Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NAVLAKE V VESOLJU (1379 bralcev)
Torek, 9. 8. 2011
Goran B.



… izgredi v Angliji so se čez noč razširili tudi v Birmingham, Bristol, Liverpool in Leeds …
… največji protivladni protesti v zgodovini Izraela - protestniki spisali program za novo socialno politiko …
… turški zunanji minister Ahmet Davutoglu v Siriji s pobudo prekinitve vladnega nasilja nad proti-režimskimi demonstranti …
… vodja libijskih upornikov Mustafa Abdel Džalil razpustil celotno vlado upornikov …
… Katarina Kresal napovedala, da bo ponudila odstop …

OFF NAPOVEDNIK

Znanstveniki so lansirali strategijo za odstranjevanje odpadkov v vesolju, ki se zaradi dejavnosti človeštva v vesolju tam nabirajo in krožijo okoli Zemlje. Razvili so namreč satelit, ki bo deloval kot nekakšen čistilni robot in odpadke iz vesolja prinašal nazaj na Zemljo. Problem je namreč velik: okoli 17.000 predmetov, večjih od deset centimetrov namreč kroži po Zemljini orbiti, strokovnjaki pa se bojijo tako imenovanega Kesslerjevega sindroma, ki so ga znanstveniki NASE opisali leta 1978, po katerem se bi deli odpadkov zaradi zaletavanja razgrajali na vedno manjše delce in tako ustvarili oblak smeti okoli planeta.

Politika pa ustvarja probleme tudi v vesolju. Mnogi od teh predmetov namreč pripadajo državam, ki niso pripravljene sodelovati v programu čiščenja vesolja, ne obstaja pa tudi nobena mednarodna regulacija vesoljskih odpadkov. Kakor na Zemlji, tako pač, tudi v Nebesih.

Berete kozmonavtsko umazani OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

V Londonu je val izgredov in plenjenja, ki je sledil mirnemu protestu zaradi smrti s strani policistov v nepojasnjenih okoliščinah ubitega 29-letnega Marka Duggana, potekal že tretjo noč, razširil pa se je tudi na Birmingham, Bristol in Liverpool. Policija je sporočila, da so na londonske ulice za umiritev izgredov vpoklicali dodatnih 1700 policistov, v treh nočeh izgredov pa naj bi aretirali 334 izgrednikov, 69-im pa so napisali kazni zaradi prekrškov. V Birminghamu so izgredniki napadli trgovine v glavnem nakupovalnem predelu in zažgali policijsko postajo, iz Bristola in Liverpoola pa poročajo o spopadih izgrednikov s policijo. Do manjših izgredov je prišlo tudi v Leedsu. Notranja ministrica Theresa May se je zaradi nemirov že predčasno vrnila z dopusta, enako odločitev pa sta sprejela tudi londonski župan Boris Johnson in premier David Cameron, ki ga danes pričakujejo na srečanju kriznega odbora.

V Izraelu so vodje največjih protivladnih protestov v zgodovini države, ki se jih po ocenah policije udeležuje okoli 300.000 ljudi, skupaj z vodstvom študentskih ter socialnih organizacij in predstavniki mladinskih skupin predstavili dokument njihove vizije socialne pravičnosti v Izraelu. Dokument, ki so ga poimenovali »Dokument vizije« in v katerem so začrtali okvir za novo socialno-ekonomsko politiko, so razdeljevali po šotoriščih protestnikov, od katerih v duhu neposredne demokracije pričakujejo komentarje in popravke. V dokumentu, ki je jasno usmerjen proti privatizacijski neoliberalni ekonomski politiki Izraela, so med drugim zapisali, navajamo: „Že nekaj desetletij se različne vlade Izraela odločajo za ekonomsko politiko privatizacije, ki pušča svobodni trg brez omejitev. Ta ekonomska politika, ki je predstavljena s strani vladajočih kot precizna znanost in kot nujna zaradi okoliščin, je postala naša vsakdanja eksistenca“, konec navedka. Zato so v dokumentu začrtali šest principov za novo zavezništvo med državo in državljani, v katerih med drugim zahtevajo minimiziranje ekonomskih, spolnih, in nacionalnih neenakosti, ustvarjanje socialne kohezije, spremembo principov ekonomskega sistema, zmanjšanje stroškov, potrebnih za življenje ter močnejše investiranje države na področja šolstva, zdravstva in javne infrastrukture.

Govorili smo z novinarjem izraelskega dnevnika Haaretz, Ilanom Liorjem, ki spremlja proteste in ga vprašali, kako protestniki ocenjujejo dosedanji odziv vlade:



Protivladnim protestom po Izraelu, s katerimi so začeli mladi, so se medtem že pridružili upokojenci, pa tudi preživele žrtve holokavsta in taksisti. Medtem se je po predlogu opozicije izraelski parlament Knesset odločil, da bo imel naslednji torek izredno sejo na temo aktualnega socialnega protesta.

