Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF JEZNIH KOŠARKARSKIH IZJAV (1234 bralcev)
Ponedeljek, 5. 9. 2011
Urh



... pogajanja za mirno predajo libijskega mesta Bani Valid po besedah upornikov propadla ...
... Sudanska vlada prepovedala glavno opozicijsko stranko Ljudsko gibanje za osvoboditev Sudana ...
... pet urugvajskih vojakov obdolženih spolnega napada na Haitiju ...
... Merklova na volitvah v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko doživela nov poraz ...
... v veljavo je stopila sprememba sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo ter Bosno in Hercegovino ...

OFF NAPOVEDNIK

Dva člana hrvaške košarkaške reprezentance, ki je včeraj še drugič izgubila v prvem skupinskem delu evropskega prvenstva v Litvi in jo lahko v nadaljevanje popelje samo zmaga proti Grčiji, sta po tekmi podala izjavi, ki jih ne slišimo prav pogosto. Tako je kapetan ekipe Marko Popović dejal, da je sramota, da za klube igrajo s srcem, za reprezentanco pa ne, kar da je odraz njihove kmečke mentalitete. Center Ante Tomić pa je navijače Hrvaške kar pozval, naj raje ugasnejo televizijo in da hrvaške košarkarske reprezentance sploh ni treba več gledati. Za Hrvaško sta bili usodni dve republiki nekdanje Jugoslavije, Makedonija ter Bosna in Hercegovina.

Če so nekateri igralci hrvaške reprezentance še preveč samokritični, pa je to težko reči za komentatorje na Radioteleviziji Slovenija. Čeprav se je slovenska reprezentanca do zdaj pošteno mučila z vsemi štirimi drugorazrednimi evropskimi reprezentancami v predtekmovanju, pa naj bi bilo vendarle važno samo to, da so zmagali in ne toliko igra. Baje na koncu tekme pokažejo, kako so zreli. V stilu tako imenovane rutinske zmage v zadnjih dveh ali treh minutah. Človek dobi občutek, da so tako dobri, da jim sploh ni treba igrati resno, dokler niso do konca preostale še tri minute igre. Zakaj bi se mučili celo tekmo, če lahko vse naredijo v dveh minutah, pa četudi so že na robu poraza?

Berete nikoli poražen OFF program Radia Študent, ki ima vajeti vseskozi v rokah in ne samo v zadnjih minutah!

OFF PROGRAM

Pogajanja za mirno predajo libijskega mesta Bani Valid, ki ga kot enega redkih v državi še nadzorujejo privrženci dosedanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija, so po navedbah upornikov včeraj dokončno propadla. Uporniki, ki so mesto že obkolili, naj bi zdaj čakali na zeleno luč za napad. Po besedah enega od pogajalcev na strani prehodnega nacionalnega sveta Abdulaha Kenšila so pogajanja propadla po tem, ko je tiskovni predstavnik Gadafijevega režima Musa Ibrahim vztrajal, da uporniki pred vstopom v mesto odložijo orožje. Uporniki so prepričani, da Gadafijevi privrženci v mestu predstavljajo manjšino, a so zelo dobro oboroženi in s širjenjem strahu drugim prebivalcem preprečujejo, da bi se predali. Poleg Ibrahima naj bi se v mestu še vedno skrivala tudi dva Gadafijeva sinova, Sadi in Mutasim, samega Gadafija pa naj ne bi bilo več tam. Poleg mesta Bani Valida Gadafijevi podporniki zasedajo še mesta Sirta, Džefra in Sebha.

Sudanska vlada je prepovedala glavno opozicijsko stranko Ljudsko gibanje za osvoboditev Sudana. Do prepovedi je prišlo le nekaj dni po tem, ko so v zvezni državi Modri Nil izbruhnili spopadi med sudansko vojsko in nekdanjimi uporniki, zvestimi tamkajšnjemu guvernerju Maliku Agarju iz Ljudskega gibanja za osvoboditev Sudana. Generalni sekretar Ljudskega gibanja za Sudan, nekdanjega uporniškega gibanja za Južni Sudan, je dejal, da je sudanska vlada poleg tega, da je prepovedala stranko, aretirala tudi več kot deset njenih članov in lokalnih voditeljev v več sudanskih zveznih državah. Poleg tega je Kartum zasegel tudi več dokumentov in lastnine Ljudskega gibanja za osvoboditev Sudana, sicer vladajoče stranke v Južnem Sudanu. Namestnik sudanskega informacijskega ministra Rabie Abd al Atti je medtem potrdil, da je Kartum prepovedal stranko, kot razlog za to pa je navedel, da se stranka na severu po odcepitvi Južnega Sudana 9. julija ni uradno registrirala kot stranka.

Skupina judovskih naseljencev na Zahodnem bregu je z gorečimi gumami napadla mošejo v kraju Kusra jugovzhodno od Nablusa, na njene zidove pa napisala gesla v hebrejščini. Palestinski premier Salam Fajad je dejal, da je za napad odgovorna izraelska vlada, saj v preteklosti storilcev takšnih dejanj ni kaznovala. Napad na mošejo naj bi bil odgovor na porušenje treh hiš v judovski nezakoniti naselbini Migron. Ponoči je namreč v Migronu več sto izraelskih policistov in vojakov sodelovalo pri rušenju treh hiš, ki je bilo sicer v skladu z odločitvijo izraelskega vrhovnega sodišča. Šest ljudi, ki so skušali rušenje preprečiti, so izraelske varnostne sile aretirale.

Urugvaj je odpoklical pet pripadnikov vojske, ki so služili v okviru mirovne misije Združenih narodov na Haitiju. Vojaki so bili namreč obdolženi sodelovanja v spolnem napadu na mlajšega fanta. Urugvajska vojska je dejala, da bo podrobno preučila obtožbe in v primeru, da bodo obtoženi spoznani za krive, izrekla tudi stroge kazni. Urugvaj je v okviru misije Združenih narodov na Haitiju na otoško državo poslal 1200 vojakov, zlorabo dečka pa naj bi dokazoval videoposnetek, ki se je pojavil na internetu. Napad naj bi se zgodil blizu baze Združenih narodov na jugu države. Že lani so prebivalci Haitija masovno protestirali, potem ko naj bi bili za izbruh kolere na otoku, ki je zahtevala okoli 6000 življenj, odgovorni pripadniki mirovne misije iz Nepala.

Vladajoča koalicija nemške kanclerke Angele Merkel je na nedeljskih volitvah v zvezni deželi Mecklenburg-Predpomorjansko doživela nov poraz. Na volitvah so slavili socialdemokrati, ki so že do zdaj vodili deželo, za katere je po uradnih podatkih glasovalo 35,7 odstotka volivcev oziroma za pet odstotnih točk več kot pred petimi leti. Zelo uspešni so bili podobno kot na lokalnih volitvah v drugih nemških zveznih deželah letos tudi Zeleni, za katere je glasovalo 8,4 odstotka volivcev. Zeleni so se tako prvič prebili v deželni parlament v mestu Schwerin in so zdaj zastopani v parlamentih vseh 16 nemških zveznih dežel. Krščansko-demokratska unija Merklove je po delnih uradnih izidih dobila 23,1 odstotka glasov, medtem ko je pred petimi leti zanjo v Mecklenburgu-Predpomorjanskem glasovalo 29 odstotkov volivcev. Še slabše so se odrezali njeni koalicijski partnerji na zvezni ravni, liberalci, ki so dobili le 2,7 odstotka glasov in niso prestopili praga za vstop v deželni parlament.

Na sodišču v Parizu se je začel sodni proces proti nekdanjemu francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu, ki je obtožen korupcije v času, ko je bil župan Pariza. Prvi dan bodo v ospredju formalnosti v zvezi s potekom procesa. Chirac bi moral pred sodnike stopiti šele v torek, vendar se to verjetno ne bo zgodilo, saj po mnenju njegovih odvetnikov ni dovolj zdravstveno sposoben. Sodni proces proti Chiracu se nanaša na dva primera navideznih zaposlitev, ki naj bi jih odprli, da bi na ta način pridobili sredstva za Chiracovo stranko v času, ko je bil župan Pariza med letoma 1977 in 1995. Če bo spoznan za krivega, Chiracu, ki je prvi francoski predsednik, proti kateremu je bil po drugi svetovni vojni sprožen sodni postopek, grozi do deset let zapora in kazen do 150.000 evrov. Chirac sicer vsako krivdo zanika.

V petek je v veljavo stopila sprememba sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo ter Bosno in Hercegovino, s katero je prejemanje nadomestila za brezposelnost omogočeno tudi zavarovancem iz Bosne in Hercegovine z začasnim bivanjem v Sloveniji. Do uveljavitve spremembe so nadomestilo prejemali le brezposelni, ki so imeli v Sloveniji urejeno stalno bivanje. V Sloveniji je trenutno 1273 državljanov Bosne in Hercegovine, ki so zaprosili za denarno nadomestilo za brezposelnost in nimajo stalnega prebivališča, saj je postopek za njegovo pridobitev kompleksen, zato jim je do petka mirovala pravica do denarnega nadomestila. Po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika bodo v Sloveniji s spremembo sporazuma gostujoči delavci iz Bosne in Hercegovine pri pravicah iz naslova zaposlovanja in brezposelnosti izenačeni z drugimi tujimi in domačimi delavci. Ta korak pa je bil po ministrovih besedah nujen tudi zaradi vseh težav, ki so se pojavile v času krize. O sporazumu smo govorili s predstavnikom Nevidnih delavcev sveta Matjažem Ovnom:



Oven je tudi povedal, kako težko pridejo delavci iz Bosne in Hercegovine do stalnega prebivališča v Sloveniji:



Ob petih popoldan se v organizaciji Inštituta za trajnostni razvoj v Okoljskem centru na Trubarjevi 50 odpira Ekoteden s sloganom Živeti dobro – živeti eko in zdravo. O festivalu na splošno smo spregovorili z Ano Marijo Slabe, strokovno vodjo Inštituta za trajnostni razvoj:



Kaj pa se bo na festivalu dogajalo v naslednjih treh dneh?



Komentarji
komentiraj >>