Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF HRVAŠKEGA ARBITRA (764 bralcev)
Četrtek, 2. 2. 2012
Božidar K.



…Hrvaška obvestila Bruselj in Ljubljano o svojem arbitru…
…obrambni ministri zveze Nato o pametni obrambi…
…retrospektivna razstava Andyja Warhola v petih azijskih mestih…
…Kuvajtčani volijo četrti parlament v šestih letih…
…na Jahorini srečanje predsedstva Bosne in Hercegovine, Tadića in Josipovića…
…pakistanski premier bo obtožen na vrhovnem sodišču…
…zaradi nasilja na egiptovski nogometni tekmi že 74 mrtvih…

7.05

Težko pričakovana uvrstitev delnic družabnega omrežja Facebook na borzo je vse bližje. Vodstvo Facebooka je ameriškemu nadzorniku borze predložilo prvo javno ponudbo delnic, s čimer podjetje postaja javno. Do dejanskega začetka trgovanja bo sicer preteklo še nekaj mesecev. Podjetje naj bi v prodajo ponudilo za pet milijard dolarjev delnic, iz prospekta, ki so ga ob tem predložili pa je razvidno, da je podjetje lani zabeležilo 3,7 milijarde dolarjev prihodkov, pri tem pa imelo za 668 milijonov dolarjev čistega dobička.

Hrvaška je Slovenijo in Evropsko komisijo uradno obvestila, da bo Budislav Vukas hrvaški član arbitražnega sodišča, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. S tem je končan postopek izbire petčlanskega arbitražnega sodišča. Slovensko zunanje ministrstvo je potrdilo, da so sprejeli noto, v kateri je o tem hrvaški premier Zoran Milanović uradno obvestil slovenskega premiera, ki opravlja tekoče posle, Boruta Pahorja. S tem je končan postopek izbire petčlanskega arbitražnega sodišča, ki bo na podlagi utemeljitev strani odločalo o meji med državama. Po arbitražnem sporazumu obstaja tudi možnost, da državi v 30 dneh po uradni seznanitvi z nacionalnim arbitrom izpodbijata imenovanje. Profesor mednarodnega prava Marko Pavliha je sicer nedavno pozval, naj Slovenija zaradi pristranskosti zahteva izločitev Vukasa.

Svet Liste Virant bo zvečer odločal o kandidatih za ministre, ki jih bo imela stranka v novi vladi. Še pred tem naj bi se sestale stranke koalicije ter opravile še zadnja usklajevanja glede imen kandidatov za ministre. Slednje naj bi po nekaterih napovedih predstavile v petek. Razdelitev ministrskih mest med strankami naj bi bila že dokončna, stranke pa naj bi morale zdaj doreči le še imena kandidatov za ministre. Po omenjenem razrezu bi največ ministrov dobila Slovenska demokratska stranka, ostale štiri stranke pa vsaka po dva. Listi Virant bo sicer pripadlo še mesto predsednika Državnega zbora, ki naj bi ga še naprej zasedal Gregor Virant.

8.05

Obrambni ministri 28 članic zveze Nato bodo v Bruslju začeli dvodnevno neformalno zasedanje, ki bo predvsem priprava na vrh zavezništva maja v Chicagu. Med osrednjimi temami so koncept pametne obrambe ter operaciji na Kosovu in v Afganistanu. Srečanja se bo udeležila tudi slovenska ministrica, ki opravlja tekoče posle, Ljubica Jelušič. Ministri bodo pregledali napredek pri razvoju koncepta pametne obrambe, ki je v času finančne krize, ko morajo zaveznice krčiti obrambne izdatke, še posebej pomemben, saj naj bi z združevanjem zmogljivosti posameznih držav prinesel boljše rezultate z enakimi sredstvi.

Prometnega ministra v vladi zeniško-dobojskega kantona Bosne in Hercegovine, Raifa Seferovića so minuli teden ustavili policisti in ugotovili, da je imel kar 2,17 promila alkohola v krvi. Minister bo zato moral plačati 200 evrov kazni, poleg tega pa so mu za dva meseca prepovedali vožnjo z avtomobilom. Policija je Seferovića ustavila v bližini Zenice, po besedah očividcev pa naj bi celo grozil policistom, da bodo ostali brez dela in da se bo pritožil pristojnemu policijskemu ministru. Kot je medtem izvedel sarajevski dnevnik Dnevni avaz, naj bi policiste, ki so ustavili Seferovića, že dan kasneje premestili na drugo delovno mesto, vendar je Seferović že zanikal, da naj bi on zahteval njihovo premestitev.

Državni zbor se bo sestal na že šesti izredni seji v tem mandatu. Na dnevnem redu sta tokrat predloga dveh zakonov s področja javnih financ, še pred tem pa bodo navzoči potrdili mandat poslanca Robertu Horvatu, ki bo v poslanskih klopeh zamenjal predsednika Slovenske demokratske stranke, Janeza Janšo. Državni zbor bo obravnaval predloga zakona o razvojnem načrtovanju ter novele zakona o javnih financah. Z zakonom o razvojnem načrtovanju naj bi povezali posamezne razvojne politike oziroma razvojne dokumente, v novelo zakona o javnih financah pa zapisali ukrepe za zagotavljanje vzdržnosti javnih financ. Vendar pa sta pristojna parlamentarna odbora v sredo oba predloga ocenila kot neprimerna za nadaljnjo obravnavo in tak sklep bosta danes predlagala v sprejem tudi na plenarni seji.

