Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 8.december ob 14h (1069 bralcev)
Ponedeljek, 8. 12. 2003
lucija



V tokratnem info bloku Nadja N. med drugim ugotavlja, da smo v Sloveniji dobili Center za hebrejske in judovske študije ter da Ruplovi akademiji ne kaže prav nič dobro.

Pretekli teden so moči združili ljubljanski in mariborski ŠOU, ter študentski klubi po Sloveniji in skupaj z društvom študentov medicine Slovenije pripravili akcijo ob dnevu boja proti AIDS-u. Srečali ste jih lahko na različnih koncih Ljubljane in Maribora, pa tudi v ostalih krajih po Sloveniji. Pohvalili so se, da so razdelili 80.000 kondomov, 20.000 rdečih pentljic in ogromno promocijskega gradiva. Samo upamo lahko, da je kaj informacij iz letakov ostalo v mladih glavah. Kondome so sicer obdržali, letaki pa so večinoma končali na tleh ljubljanskih ulic.

Kot smo v Info bloku napovedali že prejšnji teden, so se v okviru tedna Univerze v Ljubljani odvijale številne prireditve. V torek je rektor Mencinger na slavnostni seji univerzitetnega senata podelil nazive novim častnim doktorjem, častnim senatorjem ter zaslužnim profesorjem, v sredo so študentom podelili Prešernove nagrade, v četrtek pa so razglasili nove redne profesorje.

Teden univerze so počastili tudi na posameznih fakultetah. Na Fakulteti za strojništvo so študentje postali bogatejši za novo opremljene laboratorije in računalniške učilnice, na Fakulteti za družbene vede, pa so študentje in profesorji pripravili shod fakultete. Ljubljanske fakultete so v tednu univerze pripravile še številna predavanja, okrogle mize, ter znanstvene posvete. Predavanja in vaje pa so odpadle le na nekaterih fakultetah. Očitno ne gledajo povsod na ta dan kot na praznik Univerze.

Sledi zanimiva novica za vse, ki jih zanima logistika. Obeta se namreč odprtje nove Fakultete za logistiko, ki bo imela sedež v Celju in enoto v Krškem. Fakulteta naj bi vrata odprla v študijskem letu 2005/2006, sprejela pa bo približno 220 študentov. Ustanovitev te fakultete močno podpira tudi slovensko gospodarstvo in del državne uprave. Za začetek delovanja fakultete bosta prostore in finančna sredstva zagotovili celjska in krška občina.

Za mariborske študente dobro skrbi ŠOUM. V tem tednu so jim odprli brezplačno telefonsko številko, ki jim je na voljo 24 ur. Na njej lahko študentje dobijo podatke o aktualnem dogajanju na področju študentskega življenja, podatke o študentski prehrani, Štukovem programu, rekreaciji, različnih oblikah izobraževanja, ter slovenskih in mednarodnih razpisih, ki so povezani s študijem.

Aktivna je tudi Študentska organizacija Slovenije, saj je Ministrstvu za znanost, šolstvo in šport predložila elaborat o ustanovitvi neodvisne nacionalne agencije za kakovost visokega šolstva. ŠOS se zavzema, da se s tem dokumentom začne poglobljena razprava o nadaljnjem razvoju akreditacije in evalvacije študijskih programov v Sloveniji ter se tako postavi temelje za ustanovitev agencije za kakovost visokega šolstva. To pa je potrebno narediti takoj, saj je članstvo v mednarodnih združenjih agencij za akreditacijo in spremljanje kakovosti vezano na dvoletno prehodno obdobje. Le polnopravno članstvo pa je pogoj za akreditacijo in evalvacijo študijskih programov v takšni obliki, ki jo bodo vzajemno priznale tudi druge tovrstne agencije v Evropi, so prepričani v ŠOS.

Pri tem tudi opozarjajo, da se bodo diplomanti in študenti slovenskih visokošolskih zavodov prihodnje leto znašli na evropskem trgu, kjer njihova diploma ne bo prav dosti vredna.

