Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF VISOKE POLITIČNE ENTROPIJE (1185 bralcev)
Petek, 28. 10. 2011
Goran B.



… štirinajsti dne okupacije Bojze …
… nasilni protesti ob izidu volitev v Tuniziji …
… spremembe v več kot 300 let starem sistemu nasledstva za krono Združenega kraljestva v duhu enakosti spolov …
… vodja evropskega rešilnega sklada Klaus Regling Kitajsko fehta za milijarde …

OFF NAPOVEDNIK

Tako kot v politiki se tudi v kvantni fiziki te dni zdi, da se približujemo prelomnim časom novih paradigem. Koliko časa bo za to potrebno, sicer ni jasno, morda nekoliko jasnejše pa je nenavadno odkritje znanstvenikov iz laboratorija v Cernu, ki so prejšnji mesec ob pošiljanju nevtrinov iz Cerna preko pospeševalnika delcev po zemeljski skorji po 732 kilometrov dolgi poti do Grand Sassa izmerili, da se nevtrini gibljejo s hitrostjo, ki je večja od hitrosti svetlobe. Ta sicer v paradigmi moderne fizike velja za mejo možne hitrosti gibanja delcev znotraj vesolja, po zadnjem eksperimentu pa naj bi se nevtrini gibali 60 nanosekund hitreje od konstante c, ki sicer nastopa v slavni Einsteinovi enačbi E=mc2. V Cernu, ki je edini primeren laboratorij za izvedbo tega poskusa, so danes začeli s ponovnim merjenjem hitrosti nevtrinov, ki so sicer težko in zgolj posredno ter statistično merljivi. Tako kot v Cernu nadaljujejo z eksperimenti z neposredno demokracijo in zahtevami po pravi demokraciji tudi protestniki po celem svetu, in to v edinih primernih laboratorijih za ta vprašanja – pred finančnimi institucijami.

Berete OFF program Radia Študent, ki namesto na borzi špekulira s hitrostjo gibanja nevtrinov in prihoda prave demokracije.

OFF PROGRAM

Zasedba ploščadi pred ljubljansko borzo traja že 14. dan. Aktivistka Asja, ki je danes prisotna pred 'Bojzo', nam je povedala, kakšen program je pripravljen za danes:



Govorili smo tudi s članom skupine Demolition Group, Matjažem Pegamom in ga vprašali, zakaj so se odločili podpreti zasedbo ploščadi:



Prisluhnimo še Robertu Bobniču, neodgovornemu uredniku časopisa Tribuna, ki je povedal več o pripravljeni delavnici:



Na prvih demokratičnih volitvah arabske pomladi v Tuniziji je po pričakovanjih zmagala zmerna islamistična stranka Ennahda, ob rezultatu volitev pa je prišlo tudi do nemirov. Z enainštiridesetimi odstotki glasov so v skupščini, katere naloga je oblikovanje nove ustave in imenovanje začasne vlade ter predsednika do parlamentarnih volitev, dobili 90 sedežev v 217- članski skupščini. V skupščino so prišli še levi Kongres za republiko s 14 odstotki glasov in 30 sedeži, socialdemokratska stranka Ettakatol z 10 odstotki glasov in 21 sedeži ter Peticija za pravičnost in razvoj z 19 sedeži.

Pri zadnji gre za listo neodvisnega kandidata Hačmija Hamdija, bogatega poslovneža iz Londona, ki naj bi imel tesne vezi s strmoglavljenim predsednikom Zinom el Abidinom Ben Alijem. Volilne oblasti so sporočile, da so tej stranki razveljavile šest kandidatnih list, domnevno zaradi finančnih nepravilnosti. To pa je sprožilo nasilne proteste v mestu Sidi Bouzid, kjer je okoli 2000 protestnikov napadlo tamkajšnji urad Ennahde ter sedež regionalne vlade. S kamenjem naj bi obmetavali policiste, ti pa naj bi na to odgovorili s solzivcem in streljanjem v zrak. O podobnih nemirih poročajo tudi iz mesta Regueb, v Tunisu pa so ljudje rezultate pospremili s hupanjem, prepevanjem in mahanjem z zastavami Ennahde.

Savdski kralj Abdulah je v četrtek, po smrti princa Sultana bin Abdul Aziza prejšnji teden, za novega prestolonaslednika imenoval 78-letnega princa Najefa bin Abdul Aziza, ki je tako kot pokojnik kraljev polbrat. Princ Najef bo po kraljevem odloku postal tudi novi premier in morda zasedel tudi položaj obrambnega ministra, ki ga je doslej zasedal Sultan. Najef velja za bolj konzervativnega od kralja in se sicer označuje za vojaka pod poveljstvom savdskega monarha, v preteklosti pa naj bi sodeloval pri zatrtju več terorističnih mrež v državi. Sicer naj bi po poročanju nemške tiskovne agencije dpa in po navedbah notranjega ministrstva od leta 2001 zaradi domnevnih povezav z Al Kaido v Saudovi Arabiji aretirali več kot 11.000 ljudi.

