Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF EVOLUCIJSKE LADJE (813 bralcev)
Torek, 27. 12. 2011
Božidar K.



...Razbili mrežo preprodajalcev mamil na Balkanu...
...Francija zavrnila izročitev Hartmannove v Haag...
...Združeni narodi v naslednjih dveh letih z manjšim rednim proračunom...
...Tajski policist postrelil šest kolegov...
...švedska novinarja v Etiopiji obsojena na 11 let zapora...
...Kuba razširja svoj prosti trg...
...v Sirijo prispelo 50 opazovalcev...
...pri Sanjah ob 180. obletnici drugega izplutja ladje Beagle roman o Darwinu in FritzRoyju...

7.05

V mednarodni policijski operaciji razbijanja mreže preprodajalcev mamil so v Vosni in Hercegovini ter Črni gori prijeli 57 ljudi in zasegli 350 kilogramov marihuane, je sporočilo notranje ministrstvo Republike srbske. Gre za domnevne člane organizirane kriminalne skupine, ki je marihuano iz Albanije prodajala na Hrvaškem. V Črni gori so v okviru operacije, poimenovane Trio, včeraj prijeli 17 ljudi, v Bosni in Hercegovini 13, pred tem pa v Republiki srbski še sedem ter v Črni gori 20 ljudi. Operacija je trajala pol leta. Balkan je sicer pomembno tranzitno območje za trgovino z nezakonitimi mamili in orožjem ter ljudmi v zahodno Evropo.

Francija ne bo aretirala bivše tiskovne predstavnice glavne tožilke haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Florence Hartmann, za katero je haaško sodišče izdalo zaporni nalog zaradi nespoštovanja sodišča. Sodišče je Hartmannovo, ki je bila med letoma 2000 in 2006 tiskovna predstavnica takratne glavne haaške tožilke Carle Del Ponte, leta 2009 obsodilo zaradi javne objave podatkov o dveh tajnih odločitvah sodišča. Francosko zunanje ministrstvo je odločitev utemeljilo s tem, da sodelovanje s sodiščem Pariz obvezuje samo v primeru resnih zločinov, za katere ima sodišče mandat. Nespoštovanje sodišča pa ne sodi mednje, zato Francija nima pravne podlage za pomoč v tem primeru.

Odbor izraelskega parlamenta je sinoči razpravljal o morebitnem priznanju genocida nad Armenci. Priznanje genocida bi še dodatno poslabšalo že tako zaostrene odnose med Izraelom in Turčijo. Predlog zakona, o katerem sedaj razpravlja odbor za šolstvo, predvideva obeležitev 24. aprila kot dneva spomina na poboj Armencev. Predsednik izraelskega parlamenta Reuven Rivlin je sicer zatrdil, da vprašanje genocida nad Armenci ni politične narave in da ga parlament ne obravnava zato, da bi na ta način obračunal s Turčijo. A po drugi strani je več poslancev ocenilo, da bi lahko bil zakon tokrat zaradi napetosti med državama vendarle potrjen.

8.05

Verjetni mandatar Zoran Janković je po mnenju prvega predsednika države Milana Kučana nekoliko naivno pričakoval, da so voditelji političnih strank razumeli sporočilo volivcev. Koalicija, katere namen bi bil le dokazati, da Janković ni pravi človek za vodenje vlade, pa po Kučanovem mnenju ne more biti dovolj močna in trajna. Po Kučanovih besedah volivci ne marajo strankokracije, torej strank, ki se obnašajo, kot da je država njihova last in ne last državljanov. Glede sestave nove vladne koalicije pa prvi predsednik republike pravi, da se bodo pravi pogovori šele začeli, potem ko bo predsednik republike Danilo Türk predlagal mandatarja. To bo sicer Türk storil na podlagi ocene, kdo ima največjo možnost, da sestavi stabilno koalicijo, ki bo v teh težkih razmerah sposobna izpeljati ukrepe, ki so nujno potrebni za izhod iz krize.

