Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NIKOLI POROČEN OFF (1437 bralcev)
Ponedeljek, 8. 8. 2011
Urh



... nemiri v Londonu so se nadaljevali tudi v nedeljo in v noči na ponedeljek ...
... Lobsang Sangay prisegel kot novi predsednik tibetanske vlade v izgnanstvu ...
... za strmoglavljenje Natovega helikopterja v Afganistanu po navedbah tamkajšnje vlade krivi talibani ...
... libijski uporniki bi po morebitnem koncu vladavine Gadafija ohranili večino infrastrukture trenutnega režima ...
... za danes napovedano rušenje Kolizeja prestavljeno ...

NAPOVEDNIK

V nekaterih državah se vam ne samo moralno, ampak tudi ekonomsko ne splača ne priti na lastno poroko in pustiti partnerja na cedilu, ko vas vsi pričakujejo. Čeprav seveda s tem, da se lastne poroke ne udeležite, tudi nekaj ekonomsko pridobite. Tajsko sodišče je namreč nevesti, ki se ni prikazala na lastni poroki, izreklo denarno kazen v višini 6.000 evrov. Tajvanka bi se morala poročiti novembra lani, za povrh pa je bila še v petem mesecu nosečnosti. Ženin jo je tožil zaradi psihičnih bolečin, ki mu jih je prizadela s tem, ko se ni prikazala pred oltarjem, in zahteval 24.000 evrov. Nesojena poročenca naj bi se sprla glede števila povabljenih na poroko.

Ironija usode je hotela, da ženin zaradi množice poročnega slavja željnih gostov poroke ni odpovedal, ko se nevesta ni prikazala. Enostavno jo je uprizoril z eno od nevestinih družic in zabava se je lahko pričela. Tukaj pa se stvar ne konča, saj se je v žensko, ki je ženo igrala, resnično zaljubil in se kasneje z njo tudi resnično poročil, tako da je imel kar dve poročni zabavi. Če se je zanj zgodba dobro razpletla, se je slabše za njegovo prvotno nevesto, ki ga je izigrala zadnji dan. Zdaj sama vzgaja otroka in še sodišče jo je udarilo po žepu.

Berete nikoli poročeni OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Nemiri v Londonu so se po sobotnih izgredih, ki jih je sprožila smrt 29-letnika v streljanju s policijo, nadaljevali tudi v naslednjih dneh, vključno z današnjo nočjo. Izgredi so se s severa mesta razširili tudi v nekatere druge predele. Po navedbah Scotland Yarda so se izgredi iz četrti Tottenham na severu britanske prestolnice, ki je bila središče nasilja v noči na nedeljo, razširili tako na bližnja območja kot tudi na vzhod in jug mesta. Skupina okoli 50 mladih je celo poškodovala stavbo v okrožju Oxford Circus, v središču najbolj turističnega predela mesta. Tisoči izgrednikov so v zgodnjih jutranjih urah napadli veliko trgovino z elektroniko v predelu Brixton na jugu Londona, posamezne skupine pa so z raznimi predmeti obmetavale policijo. V severnem predmestju Enfield so se medtem izgredniki spravili na policijski avtomobil in razbijali okna, čemur je sledilo nekaj aretacij. Policija je po nemirni noči aretirala 55 ljudi in že začela obširno preiskavo najhujših izgredov v Londonu v več letih. Namestnik premierja Davida Camerona, Nick Clegg, je izgrede že obsodil in dejal, da nimajo nič s smrtjo 29-letnika, ampak gre za navaden vandalizem in ropanje.

Lobsang Sangay je na slovesnosti v indijskem mestu Dharamsala ob prisotnosti številnih dostojanstvenikov iz Indije in drugih držav prisegel kot novi predsednik tibetanske vlade v izgnanstvu. Na ta položaj so 43-letnika, ki bo prevzel tudi del nalog tibetanskega duhovnega voditelja dalajlame, aprila izvolili Tibetanci v izgnanstvu. Tibetanska vlada v izgnanstvu, ki je ne priznava nobena država, ima svoj sedež v Dharamsali, kjer vse od pobega iz Tibeta leta 1959 živi dalajlama. 75-letni dalajlama, ki je bil doslej verski in politični vodja Tibetancev, je marca zaprosil tibetanski parlament, naj ga razreši s položaja političnega vodje vlade v izgnanstvu in preda to politično funkcijo izvoljenemu kandidatu. Dalajlama pa bo še vedno ostal verski voditelj Tibetancev. Sangay je bil rojen na severovzhodu Indije in ni Tibeta nikoli niti obiskal. Študiral je pravo na univerzi v New Delhiju, nato pa je doktoriral na univerzi Harvard. Predsednik tibetanske vlade v izgnanstvu naj bi nadaljeval boj za Tibet in spoštovanje pravic Tibetancev na Kitajskem, ki ga je začel dalajlama.

