... ne-varnostne sile v Siriji ubile najmanj 29 protestnikov ...
... NATO uradno iz Libije 31. oktobra ...
... Mednarodno kazensko sodišče v stiku z Gadafijevim sinom Saifom al Islamom ...
... v Sarajevu streljanje na ameriško ambasado ...
Tako imenovane sirske varnostne sile so streljale na protestnike, ki so zahtevali prepoved poletov v državi, da bi tako zaščitili civiliste. Po navedbah opozicijskih aktivistov je bilo pri tem ubitih najmanj 29 ljudi, od tega 15 v provinci Hama in 14 v provinci Homs. Pri mreži aktivistov Sirske revolucije 2011 so v pozivu k protestu na Facebooku med drugim zapisali, da mednarodno skupnost pozivajo, naj vzpostavi območje prepovedi poletov, da bo uporniška Sirska svobodna vojska lahko lažje delovala. Organizacija Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu je tudi sporočila, da naj bi v provinci Idlib blizu meje s Turčijo sirske oblasti izvedle tudi množične aretacije.
Članice NATO-a so za končni datum operacije te vojaške zveze v Libiji potrdile 31. oktober, do tedaj pa bodo zahodne vojaške sile spremljale varnostne razmere v državi. Varnostni svet Združenih narodov je namreč včeraj sprejel resolucijo, ki ta dan določa za zadnji dan mandata za mednarodno posredovanje v Libiji. V Natovi operaciji je sodelovalo 18 držav članic, njihova letala pa so opravila več kot 26.000 poletov in napadla skoraj 6000 ciljev. Največ denarja so investirale Združene države Amerike, bojda okoli 1,1 milijarde dolarjev, sledita Velika Britanija s pol milijarde in Francija z nekaj več kot 400 milijoni evrov. Novico končajmo z izjavo, ki ne zahteva komentarja. Generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen je na pozive libijskih oblasti, da bi zavezništvo Libiji še naprej pomagalo pri nadzoru mej in migracij, dejal, citiramo: „Nato je vedno pripravljen pomagati, če je to potrebno in zaželeno.“
Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča Luis Moreno-Ocampo je sporočil, da je sodišče navezalo stik s sinom ubitega libijskega diktatorja Moamerja Gadafija, Saifom al Islamom, s katerim se pogajajo o možnosti predaje. O kraju njegovega nahajanja sicer obstajajo samo ugibanja za katero afriško državo, ki ne sodeluje z mednarodnim kazenskim sodiščem, gre. To je za 39-letnega al Islama junija izdalo zaporni nalog zaradi zločinov proti človeštvu.
V Sarajevu je na ameriško veleposlaništvo z avtomatsko puško več minut streljal neznanec, ki naj bi bil vahabit, po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug pa je imel pri sebi tudi torbo, v kateri je nosil eksploziv. Po nekaj minutah streljanja naj bi ga ubil ostrostrelec. V napadu naj bi bila ranjena dva policista, diplomati in zaposleni na veleposlaništvu pa po prvih podatkih niso bili poškodovani.
Zaradi stavke medicinskih sester v Univerzitetnem kliničnem centru se je minister za zdravje Dorjan Marušič sestal s predstavniki Sindikata kliničnega centra. Po sporočilu ministrstva so se pogovarjali o aneksu h kolektivni pogodbi za zaposlene v zdravstveni negi, o katerem se bosta sindikat in vlada usklajevala naslednji četrtek.
Kroff sta pripravila Goran Bečirevič in Boris Vasev.