Generalna skupščina Združenih narodov je uspela potrditi nov redni proračun svetovne organizacije za leti 2012 in 2013, ki je za pet odstotkov nižji od sedanjega. Pogajanja o proračunu so se zavlekla zaradi številnih podrobnosti, v bistvu pa je šlo za stari spor med razvitimi državami, ki največ prispevajo, in nerazvitimi, ki si želijo večje porabe za razvoj. Na koncu so zmagale razvite države, ki morajo tudi doma zmanjševati proračunsko porabo in uvajati varčevalne ukrepe. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je sicer pohvalil Generalno skupščino za uspeh in zatrdil, da zaradi manjšega proračuna ne bodo ogroženi programi Združenih narodov. To je sicer šele drugič v pol stoletja obstoja svetovne organizacije, da so delegati zmanjšali proračun. Prvič so to storili leta 1998.

Nekdanja prva dama Južne Koreje Li Hi-ho, katere pokojni soprog Kim Dae-jung si je prizadeval za otoplitev odnosov med Korejama, je pripotovala v Severno Korejo, da izrazi svoje sožalje ob nedavni smrti tamkajšnjega voditelja Kim Jong Ila. Gre za najvišjo od dveh delegacij, ki sta v teh dneh smeli prečkati močno zastraženo mejo med Korejama. 89-letna Leejeva, ki se je s pokojnim severnokorejskim voditeljem srečala leta 2000, v Pjongjangu ne predstavlja uradnega Seula. Je pa izrazila upanje, da bo njen dvodnevni obisk pomagal izboljšati odnose na Korejskem polotoku. Oblasti v Seulu so dovolile le dvema zasebnima delegacijama, da ob smrti Kim Jong Ila odpotujeta v Severno Korejo in tam v živo izrazita svoje sožalje. Na pogrebu v sredo predstavnikov južnokorejskih oblasti ne bo. Odločitev Južne Koreje, da svojim državljanom ne dovoli obiska v severni sosedi, je sicer ujezila Pjongjang. Ko je leta 1994 umrl Kim Jong Ilov oče, Kim Il Sung, Južna Koreja na sosedo ni naslovila nikakršnega izraza sožalja in ljudem ni dovolila prečkati meje, kar je močno poslabšalo odnose med državama. Tokrat je Seul v Pjongjang poslal izraze sožalja, a po oceni severnokorejskih medijev to ni dovolj. Pišejo namreč, da je jug znova padel na testu odnosov med državama.

9.05

Predsednik republike Danilo Türk naj bi pričel s pogovori z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank. Za najverjetnejšega mandatarja za zdaj velja predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković, vendar pa se omenjajo tudi druga imena in druge možnosti oblikovanja vlade. Dokaj jasno namero za vstop v koalicijo, ki bi jo vodil Janković, so doslej izrazila le v Socialnih demokratih. Vendar pa imata ti dve stranki skupno le 38 poslanskih sedežev, kar za večinsko vladno koalicijo ne bi zadostovalo. Po neuradnih podatkih naj bi sicer Žerjav, Virant in Erjavec predsedniku Türku predlagali, naj za mandatarja ne predlaga ne Zorana Jankovića ne Janeza Janše.

Na jugu Tajske je tajski policist v ponedeljek zvečer postrelil šest svojih kolegov, nato pa si je sodil sam. Še en policist je bil huje ranjen. Do incidenta je prišlo v policijski kantini, kjer se je njihovo popivanje slabo končalo. Osem policistov naj bi praznovalo napredovanje nekaterih izmed njih in so veselo popivali v kantini v policijski obmejni postojanki v pokrajini Phattalung na jugu države. Na koncu pa so se očitno sporekli in so obležali v mlaki krvi. Napadalec je kolege postrelil z avtomatsko puško, sam pa si je sodil kakih 200 metrov od kraja incidenta.

