Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF SVETOVNE KORUPCIJE (590 bralcev)
Četrtek, 1. 12. 2011
Božidar K.



... nemško sodišče proti molitvi v šoli...
...policisti v Los Angelesu in Philadelphii odstranili tabora protestnikov...
...nemčija in Nizozemska odpoklicali svoja veleposlanika iz Teherana...
…do sedaj predčasno glasovalo 17.527 volivk in volivcev…
…V Belgiji končno dogovor o vladi…
…v Grčiji nova stavka zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju…
…Evropska komisija bo podaljšala krizna pravila za državne pomoči bankam…
…po indeksu zaznave korupcije Slovenija 35. med 182 državami…

7.05

Nemško upravno sodišče je razsodilo, da dijak muslimanske veroizpovedi ene od gimnazij v Berlinu ne more opravljati verskih obredov, saj s tem moti red v šoli. Sodišče je s tem zavrnilo tožbo 18-letnega dijaka turškega porekla in končalo več kot dve leti trajajoči spor. Ob tem je opozorilo, da gre za posamičen primer, ki zadeva omenjeno šolo. Sodišče v Leipzigu je med drugim razsodilo, da mora dijak sprejeti omejitve svoje verske svobode, saj z opravljanjem molitve moti mir v šoli, pri čemer pa se lahko posamezna šola odloči drugače, če se s tem ne krši miru v šoli.

Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Ibler je ocenil, da je spor o meji med Hrvaško in Slovenijo vsekakor boljše urediti na arbitražnem sodišču, kot nadaljevati neuspešne dvostranske diplomatske pogovore. V izjavi je dejal, navajamo: "Ne strinjam se z Janševim stališčem, da je bilo možno priti do boljše rešitve, kot je postopek na sodišču," Ibler je med drugim spomnil, da sta se ravno Janša, ko je bil premier, in takratni predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader na Bledu leta 2007 načelno dogovorila, da bosta državi uredili spor o meji na Meddržavnem sodišču v Haagu ter da je takrat o tem slovenska vlada poročala na svoji spletni strani. Postopki za izvajanje arbitražnega sporazuma bodo sicer začeli veljati 9. decembra, ko bo Hrvaška podpisala pristopno pogodbo z Evropsko unijo v Bruslju.

Policijske sile so v noči na sredo nasilno odstranile tabora protestnikov proti Wall Streetu v Los Angelesu in Philadelphii in pri tem v kalifornijskem mestu aretirale več kot 200 ljudi, v pensilvanskem pa več kot 50. V obeh mestih so tako oblasti odstranile stalne tabore protestnikov iz mestnih središč, vendar pa gibanje Okupiraj Wall Street, ki se je iz New Yorka razširilo po celotnih Združenih državah s tem ni zatrto. Še naprej potekajo zborovanja in demonstracije.

8.05

Po napadu na britansko veleposlaništvo v Teheranu se je Nemčija odločila odpoklicati svojega veleposlanika iz Irana. Državna sekretarka na nemškem zunanjem ministrstvu Emily Haber je v pogovoru z veleposlanikom dala jasno vedeti, da pomeni napad na veleposlaništvo in druga tuja predstavništva grobo kršenje mednarodnega prava, kar Nemčija najostreje obsoja. Svojega veleposlanika je sicer iz Teherana umaknila tudi Nizozemska.

Evropski komisar za širitev Štefan Füle je pozval Evropski parlament, naj podpre podpis pogodbe o pristopu Hrvaške k Evropski uniji. Evropski parlament bo o hrvaški pristopni pogodbi glasoval danes, glede na mnenja poslancev pa je pričakovati veliko podporo. Hrvaška je pristopna pogajanja z Evropsko unijo sicer končala junija letos. Po podpori podpisu pristopne pogodbe v Evropskem parlamentu morajo ta korak potrditi še članice unije, ki bodo to predvidoma storile 5. decembra.

Prva dva dneva je na predčasnih volitvah na voliščih za predčasno glasovanje po nepopolnih podatkih glasovalo skupno 17.527 volivk in volivcev. Prvi dan je glasovalo 6645 volivk in volivcev, drugi dan pa 10.882. Iz Državne volilne komisije so sicer sporočili, da podatki niso popolni, saj dve okrajni volilni komisiji nista posredovali podatkov.

9.05

Belgijske politične stranke so sklenile načelen dogovor o oblikovanju vlade pod vodstvom Elia Di Rupa. Vlada bi tako lahko prisegla že v začetku prihodnjega tedna. Podrobnosti o programu vlade sicer niso znane, saj ga morajo najprej dokončno potrditi v vseh strankah, kar naj bi se zgodilo konec tedna. Vlada naj bi prisegla v ponedeljek ali v torek, nato bo sledilo še glasovanje o zaupnici v parlamentu. Konec tedna naj bi bilo tudi znano, kdo bo zasedel ministrske položaje v vladi frankofonskega socialista Di Rupa. Ta bo po 32 letih prvi francosko govoreči premier Belgije in tudi prvi socialist na tem položaju po letu 1974.

