… teče 17. dan okupacije Bojze …
… ob polnoči po libijskem času Nato uradno iz Libije …
… na predsedniških volitvah v Kirgiziji zmaga Almazbeka Atambajeva s strani političnih tekmecev označena za ponarejeno - grožnje s protesti …
… Unesco odloča o članstvu Palestine v tej organizaciji …
… TRS izkoristil praznik za predstavitev 23ih tez za reformo slovenske družbe …
OFF NAPOVEDNIK
Če obstajajo države, v katerih se ljudi aretira zaradi organizacije rock koncerta, pa od danes naprej očitno obstajajo tudi države, v katerih organizatorje takih koncertov aretirajo, ker je napovedan koncert odpadel. Še več, poskušali so ga samo prestaviti. Tako so v petek v indijskem New Delhiju, ko naj bi Metallica odžagala svoj prvi koncert v tej državi in ko so tik pred nastopom dogodka odpovedali zaradi nekaterih varnostnih težav, na oder vdrli jezni fani in zvandalizirali prizorišče neuresničenega in očitno močno pričakovanega koncerta. Organizatorji pri DNA Entertainment Network-u, ki jih je očitno nepremišljena prestavitev koncerta stala vsaj zvočnega sistema in velikih ekranov, po katerih naj bi koncert predvajali, so se zato uprli in začeli zavračati vrnitev denarja za karte za neodšpilan koncert. Temu pa so sledile obtožbe prevare, ki so rezultirale v aretaciji štirih organizatorjev.
Metallico, ki sicer pristaja na uporabo svoje glasbe pri mučenju v Guantanamu in ostalih tako imenovanih protiterorističnih luknjah, je tako doletel vsaj simbolni teror jeze indijskih fanov, sicer iz povsem drugih razlogov kot bi se nad njimi morda znesli zaporniki tako imenovane vojne proti terorju. V soboto, ko imajo napovedan koncert v Bangaloru, pa bodo člani benda lahko svojim indijskim fanom vrnili vsaj z dvojno dozo protiterorističnih zvokov.
Berete vandaliziran OFF Program Radia Študent.
OFF PROGRAM
Na ploščadi pred ljubljansko 'Bojzo' se nadaljuje 17. dan zasedbe. Aktivist borzne okupacije, Irfan, nam je povedal, kakšen program je pripravljen za danes, in povzel tudi, kaj se je v sklopu okupacije dogajalo čez vikend:
Ob 23.59 po libijskem času se v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov, ki je v četrtek sledila dokončni zmagi sil prehodnega sveta, uradno zaključuje vojaško posredovanje sil Nata v Libiji, operacija, imenovana Združeni zaščitnik. Tako bo imela Libija s prvim novembrom ponovno nadzor nad svojim zračnim prostorom in vsemi vojaškimi operacijami. Natova operacija se je začela 31. marca, njen uraden namen pa je bilo izvajanje območja prepovedi letenja nad Libijo in zaščita civilistov pred napadi režimskih sil Moamerja Gadafija. V operaciji je sicer sodelovalo 18 držav zavezništva, od tega je osem članic izvajalo zračne napade, in sicer Združene države Amerike, Velika Britanija, Francija, Kanada, Belgija, Italija, Danska in Norveška. V teh napadih so njihova letala opravila več kot 26.000 poletov in napadla skoraj 6000 ciljev. Največji finančni delež v operacijo so prispevale Združene države, in sicer 1,1 milijarde dolarjev.
V Kirgiziji je volilna komisija za zmagovalca predsedniških volitev razglasila Almazbeka Atambajeva, ki je v prvem krogu volitev prejel 63 odstotkov glasov in se tako izognil drugemu krogu volitev. Ob tem sta njegova glavna politična tekmeca, nacionalist Adahan Madumarov in vodja stranke Domovina Kamčibek Tašijev, ki sta prejela 14,8 in 14,3 odstotka glasov, volitve označila za ponarejene in zagrozila s protesti. Obtožbe zbujajo skrb pred novim valom nasilja v državi, ki vse do osamosvojitve še ni doživela mirne zamenjave oblasti. Volitve je sicer spremljalo 800 mednarodnih opazovalcev, ki so že poročali o nekaterih pomanjkljivostih, kot so kršitve volilne zakonodaje, pomanjkljivi seznami volilnih upravičencev in posamezni poskusi kupovanja glasov ter ustrahovanja volivcev. Kirgizijska volilna komisija ob tem poudarja, da je do nepravilnosti prišlo v majhnem obsegu, mednarodni opazovalci pa bodo danes podali svojo končno oceno volitev.