Za strmoglavljenje Natovega helikopterja na vzhodu Afganistana, v katerem je v soboto umrlo 30 pripadnikov ameriških posebnih enot in sedem Afganistancev, so odgovorni talibani. Po podatkih afganistanskih oblasti naj bi ti helikopter sestrelili, potem ko so mu nastavili past, da bi ameriške vojake zvabili na območje sestrelitve. Pripadniki ameriških posebnih enot so prejeli informacije, da naj bi se na tistem območju odvijalo srečanje talibanov, zaradi česar so tja poslali svoje vojake. Afganistanske oblasti so za organizacijo napada obtožile talibanskega poveljnika Karija Tahirja, ki naj bi mu pomagali še štirje Pakistanci, namigujejo pa tudi, da naj bi šlo za maščevanje talibanov za umor Osame bin Ladna. Helikopter so sicer z raketami in drugim orožjem napadli z obeh strani doline, ki je edina pot do okrožja Sejad Abad v provinci Vardak, ki jo nadzorujejo talibani.

Libijski uporniki trdijo, da nameravajo po morebitnem koncu vladavine libijskega voditelja Moamerja Gadafija ohraniti večino infrastrukture trenutnega režima. S tem se želijo izogniti kaotičnim razmeram, do kakršnih je pred leti prišlo v Iraku. Nacionalni prehodni svet je s pomočjo zahodnih sil pripravil 70 strani dolg načrt. V njem priznava, da imajo za izgon Gadafija iz države sicer malo možnosti, a ga bodo notranji razkoli prisilili k odstopu. Po odhodu Gadafija naj bi uporniki zbrali od 10.000 do 15.000 vojakov, ki bodo varovali prestolnico Tripoli in prijeli Gadafijeve vodilne podpornike. V dokumentu so uporniki med drugim zapisali, kako bodo varovali telekomunikacije in električno ter transportno infrastrukturo v prvih urah po razpadu režima. Uporniki ocenjujejo, da bo novi režim sprejelo približno 70 odstotkov visokih Gadafijevih uradnikov.

Predstavniki Srbov na Kosovu so se s srbskim predsednikom Borisom Tadićem dogovorili za izvajanje dogovora o rešitvi krize na severu Kosova. Tega so v petek dosegli predstavniki Srbije in sil Nata na Kosovu – Kfor -, podprla pa ga je tudi Priština. Občine z večinsko srbskim prebivalstvom na severu Kosova naj bi o njem odločale v torek. V uradu srbskega predsednika so po srečanju dejali, da sta na severu Kosova najbolj potrebna mir in enotnost, pa tudi, da morata mednarodni misiji na Kosovu, Natov Kfor in misija Evropske unije EULEX, ostati statusno nevtralni. Dogovor predvideva odprtje spornih mejnih prehodov Jarinje in Brnjak za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. Na mejnih prehodih naj bi izvajanje nadzora začasno opravljali pripadniki Kforja. Predvideva tudi odstranitev blokad cest na severu Kosova, ki vodijo do mejnih prehodov.

Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green je lansirala peticijo proti plinskim terminalom v tržaškem zalivu, ki jo bodo poslali na Evropsko komisijo z zahtevo, da se deblokira pritožbe organizacije v zvezi s plinskimi terminali. O peticiji, pritožbah in blokadi s strani Evropske komisije smo govorili s predsednikom Alpe Adria Green, Vojkom Bernardom:



Delavci mariborskega podjetja Karoserije, ki s presledki stavkajo že več kot dva meseca, so izvedli protestni shod pred mestno občino Maribor in s tem opozorili na nevzdržen položaj, v katerem so se znašli. Število zaposlenih se je v podjetju zmanjšalo s 100 na 58, po besedah sindikalnih predstavnikov pa jim podjetje dolguje plačo za junij, regrese za letni dopust in prispevke za zadnja tri leta. Sicer je vodstvo Karoserij s Francem Unukom na čelu konec julija na okrožno sodišče v Mariboru vložilo predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave. Z le-to se delavci ne strinjajo, saj, kot pravi sindikalni predstavnik Dušan Mlakar, to zgolj podaljšuje njihovo agonijo. Zato je za delavce bolj ugodna rešitev stečaj, ker bi tako lahko prišli hitreje do poplačila svojih terjatev.

Za danes napovedane rušitve Kolizeja ne bo. Stavbo, ki je v lasti Kranjske investicijske družbe, bodo po besedah vodje marketinga in odnosov z javnostmi na Kranjski investicijski družbi Saše Mrak predvidoma začeli rušiti prihodnji teden. Med tem bodo na stavbi potekala pripravljalna dela. Kranjska investicijska družba si sicer za zrušitev Kolizeja prizadeva že več let, saj namerava na njegovem mestu zgraditi novi Kolizej po načrtih nizozemskega arhitekturnega studia, ki je bil leta 2004 izbran na natečaju. Ob tem je naletela na številna nasprotovanja tako arhitekturne kot umetnostnozgodovinske stroke. Ljubljanska upravna enota ji je sicer gradbeno dovoljenje za rušitev izdala že 22. aprila letos, a je nanj prišlo več pritožb. Med drugim se je na gradbeno dovoljenje za rušitev pritožilo Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo.

V Murski Soboti se v organizaciji Zveze Romov Slovenije začenja 19. mednarodni romski tabor, ki bo trajal do sobote. Namen tabora je seznanjanje z zgodovino Romov, romskim jezikom, romsko književnostjo, učnim načrtom izobraževanja Romov, romskimi mediji in medijskim poročanjem o Romih. O taboru smo spregovorili s predsednikom Zveze Jožekom Horvatom Mucem:



Kaj pa bo glavni poudarek na predavanjih tekom tedna:



Komentarji
komentiraj >>