... HRW: Libijske milice terorizirajo begunce ...
... Slovenija glasovala za sprejem Palestine v UNESCO; ZDA grozijo z ukinitvijo sredstev ...
... Occupy Denver vztraja kljub policijskemu nasilju ...
Človekoljubna organizacija Human Rights Watch pravi, da milice iz libijskega mesta Misrata terorizirajo begunce iz mesta Tawargha. Mesto, ki je imelo prej okoli 30.000 prebivalcev, je sedaj zapuščeno, deli mesta pa so bili oropani in zažgani. Pobeglim prebivalcem naj bi milice prav tako sporočile, naj se ne vračajo v mesto. Human Rights Watch pravi, da ima poročila o napadih na neoborožene begunce iz Tawarghe s strani pripadnikov milic, poroča pa se tudi o arbitrarnih aretacijah in pretepanjih. Vladajoči nacionalni prehodni svet sicer trdi, da je svojim enotam ukazal, naj ne ropajo in da bo izvedel preiskave o domnevnih primerih zločinov. Milice sicer prebivalce Tawarghe obtožujejo, da so same izvajale zločine ob boku Gadafijevih sil v Misrati. Mesto Tawargha je bilo namreč s strani Gadafijevih sil uporabljeno kot baza za izvajanje napadov na Misrato. Human Rights Watch se pri svojih opozorilih sklicuje na desetine pričevanj ljudi po celi državi.
Kot smo poročali v OFF programu, je generalna skupščina organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo, Unesco, izglasovala polnopravno članstvo Palestine v tej organizaciji. Palestinski zunanji minister Rijad al Malki je ob tem dejal, da bo današnje glasovanje pripomoglo k izbrisu majhnega dela krivic, ki pestijo palestinski narod. Palestina si prizadeva postati tudi članica Združenih narodov, o čemer bo Varnostni svet odločal naslednji teden, svetovalec palestinskega predsednika Sabri Saidam pa je v luči tega dejal, da izid glasovanja pošilja sporočilo vsem članicam Varnostnega sveta Združenih narodov, ki nasprotujejo polnopravnemu članstvu Palestine v tej organizaciji.
Združene države Amerike, ki so že napovedale veto na morebiten sprejem Palestine v Združene narode, so ob današnjem rezultatu zagrozile, da ne bodo več prispevale sredstev v proračun Unesca. Veleposlanik Združenih držav pri Unescu David Killon je po glasovanju dejal, da bo sprejem Palestine zapletel ameriško financiranje agencije, ki v proračun prispeva 22 odstotkov vseh njenih sredstev. Združene države grozijo s to obliko protesta, ker znotraj Unesca namreč nobena država nima pravice do veta. Izraelsko zunanje ministrstvo je v uradni izjavi zapisalo, da zavračajo odločitev Generalne skupščine Unesca in da bo dogodek Izrael in Palestince še bolj oddaljil od sklenitve mirovnega sporazuma. Izraelski veleposlanik pri Unescu Nimrod Barkan je še dejal, da se Unesco ukvarja z znanostjo in ne znanstveno fantastiko, a je vseeno sprejel slednjo kot realnost.
Dodajmo še, da je Slovenija na zasedanju glasovala za sprejem Palestine v Unesco, s čimer je, kot so zapisali v izjavi za javnost na Ministrstvu za zunanje zadeve, podprla palestinska prizadevanja v smeri vzpostavitve samostojne države Palestine v prihodnosti.
V Denverju, v ameriški zvezni državi Colorado, prav tako protestirajo proti družbeni neenakosti v okviru gibanja Occupy. Čez vikend je prišlo do brutalnega policijskega posredovanja, v katerem so bili odstranjeni šotori v parku Civic Center, policija pa je pri tem uporabila tako solzivec kot gumijaste naboje. O dogodku in trenutnem stanju kampa smo govorili z eno od organizatork tamkajšnjega protesta, aktivistko Jeanny Heartly: