Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF TOŽBE PROTI PAPEŽU (1230 bralcev)
Torek, 13. 9. 2011
Urh



...turški premier Erdogan na zasedanju Arabske lige za priznanje palestinske države...
...mednarodna skupina Snep Mednarodno kazensko sodišče poziva, da sproži postopke proti papežu Benediktu XVI. ...
...Evropski parlament z veliko večino potrdil več pristojnosti za agencijo Evropske unije za nadzor zunanjih meja - Frontex...
...parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko pripravil predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna...

Turški premier Recep Tayyip Erdogan je na zasedanju zunanjih ministrov Arabske lige v Kairu dejal, da je priznanje palestinske države nujno. Bo besedah Erdogana priznanje palestinske države ni možnost, temveč nujnost, prav tako pa je prepričan, da bomo še pred koncem leta videli Palestino v Združenih narodih v zelo drugačni situaciji. Palestinci se v teh dneh, ko se v New Yorku začenja novo zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov, pripravljajo na vložitev prošnje za članstvo v Združenih narodih. A zaenkrat še ni znan predlog resolucije, prav tako ne, za kakšno obliko zahteve so bodo Palestinci odločili.

Mednarodna skupina Snap, ki predstavlja žrtve spolnih zlorab s strani katoliških duhovnikov, je Mednarodno kazensko sodišče pozvala k preiskavi in vložitvi tožbe proti papežu Benediktu XVI. in še trem visokim predstavnikom Vatikana zaradi zločinov proti človečnosti oziroma zaradi odgovornosti za posilstva in druge spolne zločine po vsem svetu. Skupina je sodišču v Haagu predložila več kot 20.000 strani podpornega materiala in dokazov, od tožilstva pa pričakujejo, da bo poleg preiskave proti Benediktu XVI. le-to sprožilo tudi proti vatikanskemu državnemu tajniku Tarcisiu Bertoneku, njegovemu predhodniku Angelu Sodanu ter sedanjemu prefektu kongregacije za nauk vere Williamu Levadi.

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu z veliko večino potrdil več pristojnosti za agencijo Evropske unije za nadzor zunanjih meja - Frontex. Od konca leta bodo meje Evropske unije nadzorovale tudi skupne evropske mejne patrulje, posebni inšpektor pa naj bi zagotavljal, da bo Frontex pri svojem delovanju spoštoval temeljne človekove pravice. Nova pravila, ki jih mora potrditi še Svet Evropske unije, predvidevajo tudi, da države članice ne bodo mogle zavrniti zahtev po osebju in opremi za agencijo. Frontex bo sicer lahko tudi sam kupoval ali najemal opremo za svoje potrebe in ne bo več odvisen od prispevkov držav. Pogovarjali smo se s pomočnikom direktorja uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi Markom Gašperlinom in ga vprašali, kaj pomenijo nove pristojnosti Frontexa za slovensko policijo:



Za kaj konkretno pa gre pri omenjenem posebnem inšpektorju za zagotavljanje spoštovanja človekovih pravic?



Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je za obravnavo na izredni seji Državnega zbora, ki se začne v četrtek, pripravil predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Z njim se tako prihodki kot odhodki znižujejo, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen pri 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda. Predlogov za prerazporeditev sredstev odbor ni podprl. Z rebalansom se tako prihodki kot izdatki proračuna zmanjšujejo za po približno 365 milijonov evrov. V proračun se bo tako letos po novih izračunih steklo 7,96 milijarde evrov, odhodki pa bodo znašali 9,65 milijarde evrov. S tem bo proračunski primanjkljaj ostal v načrtovani višini 1,69 milijarde evrov, kar predstavlja 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda.

Kroff sta pripravila Urh in Božo Kolar.



Komentarji
komentiraj >>