Grški sindikati so zaradi varčevalnih ukrepov vlade pozvali k novim stavkam. Zaradi splošne stavke zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju bodo tako danes ostali zaprti šole in uradi, ponekod po državi bo moten tudi promet. Z delom bodo prekinili na sodiščih, ministrstvih in šolah, ustavljen bo trajektni promet, več ur naj bi bil moten tudi avtobusni in železniški promet v Atenah in Solunu. Sindikati nasprotujejo velikemu nižanju plač in množičnim odpuščanjem, obenem pa opozarjajo na nevarnost visoke brezposelnosti, ki je kar 18-odstotna. To bo sicer prva večja stavka v Grčiji po nastopu nove prehodne vlade pred dvema tednoma.

Evropska komisija bo danes podaljšala posebna pravila o dodeljevanju državnih pomoči bankam, ki veljajo v času krize. To je eden od ukrepov v prizadevanjih za izhod iz sistemske krize v Evropi. Ta pravila so podlaga tudi za preučitev dokapitalizacije Nove Ljubljanske banke. Podaljšanje kriznih pravil je bilo načelno že dogovorjeno oktobra, komisija pa bo danes opredelila pogoje podaljšanja. Prva in okvirna ocena potrebnega kapitala je po oktobrski oceni Evropskega bančnega organa - Eba znašala 106,447 milijarde evrov. V razrezu po državah je bil takrat za Slovenijo predviden znesek 297 milijonov evrov.

Mednarodna nevladna organizacija Transparency International je objavila indeks zaznave korupcije za leto 2011, ki odraža zaupanje ljudi v svoje voditelje in javne institucije ter v vladavino prava v državi. Med 182 državami so se najbolje uvrstile Danska, Nova Zelandija in Finska, najslabše pa Somalija in Severna Koreja. Slovenija se je z indeksom 5,9 uvrstila na 35. mesto, kar pomeni, dje v primerjavi z lani izgubila osem mest, pri točkovanju pa doživela padec za 0,5 točke. Iz Transparency International so sicer dodali, da gre za izrazito odstopanje in opozorili, da letošnji indeks za Slovenijo z rezultati raziskave v minulih letih ni primerljiv.

10.05

Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton se je na zgodovinskem obisku v Mjanmaru sešla z voditelji nove vlade. V pogovoru s predsednikom Thein Seinom (izg: Tejn Sejnom) je dejala, da je prišla, ker sta s predsednikom Barackom Obamo opogumljena zaradi ukrepov, ki jih je mjanmarska vlada sprejela za ljudi. Sein, nekdanji general vojaške hunte, je izpostavil, da gre za prvi obisk kakega ameriškega državnega sekretarja v petih desetletjih. Obisk je označil za zgodovinskega in dejal, da ceni ozračje, ki so ga Združene države Amerike ustvarile za prijateljske odnose. Clintonova je sicer pred obiskom dejala, da se želi na lastne oči prepričati, ali so se nove oblasti dejansko pripravljene odpovedati 50im letom vojaške diktature.

V Biškeku, glavnem mestu Kirgizistatna, je prisegel nov predsednik Almazbek Atambajev. Njegov prevzem položaja pomeni prvi miren prenos oblasti v tej nekdanji sovjetski republiki od osamosvojitve leta 1991. Atambajev, sicer dosedanji premier, je položaj prevzel po zmagi na volitvah 30. oktobra, ki so potekale leto in pol po lanskem strmoglavljenju predsednika Kurmanbeka Bakijeva po nasilnih protestih, v katerih je umrlo 87 ljudi.

Zunanji ministri Evropske unije bodo v Bruslju razpravljali o tem, ali si Srbija zasluži status kandidatke za članstvo v uniji, Črna gora pa začetek pristopnih pogajanj. Za napredek Srbije je nujen uspeh v dialogu s Kosovom, ki v sredo po dvanajsturnih pogajanjih še ni prinesel konkretnega dogovora o mejnih prehodih in se nadaljuje danes. O napredku Srbije in Črne gore bodo sicer ministri odločali 5. decembra, nato pa 9. decembra še voditelji članic unije. Odločitev morajo sprejeti s soglasjem. Čeprav je ključno vprašanje za napredek Srbije njen odnos s Kosovom, pa ozračje v uniji tudi sicer ni naklonjeno širitvi. Tako slabo kaže tudi za Črno goro, ki sicer nima večjih problemov.

Volivke in volivci, ki v nedeljo ne bodo mogli na volišče, lahko še danes predčasno glasujejo na sedežih okrajnih volilnih komisij. Izteka se tudi rok, do katerega lahko volivci vložijo zahtevke za glasovanje na domu, na volišču, dostopnem za invalide in zunaj kraja stalnega prebivališča. Predčasno glasovanje poteka od torka na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča bodo danes odprta od 9. do 17. ure, volivci pa morajo s seboj prinesti osebni dokument, po možnosti pa tudi obvestilo okrajne volilne komisije. Volivec na predčasnem glasovanju glasuje samo na okrajni volilni komisiji, na območju katere ima prijavljeno stalno prebivališče.



Komentarji
komentiraj >>