9.05

V petih azijskih mestih bo letos in v prihodnjih dveh letih na ogled velika retrospektivna razstava del ikone pop arta, Andyja Warhola. Pittsburški muzej Andyja Warhola je napovedal, da bo to najobsežnejša predstavitev Warholovih del v Aziji. Na ogled bo več kot 300 slik, fotografij, kipov in drugih del. Razstava bo prvič na ogled marca letos v Singapurju, v letu 2013 bo gostovala v Hongkongu, Šanghaju in Pekingu, v letu 2014 pa še v Tokiu. Retrospektivo so pripravili ob letošnji 25. obletnici umetnikove smrti.

Ob vzhodni obali Papue Nove Gvineje je davi potonil trajekt s 350 potniki na krovu. Po poročanju oblasti so reševalci uspeli rešiti 219 potnikov. V reševalni akciji je sodelovalo letalo iz Avstralije, trije helikopterji, na kraj nesreče pa je prihitelo tudi več ladij. Trajekt je sicer potoval iz Kimbe na otoku Nova Britanija v okoli 80 kilometrov oddaljeno pristanišče Lae na glavnem otoku Papue Nove Gvineje.

Kuvajtčani volijo nov parlament. Volitve so sklicali potem, ko je kuvajtski emir, šejk Sabah al Ahmad al Sabah decembra lani že četrtič v manj kot šestih letih razpustil parlament. K temu ga je prisilila jeza opozicijskih poslancev zaradi domnevne korupcije v vladi, ki je bila zato primorana odstopiti. Na volitve je pozvanih okoli 400.000 Kuvajtčanov, ki lahko v 50-članski parlament izbirajo med več kot 280 kandidati, med katerimi je tudi 23 žensk. Konservativni Kuvajt, kjer imajo velik vpliv različni klani, velja za neke vrsto polovično demokracijo, saj so ob izvoljenem parlamentu z zakonodajnimi pristojnostmi obširna pooblastila v rokah vladarja, v vladi pa večino mest zasedajo člani njegove družine.

Na Jahorini pri Sarajevu bodo začeli dvodnevne pogovore člani predsedstva Bosne in Hercegovine ter predsednika Hrvaške in Srbije, Ivo Josipović in Boris Tadić. Po napovedih iz Sarajeva naj bi govorili o usklajevanju dejavnosti v boju proti organiziranemu kriminalu, skupni kandidaturi za organizacijo športnih prireditev ter o skupnem potegovanju za sredstva skladov Evropske unije, ki so namenjeni čezmejnemu sodelovanju. Hrvaški predsednik bo predstavil svoj predlog za sklenitev dvostranskih sporazumov med državami o sodelovanju pri pregonu obtoženih za vojne zločine, ki med drugim predvideva, da bi obtoženim sodili v njihovih matičnih državah. Beograd je že izrazil podporo sklenitvi tovrstnega dvostranskega sporazuma, Sarajevo pa je bilo doslej do tovrstnih pobud zadržano.

10.05

Filipinska vojska naj bi v vojaškem napadu na jugu države ubila tri iskane skrajneže, sicer člane skupin povezanih z Al Kaido. Letalski napad je potekal v četrtek in sicer na območju, ki je znan kot militantna trdnjava. Med ubitimi naj bi bil vodja skupine Abu Sayyaf in dva člana skupine Jemaah Islamiyah. Eden izmed domnevno ubitih naj bi bil na seznamu najbolj iskanih zločincev ameriškega Zveznega preiskovalnega urada, za njegovo prijetja pa naj bi bila razpisana nagrada.

Pakistansko vrhovno sodišče bo proti premierju Yousufu Razi Gilaniju vložili obtožnico, ker ni uspel ponovno vzpostaviti postopkov proti predsedniku Asifu Ali Zardariju, sicer obtoženim korupcije. Če bo Gilani obsojen mu grozi zaporna kazen, prav tako pa bi mu prenehal politični mandat. Vlada je sicer zavrnila pregon predsednika Zardarija, saj mu, dokler je na položaju, velja imuniteta. Zaradiri je sicer obtožbe o korupciji označil za neutemeljene in politično motivirane.

Po nogometni tekmi v egiptovskem Port Saidu je včeraj prišlo do neredov, ki so terjali 74 življenj, več sto ljudi je ranjenih. Do nasilja je prišlo po zmagi ekipe Al Masri nad Al Ahlijem, ko so domači navijači po zadnjem sodniškem žvižgu stekli na igrišče ter nad nasprotnike začeli metati kamenje, steklenice in molotovke. Neredi naj ne bi bili povezani s političnim dogajanjem v Egiptu, policisti na stadionu pa so le stali in opazovali kako izgredniki lovijo drug drugega ter se obmetavajo s različnimi predmeti. Vodja vojaškega vrhovnega sveta Husein Tantavi je v Port Said že poslal vojaški letali, ki bosta odpeljali nogometaše in ranjene, preiskava o dogodku pa že poteka. Tantavi je razglasil tridnevno žalovanje, ki bo trajalo od četrtka do sobote.



Komentarji
komentiraj >>