... posebna komisija o smrti Moamerja Gadafija ...
... protestni shod v podporo političnim zapornikom na Oktobrskem trgu v Minsku ...
... Wikileaks začasno prekinila z objavljanjem ameriških depeš ...
... poslanka SD Janja Klasinc izstopila iz stranke ...
Ameriški veleposlanik v Siriji Robert Ford je iz varnostnih razlogov za nedoločen čas zapustil državo. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so z veleposlaništva Združenih držav Amerike v Damasku, da so se v Washingtonu odločili Fordu odobriti dopust, saj so zaskrbljeni za njegovo osebno varnost. Veleposlanik je namreč sirske oblasti razjezil z izkazi solidarnosti z aktivisti, vpletenimi v upor proti režimu predsednika Bašarja Al-Asada. Obiskal je namreč nekatera mesta, ki veljajo za utrdbe prodemokratičnega gibanja v Siriji in srečanji s predstavniki opozicije.
Vodja libijskega nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil je na novinarski konferenci v Bengaziju sporočil, da bo smrt nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija preiskala posebej za to ustanovljena komisija. K preiskavi okoliščin Gadafijeve smrti so med drugim pozvali Združeni narodi, Gadafijeva družina in številne organizacije za človekove pravice ter države. Džalil je napovedal tudi, da bo v dveh tednih oblikovana nova prehodna libijska vlada.
Nocoj ob sedmi uri po lokalnem času je na Oktobrskem trgu v središču beloruske prestolnice Minsk napovedan nov protestni shod v podporo vsem političnim zapornikom v državi. Predhodni se je zgodil pred tremi dnevi, v petek, ko se je zbralo kakšnih 100 podpornikov zaprtih nasprotnikov režima in opozicijskih aktivistov. Med tistimi, ki so trenutno v zaporu zaradi lastnih političnih stališč, sta tudi predsedniški kandidat na lanskoletnih volitvah Andrej Sannikov in nominiranec za nagrado Saharova, novinar in aktivist Dmitrij Bandarenka. Protestnike je v petek pričakala policija, organizatorji protestov pa so bili aretirani. O petkovih protestih in tistih, napovedanih za danes, smo se pogovarjali s podpredsednikom beloruske nevladne organizacije za človekove pravice Viasna, Valiantsinom Stefanovičem:
Ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange je sporočil, da so začasno ustavili objavljanje ameriških diplomatskih depeš in se osredotočili na zbiranje sredstev za preživetje organizacije v prihodnosti. Odločitev naj bi bila posledica finančne blokade plačilnih podjetij kot sta Visa in MasterCard. Poleg omenjenih dveh izvajajo finančno blokado Wikileaksa tudi Bank of America, PayPal, Western Union. Napad je po besedah Assangea uničil 95 odstotkov dobička Wikileaks, oziroma več deset milijonov dolarjev donacij v času velikih operativnih stroškov. Na Islandiji, Danskem v Veliki Britaniji, Združenih državah Amerike, v Bruslju in Avstraliji naj bi že začeli predsodne postopke proti blokadi, do sredine novembra pa pri Wikileaks pričakujejo odločitev glede njihove pritožbe tudi v Evropski uniji. Julian Assange je ob tem sporočil, da prgišču ameriških finančnih ustanov ne more biti dovoljeno, da odloča, kako celi svet voli z denarnicami.
Poslanka Socialnih demokratov Janja Klasinc je izstopila iz stranke. Sicer do prihodnjega sklica Državnega zbora ostaja v poslanski skupini, med razlogi za njen odstop pa se najde tudi oceno, da se v celem mandatu vlada in stranka SD nista dovolj odločno zoperstavili, citiramo: „pohlepu kapitala, ki si je polnil žepe na račun delavcev.“, konec citata. Socialne demokrate so v zadnjem času zapustili še Julijana Bizjak Mlakar, ki je sedaj v poslanski skupini nepovezanih poslancev skupaj z Andrejem Magajno, ki je poslansko skupino SD zapustil že pred časom, ter Renata Bruskole, ki se je odločila kandidirati na listi Zorana Jankovića. Po besedah vodje poslanske skupine Socialnih demokratov Dušana Kumra je bil odhod Klasinčeve sicer pričakovan.
KROFF sta pripravila Goran Bečirevič in Matej Šebenik.