Generalna skupščina organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo, Unesco, ki zaseda od 25. oktobra do 10. novembra v Parizu, je izglasovala polnopravno članstvo Palestine v tej organizaciji. 107 držav je glasovalo za, 14 jih je bilo proti, 52 držav pa se je glasovanja vzdržalo. Palestinsko članstvo je 5. oktobra sicer že podprl izvršni odbor Unesca. Do potrditve članstva v generalni skupščini Unesca prihaja po tem, ko je palestinski predsednik Mahmud Abas 23. septembra generalnemu sekretarju Združenih narodov Ban Ki Moonu predal prošnjo za članstvo Palestine v Združenih narodih. O tem članstvu mora glasovati še Varnostni svet Združenih narodov, Združene države Amerike pa so kot stalne članice Varnostnega sveta že napovedale, da bodo dale veto na članstvo Palestine v Združenih narodih.
Za Palestino, ki je imela do zdaj v Unescu status opazovalke, sprejetje v organizacijo pomeni velik diplomatski uspeh, ki bo med drugim omogočil prijavo spomenikov na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine. Sprejem v Unesco tudi avtomatično vodi do palestinskega članstva v svetovni organizaciji za intelektualno lastnino in organizaciji Združenih narodov za industrijski razvoj.
Na pogajanjih za oblikovanje vladne koalicije v Belgiji so se včeraj zvečer dogovorili, da bo država po letu 2015 brez jedrske energije. Sedem jedrskih reaktorjev, ki trenutno delujejo v državi, naj bi zaustavili postopoma ob pogoju, da bo zagotovljena dobava električne energije. Nova vlada naj bi podroben načrt za oskrbo z električno energijo pripravila v prihodnjih mesecih. Konkretna pogajanja o sestavi vlade pod vodstvom valonskega socialdemokrata Elia di Rupa so se sicer začela sredi oktobra, dobrih 16 mesecev po parlamentarnih volitvah v Belgiji.
Kandidat bolgarske vladajoče desno usmerjene stranke GERB Rosen Plevneljev je zmagovalec nedeljskega drugega kroga predsedniških volitev. Plevneljev je po sporočilu bolgarske volilne komisije dobil 52,5 odstotka glasov, njegov protikandidat, socialist Ivajlo Kalfin, pa 47,4 odstotka. Volilna udeležba je zaenkrat ocenjena na 42-odstotno. Po desetih letih tako na mesto predsednika države stopa kandidat desnice, potem ko je dva zaporedna mandata zasedal Georgi Parvanov. Plevneljev je bil sicer do nedavnega minister za regionalne zadeve, v predvolilni kampanji pa je med drugim obljubljal modernizacijo Bolgarije, gradnjo novih cest ter izboljšanje podobe Bolgarije v tujini. Ob tem je za cilj prvega potovanja v tujino že izbral Bruselj.
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je podpisal odločitev o razpisu rednih parlamentarnih volitev, ki se bodo tako kot v Sloveniji odvile v nedeljo, 4. decembra. Sabor, v katerem je zasedalo 153 poslancev, je bil razpuščen minuli petek. Z razpisom bo začel teči 14-dnevni rok za prijavo volilnih kandidatov za volitve državni volilni komisiji, 17. novembra pa se uradno začne predvolilna kampanja.
Začel je delovati maja letos ustanovljeni slovensko-libijski klub prijateljstva, katerega namen je poglobiti gospodarske vezi med Slovenijo in Libijo. Iz javne agencije za podjetništvo in tuje investicije so sporočili, da je zaenkrat v klubu 26 posameznikov in predstavnikov podjetij, njihov cilj pa je, da prerastejo v poslovni klub, ki bo v prihodnosti omogočil skupen nastop slovenskih podjetij na libijskem trgu. Klub bo tako nudil pomoč pri navezavi stikov s potencialnimi poslovnimi partnerji, omogočal redne stike med podjetji in vladnimi institucijami ter med drugim izvajal humanitarne aktivnosti, kot je rehabilitacija v vojni poškodovanih otrok. Podporo pri tem je klubu obljubilo tudi slovensko zunanje ministrstvo.
Sveže ustanovljena stranka Trajnostni razvoj Slovenije – TRS – je izkoristila Dan reformacije in pred Trubarjevim spomenikom v Ljubljani na kratko predstavila svojih 23 tez za reformo slovenske družbe. Zbrane novinarje je tako ogrela podpredsednica stranke, Hermina Krt:
Teh 23 tez se dotika široke palete tem. Glavno vodilo, kot pravijo v stranki, pa je javni interes. TRS bi tako reformiral šolstvo in zdravstvo, javno upravo, na področju kulture bi stranka reformirala javne zavode, revidirala bi proces škodljive privatizacije, velik poudarek je tudi na okolju in s tem povezanim trajnostnim zelenim gospodarstvom. Nekaj o tem je ambiciozno povedal Dušan Plut, predsednik programskega sveta TRS:
Stranko TRS loči od drugih strank poleg nekaterih programskih izhodišč tudi samoomejevanje. Druga teza namreč govori o tem, da bi bile poslanke in poslanci TRS v Državnem zboru največ dva mandata, bolj pretočno pa bi bilo tudi samo vodstvo stranke. Govori Zineta Vilman, članica sveta stranke:
OFF program sta pripravila Goran Bečirevič in Boris Vasev.