Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
VNEBOVZETJE DRŽAVE (1286 bralcev)
Sreda, 17. 8. 2011
tomazza



Po ponedeljkovem praznovanju Marijinega vnebovzetja je ponovno postalo jasno, kako zelo malo nam je pravzaprav še ostalo od domače posvetne države. Že pred tem je bilo sicer jasno tudi to, da ta država tudi socialna ostaja zgolj še po mrtvih črkah enega od uvodnih členov domače ustave, ki sicer med drugim tako zelo neprepričljivo določa tudi to, da je Republika Slovenija pač posvetna država...
Po ponedeljkovem praznovanju Marijinega vnebovzetja, v okviru katerega je na Brezjah pred navzočimi verniki politično agitacijo za naknadni zakonodajni referendum zoper v Državnem zboru komajda sprejeto kompromisarsko različico družinskega zakonika zganjal tako versko kot politično preverjeni laik in predsednik Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc, je ponovno postalo jasno, kako zelo malo nam je pravzaprav še ostalo od domače posvetne države. Že pred tem je bilo sicer jasno tudi to, da ta država tudi socialna ostaja zgolj še po mrtvih črkah enega od uvodnih členov domače ustave, ki sicer med drugim tako zelo neprepričljivo določa tudi to, da je Republika Slovenija pač posvetna država.

Toda domači politični krmarji njene trenutne usode, se z dejstvom, da se ob izdatni pomoči domačega monopolista na področju neobdavčenih verskih in drugih liturgičnih storitev, krepi predvsem zaenkrat še zunajparlamentarna konzervativno-krščanska politična desnica oziroma po čem pa le Nova Slovenija, ta čas niti ne ukvarjajo kaj dosti. Kar pa bi bilo sicer povsem prav, če bi se denimo ukvarjali z akutnejšimi problemi domače države, ki pravzaprav ne zmore več poravnavati niti s podpisanimi pogodbami prevzetih tekočih obveznosti, toda nenazadnje je med drugim tudi za to s sklepom o uvedbi začasnega ukrepa zaustavitve prevzemanja obveznosti za čas priprave Rebalansa proračuna za leto 2011 poskrbela prav aktualna naposled še od Katarine Kresal poslavljajoča se in s tem še za eno ministrico manjša Pahorjeva Vlada.

Toda medtem ko se vsem pred očmi razblinjajo tako domača posvetna, kot socialna in nenazadnje plačilno sposobna država, se v slovenski politiko predvsem na veliko prešteva. V trenutni politično šizofreni situaciji, ko Borutu Pahorju zmanjkuje ministrov, s katerim bi lahko vsaj do predčasnih volitev, ki bodo sledile vnaprej pričakovano v Državnemu zboru propadlemu proračunskemu rebalansu, pravzaprav še krmaril to luknjasto državno barko. Zaradi tudi čez počitnice aktivne Komisije za preprečevanje korupcije, ki je povsem črno na belem ugotovila, da ravnanje ministrstva za notranje zadeve pod oblastjo, če že komu lepe in pametne, pa gotovo da prav nič nedolžne Katarine Kresal pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad ustreza definiciji korupcije, bodo sicer poslanci in poslanke Državnega zbora primorani predčasno zaključiti počitnice. Toda tudi zato je z današnjim obvestilom prav tako slovo jemajočemu predsedniku državnega zbora Pavletu Gantarju o odstopu Kresalove poskrbel zgolj še po lastnem mnenju najboljši vodja, kar da ga premoremo v tej vsak dan bolj razpadajoči se državi, in predsednik vlade Borut Pahor.

Toda ker je morebitna potrditev Rebalansa proračuna, ki ga bo v parlament ne ve se še prav natančno kdaj odposlala tako zelo oskubljena Vlada, čista znanstvena fantastika, v katero nemara verjame le še v sodobno politično zgodovino ne prav bleščeče zapisan aktualni premier, se v tej nič več posvetni državi politična kasta že pospešeno pripravlja na predčasne volitve. O zaupanju v politične sposobnosti preživetja lastnega predsednika vlade in stranke sicer še največ pove dejstvo, da o posebnih in za javnost zaprtih sestankih na temo predčasnih volitev na veliko razmišljajo tudi v samih Socialnih demokratih.

Medtem pa imamo na Slovenskem vsak dan manj države. Na spletnih straneh ministrstva za zdravje tako najdete obvestilo, po katerem ni povsem jasno, kaj se bo pravzaprav sploh zgodilo tako s sredstvi kot programi varovanja in krepitve zdravja v letih 2011 in 2012. Tako bi sklepi o izboru programov varovanja in krepitve zdravja za leti 2011 in 2012 morali biti v skladu z razpisno dokumentacijo objavljeni do 20.6. 2011. Toda zaradi odločitve Vlade o uvedbi začasnega ukrepa zaustavitve prevzemanja obveznosti za čas priprave Rebalansa proračuna za leto 2011, bo objava sklepov opravljena v najkrajšem možnem času po odpravi tega ukrepa. Nič nenavadnega ni več tudi, da uradnik ministrstva za kulturo na preprosto, a vendarle uradno zastavljeno vprašanje, kdaj bo ministrstvo poravnalo s pogodbami prevzete obveznosti, odgovarja, da do nedavnega odgovor na takšno vprašanje ni bil zahteven, saj da so se lahko držali določb v pogodbi, da pa je trenutno račun ministrstva blokiran vsaj do septembra in da težko konkretno odgovori na to preprosto, a vendarle uradno zastavljeno vprašanje.

Toda tako to gre. Vprašanj, na katera pravzaprav uradno nihče ne ve konkretnih odgovorov, v tej vse bolj v nebo vzeti državi pač ne manjka. Eno od njih je gotovo tudi to, ali je po politično agitatorskem nagovoru večtisočglave množice na Brezjah, ki ga je pod žegnom domačih rimskokatoliških oblasti zoper družinski zakonik na praznik Marijinega vnebovzetja uprizoril Aleš Primc, Republika Slovenija sploh še posvetna država? Načelo ločitve med državo in cerkvijo sicer po eni strani pomeni, da so verske skupnosti v njihovih notranjih zadevah avtonomne, po drugi strani pa da je javno življenje sekularizirano, torej da je verskim skupnostim onemogočeno neposredno vplivanje na politično delovanje. Pa je temu tako tudi v tej domači v nebo vzeti posvetni, socialni in nenazadnje še plačilno sposobni državi?

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z - v nebo izginjajočo domačo državo in od nje odtujeno politiko in Vlado na navidezni oblasti - v zobeh poskrbel Tomaž Z.





Komentarji
komentiraj >>