V Siriji se nadaljuje val napadov varnostnih sil na številna sirska mesta v imenu boja proti protirežimskim upornikom. Poročila o obstreljevanjih mest s strani sirskih varnostnih sil prihajajo iz Hame, Sirmeena, Ildiba, Deir ez-Zora. Priče iz Hame poročajo o številnih arbitrarnih aretacijah, plenjenju domov in trgovin ter preprečevanju omogočanja zdravstvene pomoči prebivalcem mesta s strani sirske vojske. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je v spopadih od začetka vstaje umrlo več kot 2050 ljudi, od tega okoli 400 pripadnikov sirskih varnostnih sil, več kot 300 ljudi pa naj bi umrlo samo v zadnjem tednu. Poročanje iz države je sicer skrajno negotovo, saj je mednarodnim novinarjem preprečen vstop vanjo. Kuvajt, Bahrain in Savdska Arabija so iz Damaska odpoklicali svoje veleposlanike.

V Sirijo je medtem prispel turški zunanji minister Ahmet Davutoglu, ki tam od vlade Bašarja al-Asada zahteva prekinitev napadov na protirežimske demonstrante.
Turčija je sicer tradicionalna zaveznica Sirije, vendar pa je premier Recep Tayyip Erdogan čez vikend sporočil, da mu zmanjkuje potrpljenja glede surovosti, ki se dogajajo v Siriji in da je sirska kriza zaradi 800-kilometrske meje, ki jo ta država deli s Turčijo, tako rekoč njihova interna zadeva.

Vodja libijskih upornikov Mustafa Abdel Džalil je včeraj razpustil celotno vlado upornikov oziroma nacionalni prehodni svet. S tem želi prispevati k rešitvi politične krize, do katere je prišlo zaradi številnih kritik na račun prehodnega sveta glede njegove vloge pri nedavni smrti vojaškega poveljnika libijskih upornikov, generala Abdela Fateha Junesa. Slednji je bil v preteklosti visoki predstavnik Gadafijevega režima, ubit pa je bil konec julija med vračanjem v Bengazi, potem ko je visoki predstavnik vlade libijskih upornikov Ali Esavi podpisal nalog za njegovo aretacijo. Za oblikovanje nove libijske vlade bo zadolžen premier Mahmud Džibril.

Skupščine štirih občin na Severu Kosova – Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zvečana in Zubinega potoka - bodo danes odločale o dogovoru za rešitev krize in umika z barikad, ki so ga v petek dosegli predstavniki Srbije in Natovih sil na Kosovu, Kfor. Dogovor je že podprla Priština, po srečanju s srbskim predsednikom Borisom Tadićem pa so se ji pridružili tudi predstavniki omenjenih občin. Dogovor sicer predvideva odprtje mejnih prehodov Jarinje in Brnjak za potniški promet in ohranitev prepovedi na prevoz blaga. Predvideva tudi odstranitev blokad na cestah do mejnih prehodov, nadzor na mejnih prehodih pa naj bi začasno ponovno prevzeli pripadniki Kforja. Omenimo, da se je kriza pojavila 25. julija, ko je Priština poskusila s posebnimi policijskimi enotami enostransko prevzeti nadzor nad mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak, ker se tam ni izvajal julija uveden kosovski embargo na uvoz iz Srbije in čemur so se uprli lokalni Srbi.

Računsko sodišče je v revizijskem postopku o pravilnosti najema stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada na Dimičevi ulici in najema stavbe na Litostrojski cesti v Ljubljani Ministrstvu za notranje zadeve izreklo negativno mnenje, zaradi česar je notranja ministrica Katarina Kresal že napovedala, da bo premieru Borutu Pahorju ponudila svoj odstop. Ministrstvu in vladi so na Računskem sodišču ob tem podali priporočila za nadaljnje ravnanje s problematičnimi najemi. Računsko sodišče je namreč ugotovilo, da je ministrstvo pri sklenitvi najemne predpogodbe za prostore na Litostrojski cesti ravnalo negospodarno, saj se je med drugim namesto za najem s postopnim odkupom odločilo samo za najem. Enako velja tudi za prostore na Dimičevi ulici 16. Po ugotovitvah računskega sodišča je ministrstvo ravnalo v nasprotju z zakonom o javnem naročanju, zakonom o javno-zasebnem partnerstvu in zakonom o stvarnem premoženju države, pokrajin in občin. Glede negativnega mnenja smo govorili s predsednikom Računskega sodišča Igorjem Šoltesom:



Računsko sodišče ob predstavitvi revizijskega poročila sicer ni predlagalo razrešitve notranje ministrice, saj bi ta predlog sledil šele v primeru, če revidiranec ne bi izvedel ukrepov, ki mu jih je naložilo Računsko sodišče. V sporočilu za javnost je Kresalova zapisala, da je do napovedi ponudbe odstopa prišlo iz objektivnih razlogov in da je odločitve sodišča potrebno spoštovati, tudi kadar se z njimi ne strinjamo.

V prostorih Platforme za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč – SLOGA - je zjutraj potekala novinarska konferenca o akciji Humanitarnega odzivnega centra za Somalijo z naslovom Proti lakoti - Za otroke v Somaliji! O sami akciji nam je nekaj povedal koordinator Platforme Marjan Huč:



OFF sta pripravila Goran Bečirevič in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>