Tudi minister Gaber je v preteklem tednu na mariborski in ljubljanski univerzi predstavljal spremembe na področju visokega šolstva. Po Gabrovem mnenju predlagane spremembe zakona prinašajo pogoje za zagotovitev kakovostnega nacionalnega visokošolskega prostora in dejavnejšo vlogo Slovenije v bolonjskem procesu. Glede predloga uredbe pa je Gaber poudaril, da ta sledi sodobnim evropskim trendom na področju financiranja visokega šolstva, ki naj bi univerzi zagotovil finančno avtonomijo.

Minister je med novostmi, ki jih prinaša novi zakon o visokem šolstvu, izpostavil status priloge k diplomi, priznavanje izobrazbe, pridobljene v tujini in oblikovanje nacionalnega okvira visokošolskih kvalifikacij. Med posledice bolonjskega procesa spada tudi večstopenjski študij, ki bo v okviru enotnega evropskega visokošolskega sistema trajal tri leta na višji strokovni in visokošolski ravni, eno ali dve leti na magistrski ravni in tri leta na doktorski ravni.

V Sloveniji smo postali bogatejši tudi za Center za hebrejske in judovske študije, ki so ga odprli v okviru Fakultete za podiplomski in humanistični študij. Namen centra je preučevanje judovske kulture, jezika, literature in zgodovine. S povezovanjem s sorodnimi ustanovami po svetu pa naj bi ugotovitve postale del širšega raziskovanja judovske zgodovinske diaspore. Pobuda za nastanek centra se je porodila v Sloveniji, saj to področje doslej ni bilo nikdar sistematično obravnavano v zgodovini in družboslovni znanosti na splošno.

Po več kot mesecu dni smo v Ljubljani končno dobili novo predsedstvo ŠOU. Poslanci študentskega zbora Študentske organizacije v Ljubljani so v sredo na svoji prvi redni seji izvolili in imenovali novo predsedstvo ŠOU. Kot so sporočili s ŠOU, je bila za predsednico izvoljena Maja Potočnik. Za študentskega ministra za socialo in zdravstvo je bil imenovan Igor Andrenšek, za ministra za študijsko problematiko Stanko Fatur. Jurij Praček je postal študentski minister za obštudijske dejavnosti, Gregor Bajc za mednarodno sodelovanje in Dolores Kores za ministrico za študentske organizacije visokošolskih zavodov.

Za konec pa še novica o ministrovi diplomatski akademiji. Člani Sveta za visoko šolstvo v petek niso dali soglasja k ustanovitvi Pravne fakultete in diplomatske akademije v Portorožu (PFDA). Svet je upošteval predlog komisije za humanistično-družboslovne vede in izobraževanje, da mora predlagatelj najkasneje v dveh mesecih pripraviti popravljen čistopis vloge. Komisija in svet bosta o ustanovitvi PFDA dokončno odločala po prejetju popravljene vloge.

Glavni očitki omenjene komisije so se med drugim nanašali na ime novega samostojnega visokošolskega zavoda (izraz akademija je rezerviran za področje umetnosti), na prehodnost med dodiplomskim in podiplomskim študijem ter na kadrovsko podhranjenost PFDA. Pomanjkljivosti je komisija našla tudi na področju definicije študijskih področij, saj vloga ne vsebuje načrtov na znanstveno-raziskovalnem področju. Glede kreditnega sistema pa komisija ugotavlja, da »so navedbe v tem razdelku praktično kopija komisiji že poznanih vlog drugih predlagateljev. Bistveno pri tem je, da je v vseh teh primerih obravnava kreditnega sistema nejasna, mestoma protislovna in v nasprotju s sklepi sveta za visoko šolstvo".

Ruplovi akademiji torej ne kaže preveč dobro.

Zelo dobro pa sta se imeli Nadja N., ki je pretekli vikend za vas zbirala novice in Lucija G., ki ji je gledala pod prste.


Komentarji
komentiraj >>