka materinega jezika. Temeljni cilj simpozija je bila izmenjava izkušenj pri poučevanju materinščine doma in v tujini. V ta namen so na simpozij poleg domačih strokovnjakov, povabili tudi tuje: iz Italije, Norveške, Madžarske, Velike Britanije, Irske, Hrvaške, Litve, Avstrije in Cipra.

V sredo so študentski poslanci, izvoljeni na oktobrskih volitvah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, na ustanovni seji izvolili novo vodstvo. Naziv Predsednika Študentskega zbora Univerze v Ljubljani je s 35-imi glasovi prejel Jaka Brumen. V Študentskem zboru Univerze v Ljubljani sicer sedi 45 študentskih poslancev.

In kako je s Študentskimi poslanci V štajerski prestolnici?
Prejšnji teden so na prvi redni seji študentskega parlamenta Študentske organizacije Univerze v Mariboru študentski poslanci za predsednika izvolili Zdenka Škrabana. Kot ponavadi je novoizvoljeni predsednik študentskim poslankam in poslancem predstavil svoj program in ob tem seveda zvesto prisegel, da bo delal v prid vsem študentom mariborske univerze.

Glede na to, da smo z današnjim dnem že vkorakali v poslednji mesec tega leta, lahko najavimo novico praznične narave. V soboto je na Waldorfski šoli v Ljubljani potekal božični semenj. Potekal je v znamenju odprtja “Učilne židane”, ker se je letošnje šolsko leto za Waldorfsko šolo Ljubljana pričelo v novo urejenih prostorih ljubljanske stare mestne hiše, natančneje Ljudskega doma. Waldorfska šola je del največjega mednarodnega gibanja neodvisnih šol, v katerega je vključenih približno 900 šol z vsega sveta. Na božičnem semnju so potekala različna predavanja, na ogled pa je bila tudi razstava o dvanajst letnici Waldorfske šole v Ljubljani.

Zdaj pa še nekaj o vroči dilemi reševanja prostorske stiske umetniških akademij v Sloveniji. Prejšnji teden je na to temo potekala izredna seja mestnega sveta Občine Ljubljana. Ljubljanski podžupan Slavko Slak je poudaril, da akademije nedvomno sodijo v glavno mesto. Poskušal je tudi razložiti, da mesto Ljubljana ni vzrok za težave pri projektu izgradnje umetniških akademij. Pri tem ga je podprla večina svetnikov.
Na sejo so bili poleg predstavnikov Mestne občine povabljeni tudi dekani vseh treh umetniških akademij in rektor ljubljanske univerze. Njegova izjava, da je v interesu univerze najti za umetniške akademije lokacijo v središču mesta, je bila zelo odmevna. Kje natančno pa bi ta lokacija bila, pa zaenkrat ostaja še odprto vprašanje.

Zadnja novica zajema aktualni dogajanje v Ljubljani v okviru tedna univerze. Na različnih fakultetah bodo potekale številne proslave, razstave, predavanja, posveti in podelitve priznanj, ki jih različne fakultete namenijo najboljšim diplomskim in raziskovalnim nalogam. Mednje gotovo sodi podelitev študentskih prešernovih nagrad, ki bo na sporedu že jutri.

Več o samem programu in natančnih terminih dogajanj si lahko ogledate na spletni strani univerze v ljubljani. Povemo lahko le še to, da bo zaključna prireditev v okviru tedna univerze v petek ob 20 uri, ko bodo študentje akademije za glasbo, gledališče, radio, film in televizijo odigrali predstavo Williama Shakespeara:„Ukročena Trmoglavka“.

Novice je za vaša ušesa ob prvem dnevu univerze izbrskala Tanja M.


Komentarji
komentiraj >>