... prva smrt v londonskih izgredih - vlada na ulice pošilja skoraj trikrat več policistov ...
... po umiku al Šababa iz Mogadiša ...
... libijska vlada sporoča, da je bilo v napadu zveze NATO na vas Majar ubitih 85 civilistov ...
...zasedanje vodstva občin na Severu Kosova glede dogovora o rešitvi severnokosovske krize prekinjen ...
... Pahor odstopa Kresalove ne bo sprejel ...
V izgredih, ki so se iz Londona razširili tudi na Birmingham, Bristol, Nottingham in Liverpool, je bil ubit 26 letnik, ki so ga v ponedeljek zvečer z več strelnimi ranami našli v avtomobilu v okrožju Croydon na jugu Londona. Ustreljeni 26 letnik je strelnim ranam podlegel v bolnišnici. Premier David Cameron je po zasedanju kriznega nacionalnega odbora Cobra v odzivu na izgrede, ki jih je označil za gnusne, sporočil, da bo vlada storila vse potrebno, da v državi po najhujših izgredih po več desetletjih ponovno vzpostavi red in hkrati napovedal skoraj potrojitev policijskih enot. To noč bodo namreč na londonske ulice namesto sedanjih 6000 poslali 16.000 policistov. V Londonu so trenutno razmere mirne, prebivalci prizadetih območij organizirajo čistilne akcije, veliko trgovin pa je v strahu pred ponovnimi izgredi še vedno zaprtih.
V soboto se je večji del pripadnikov uporniške islamistične skupine al Šabab umaknil iz somalijske prestolnice Mogadiš, ob tem pa so v upornem gibanju sporočili, da gre zgolj za spremembo vojaške taktike. Somalijska vlada je upornikom, ki so še preostali v Mogadišu, ponudila splošno amnestijo pod pogojem, da se predajo in odpovejo nasilju. Pripadniki vladnih sil se zdaj trudijo odpreti dostop za nujno pomoč okoli sto tisoč beguncem, ki so se v zadnjih dveh mesecih zatekli v Mogadiš zaradi lakote. Vlada je na območje, ki so ga uporniki zapustili, poslala posebne policijske enote, ki bodo prevzele nadzor nad območjem, na katerem se sicer nahaja tudi 9000 pripadnikov misije Afriške unije v Somaliji in somalijskih vojakov, ki poskušajo zagotoviti dostavo humanitarne pomoči v mesto. Medtem je poveljnik enot Afriške unije v Somaliji Freg Mugiša zaprosil za nekaj tisoč dodatnih vojakov za zavarovanje Mogadiša po odhodu upornikov.
Predstavnik libijske vlade za stike z javnostjo Musa Ibrahim je sporočil, da je bilo v napadu zveze NATO na vas Majar okoli 150 kilometrov vzhodno od Tripolija ubitih 85 civilistov, od tega 33 otrok. Ibrahim je dejal, da so potem, ko so bile okoli enajstih zvečer najprej odvržene tri bombe, stanovalci odhiteli v napadene stavbe, da bi rešili svoje bližnje, nato pa so bile odvržene še tri bombe. Libijska državna televizija je predvajala posnetke zgorelih trupel nekaj otrok in sporočila, da je vlada v Tripoliju razglasila tridnevno žalovanje. NATO navedbe Ibrahima zanika in sporoča, da zaenkrat ni dokazov, da so v napadu umrli civilisti. Po navedbah tiskovnega predstavnika NATA Rolana Lavoe so bili cilji legitimne tarče, saj naj bi te stavbe koristile sile zveste Moamerju Gadafiju.
Zasedanje vodstva štirih občin z večinsko srbskim prebivalstvom na severu Kosova, na katerem naj bi potrdili sicer že dosežen dogovor med predstavniki Srbije in Natovih sil na Kosovu o rešitvi severnokosovske krize, je bilo po desetih minutah prekinjeno. Do tega je prišlo, ker niso bili izpolnjeni pravni pogoji, saj na zasedanje niso prišli predstavniki občine Zubin Potok. Datum naslednje seje ali morebitnih ločenih sej ni znan, barikade, ki so jih na severu Kosova v odzivu na kosovski enostranski poskus zasedbe mejnih prehodov Jarinje in Brnjak postavili lokalni Srbi pa tako ostajajo. Srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović je današnjo prekinitev seje občin označil za slabo sporočilo in hkrati izrazil upanje, da bo dogovor postopoma uresničen in da bo ohranjena enotnost srbskih oblasti in kosovskih Srbov.
Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da premier Borut Pahor ne bo sprejel ponujenega odstopa ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal na osnovi negativnega poročila Računskega sodišča glede najema stavb na Dimičevi ulici in Litostrojski cesti. Pahor od ministrice zahteva, da izpolni priporočila Računskega sodišča. Kot so pojasnili v kabinetu predsednika vlade, Pahor odstopa Kresalove ne bo sprejel zato, ker Računsko sodišče ni pozvalo k njeni razrešitvi in ker ministrica v odzivu na mnenje sodišča že navaja ukrepe za odpravo nepravilnosti. Protikorupcijska komisija medtem preiskuje najem stavbe za Nacionalni preiskovalni urad, končna odločitev glede primera pa bo po napovedih komisije znana na sredini seji.
KROFF sta pripravila Goran Bečirevič in Boris Vasev.