Voditelji držav Commonwealtha so se zbrali v avstralskem mestu Perth na tridnevnem vrhu, katerega namen je 54-članski skupnosti podeliti nov pomen. Srečanje je z govorom otvorila britanska kraljica Elizabeta II., ki je zbrane med drugim pozvala k resnim reformam in prizadevanjem, da bi Commonwealth pridobil večji vpliv v svetu. Avstralska premierka Julia Gillard je v svojem govoru poudarila, da mora skupnost zagotoviti, da vse države članice sledijo vrednotam, ki naj bi jih Commonwealth predstavljal. Med temi je bila tako omenjena Šrilanka, od katere pričakujejo da bo dopustila neodvisno preiskavo glede obtožb o vojnih zločinih med 25-letno državljansko vojno.

Britanska kraljica in 16 držav članic Commonwealtha so na srečanju tudi enoglasno potrdili spremembo več kot 300 let starega monarhičnega nasledstvenega sistema, po katerem so imeli moški kraljevi potomci prednost pred starejšimi sestrami pri imenovanju za monarha kraljestva. Preklicana je bila tudi prepoved poroke monarha s pripadnikom rimo-katoliške vere. Novo enakost med spoloma v sistemu monarhičnega nasledstva združenega kraljestva je premier David Cameron komentiral takole:



Na Irskem so znani prvi izidi četrtkovih predsedniških volitev. Trenutno je v vodstvu kandidat laburistov Michael D. Higgins, ki naj bi zbral okoli 40 odstotkov glasov, sledi pa mu neodvisni kandidat Sean Gallahanger z 20 odstotki, sicer nekdanji član opozicijske stranke Fianna Fail. Končni izidi volitev bodo sicer znani danes pozno zvečer ali v soboto. Ker na Irskem predsednika volijo v skladu s tako imenovanim alternativnim volilnim sistemom, pri katerem volivci tudi ostalim kandidatom podelijo preferenčne glasove, naj bi pri končni odločitvi te igrali pomembno vlogo. Novi predsednik bo nasledil Mary McAleese, ki je predsedniški položaj zasedala dva sedemletna mandata.

Po včerajšnjem maratonskem sestankovanju voditeljev držav Evropskih unije do jutranjih ur, na katerem so dosegli dogovor o rešitvi krize na območju evra, ki med drugim vključuje novih 130 milijard evrov pritoka v tako imenovani evropski rešilni sklad, se vodja tega sklada Klaus Regling nahaja na Kitajskem, kjer se začenjajo sestanki, na katerih se bo Kitajsko poskušalo pridobiti za investicije v rešilni sklad. Kitajska naj bi namreč skladu zagotovila 70 milijard evrov posojila. Po sestanku s kitajskimi voditelji je Regling sporočil, da formalna pogajanja še niso začela teči in da dogovora o posojilu zaenkrat še ne bo.

Bivši premier Hrvaške in predsednik Hrvaške demokratske skupnosti Ivo Sanader naj bi danes prvič stopil pred sodnika na sojenju zaradi suma prejetja pol milijona evrov podkupnine od banke Hypo Alpe Adria sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja, vendar so sojenje zaradi Sanaderjevih zdravstvenih težav prestavili na tretji november. Gre za prvo sojenje Sanaderju, ki je sicer osumljen v šestih primerih korupcije. Pri Uradu za boj proti korupciji in organiziranem kriminalu so med drugim v obtožnici zapisali, da je Sanader kot tedanji pomočnik zunanjega ministra Mateja Granića od koroške banke Hypo Alpe Adria prejel pol milijona nezakonite provizije. Šlo je za posredovanje pri posojilu v višini 20 milijonov evrov za nakup in urejanje hrvaških diplomatskih poslopij med letoma 1994 in 1995. Ker je bila Hrvaška takrat v vojni, je obtožen tudi vojnega dobičkarstva, v povezavi s tem pa mu zaradi podkupovanja in zlorabe položaja grozi do deset let zapora in vrnitev domnevne provizije.

Nadaljuje se stavka srednjih medicinskih sester v enotah intenzivne terapije Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, ki se je začela v četrtek zjutraj. Prav tako se nadaljujejo pogajanja med vodstvom Univerzitetnega kliničnega centra in Sindikatom Kliničnega centra. Vodja stavkovnega odbora Vesna Rugelj je ob tem povedala, da se je stavki pridružilo okoli 200 zaposlenih, in sporočila, da v sindikatu upajo, da bo danes s strani vodstva prišlo do ponudbe, ki bi končala stavko. Pri vodstvu kliničnega centra zagotavljajo, da je za bolnike med stavko poskrbljeno, vendar poudarjajo, da je potrebno stavko nemudoma zaključiti in omogočiti mirno okolje za reševanje spora. Razlog za stavko je sicer v tem, da je vodstvo medicinskim sestram ob zadnji plači začelo z izplačevanjem plač v skladu z novo, zanje slabšo pogodbo, ki pa je same niso podpisale.

Na rehabilitacijo v Ljubljano bo v okviru projekta humanitarne pomoči Libiji prispela skupina 28ih žrtev spopadov v tej državi. Projekt je sicer nastal na septembrskem zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku po dogovoru predsednika republike Danila Türka in katarskega emira, šejka Hamada bin Kalifa Al Tanija. Ločeno se je za pomoč ranjencem z libijskim nacionalnim prehodnim svetom dogovorila tudi Mednarodna ustanova – fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min. Ranjenci iz Libije se bodo sicer rehabilitirali na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča in v zdravilišču Laško.


OFF je pripravil Goran Bečirevič.



Komentarji
komentiraj >>