Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Savina Yannatou & Primavera en Salonico (635 bralcev)
Četrtek, 2. 2. 2012
Miro Samardžija



Nastop Savine Yannatou in skupine Primavera en Salonico je v klubu Cankarjevega doma toplo pozdravil Miro Samardžija... * v celoti

Savina Yannatou, cenjena pevka iz Aten, je po dobrem desetletju vnovič zasedla enega od slovenskih glasbenih prizorišč. Tokratni cikel Cankarjevih torkov jo je zvabil medse v družbi šesterice prekaljenih glasbenikov. Ti so se pred dvema desetletjema strnili v cenjeni akustični skupini Primavera en Salonico, s katero je Savina do sedaj posnela šest plošč.

Savina in pomladna šesterica na ploščah in nastopih na široko zajema predvsem ljudsko glasbeno tradicijo Sredozemlja. Izbor skladb sega od otožnih uspavank pa vse tja do razburljivih svatbenih vragolij in je tudi na ljubljanskem nastopu, v dobro obiskanem Klubu Cankarjevega Doma, doživel topel sprejem.

Koncert je bil sestavljen iz dveh delov, med katerima je zapihal četrturni premor. Ravno dovolj, da so nekateri, ki ustvarjanja sedmerice do tedaj morda še niso natančneje poznali, lahko v miru premislili o tistem, kar so jim nastopajoči servirali z odra v prvem delu. In tega ni bilo malo. Že uvodni takti skladbe s severa Grčije so napovedali, da solunska pomlad seveda ne bo zgolj verno poustvarjala izročila tradicionalnih ljudskih poetik.

Medtem ko so v nekaterih skladbah presenečenja priletela zlasti iz glasilk Savine Yannatou, v drugih z njimi niso skoparili tudi ostali glasbeniki. Odlično uigrana sedmerica, ki je potrebovala nekaj minut za popolno uskladitev, je večinoma delovala zelo suvereno. Tako so se skladbe iz tradicionalnejših kaj hitro lahko pretopile v bolj jazzovske harmonije, nato pa, podkrepljene s sekajočimi vokalnimi grozdi, preskočile v skorajda povsem svobodne zvočne oblike.

Naj pri tem poleg izjemnega petja Savine Yannatou izpostavimo zlasti nekaj skupnih duetov harmonikarja Kostasa Vomvolosa ter violinista Kyriakosa Gouventasa. Lahko pa bi iz sedmerice nastopajočih zlahka sestavili mnogo malih zasedb in prav vsaka med njimi bi zagotovo bila zmožna predstaviti nekaj nadvse prepričljive avtorske glasbe. Izbor skladb je deloma sledil tistemu s plošče Terra Nostra, posnete pred nekaj leti za založbo ECM. Ta lahko vsem, ki se koncerta niso mogli udeležiti, nemara najbolje približa tisto, kar se je v torek zvečer dogajalo v klubu Cankarjevega doma.

Preplet vokala Savine Yannatou ter izbornega muziciranja šesterice Primavera en Salonico predstavlja enega tistih svetovno-godbenih biserov, katerega zvočni sijaj cenijo po vsem svetu. O tem smo se vsi prisotni lahko prepričali v torek zvečer, ko so nastopajoči predstavili zvočno bogatijo, ki jo skupaj ponujajo že skoraj dve desetletji. In po zaključku drugega dela je na zahtevo zadovoljnega občinstva pričakovano sledil še en dodatek, s čimer se je nastop dokončno sklenil.

Zelo prepričljiv nastop Savine Yannatou in skupine Primavera en Salonico je predstavil le del močno razvejane grške svetovno-godbene scene, ki v te kraje prihaja bolj poredko. Le želimo si lahko, da bi se na kakem bližnjem glasbenem odru pojavil še kateri iz dolgega niza glasbenih biserov svetovno-godbene Grčije.


Komentarji
komentiraj >>