Dva švedska novinarja so v Etiopiji zaprli za 11 let, zaradi nezakonitega vstopa v državo in domnevnega podpiranja terorizma. Novinarja Martin Schibbye in Johan Persson, so pridržali v juliju, po vstopu v Etiopijo iz Somalije skupaj z uporniki Narodno osvobodilne fronte Ogaden. Tožilci so sicer zahtevali višjo kazen.

Kuba razširja reforme svojega trga, po novem bodo namreč maloprodajne storitve lahko v zasebni lasti. Številne restavracije in stojnice s hrano sicer že upravlja zasebni sektor, od 1. januarja pa bodo lahko zasebne trgovine odprli tudi tesarji, ključavničarji, fotografi in serviserji. Tako bodo lahko, določali svoje cene, pri čemer pa bodo morali plačevati davke. Ukrepi prihajajo sicer v sklopu najnovejših reform, katerih cilj je oživitev socialističnega gospodarstva Kube s spodbujanjem zasebnega podjetništva.

10.05

Skupina 50 opazovalcev iz Arabske lige je v okviru regionalnega načrta za konec nasilja prispela v Sirijo. Pred njihovim prihodom je v mestu Homs po podatkih aktivistov v streljanju življenje izgubilo 30 ljudi. Nekateri opazovalci so že prispeli v mesto, vendar je bilo njihovo gibanje omejeno. Protesti proti predsedniku Bašarju al Asadu so se sicer pričeli marca.

Portoriški igralec Benicio Del Toro bo eden od gostov bližnjega petega mednarodnega filmskega in glasbenega festivala Kustendorf. Organizator festivala, režiser Emir Kusturica z oskarjevcem načrtuje snemanje novega filma o mehiškemu revolucionarju Panchu Villi. Peta izdaja Kustendorfa bo potekala med 17. in 23. januarjem 2012. Poleg Del Tora bosta festival obiskala tudi priznani južnokorejski režiser Kim Ki-duk in turški režiser in fotograf Nuri Bilge Ceylan. V tekmovalnem programu Kustendorfa bodo prikazani kratkometražni filmi 20 mladih avtorjev.

V družbi Elektro Primorska so skladno z napovedmi začeli splošno stavko, po besedah vodje sindikata v podjetju Valterja Vodopivca pa je udeležba tako rekoč 100-odstotna. Za stavko so se prejšnji teden odločili zaradi neizvajanja podjetniške kolektivne pogodbe, točneje ker jim uprava ne želi izplačati nagrade ob koncu leta. Uprava Elektra Primorska je napoved stavke ocenila kot skrajno neodgovorno in družbi ter zaposlenim škodljivo sredstvo. Ker je ocenjeni poslovni izid družbe za leto 2011 nižji od načrtovanega, v upravi družbe menijo, da delavcem ob zaključku leta ne more izplačati predvidene praznične nagrade v višini najmanj 1465,21 evra bruto na zaposlenega. Uprava je zato sindikatu ponudila dogovor, ki je predvideval enkratno izplačilo vsem zaposlenim v družbi, z izjemo direktorjev sektorjev, 354,73 evrov bruto na zaposlenega. Dogovor je bil s strani sindikata zavrnjen, prav tako pa niso pristali na ustanovitev arbitražnega sveta za rešitev tega problema.

Pri Založbi Sanje so ob 180-letnici izplutja geodetske ladje Beagle izdali zgodovinski roman Ta stvor teme, prvenec televizijskega producenta in publicista Harryja Thompsona. Roman predstavlja raziskovalne pustolovščine kapitana Roberta FitzRoyja in navdušenca nad naravoslovjem, Charlesa Darwina. Delo bralca prestavi na krov, kjer se je spletlo globoko prijateljstvo med Darwinom in FitzRoyjem, kapitanom najučinkovitejše geodetske ladje, kar jih je kdaj odposlala Kraljeva mornarica. Po besedah avtorja roman v veliki meri temelji na resničnih dogodkih med letoma 1828 in 1865.



Komentarji
komentiraj >>