Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IGLUJEV IN NIZKIH TEMPERATUR (775 bralcev)
Četrtek, 2. 2. 2012
Urh



... v izgredih po nogometni tekmi na stadionu v Port Saidu na severu Egipta umrlo najmanj 74 ljudi ...
... skupina palestinskih protestnikov na konvoj generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona v Gazi metala čevlje ...
... Angela Merkel na Kitajskem gostitelje prepričuje o trdnosti evra ...
... Konfederacija sindikatov Slovenije PERGAM poziva Janšo k podpisu decembrskega dogovora med strankami in socialnimi partnerji ...

NAPOVEDNIK

Na smučišču v Kranjski Gori od prejšnjega tedna obratuje eskimska vas, ki so jo uradno odprli včeraj. Sicer je eskimska vas v minulih štirih letih gostovala na Krvavcu, letos pa je relativno pozno odprla svoja vrata zaradi slabih vremenskih razmer in je tudi manj obsežna, saj je organizatorjem uspelo zagotoviti le iglu bar in restavracijo. Ironično je, da je do odprtja vasi, čeprav z zamudo, prišlo ravno ob navalu hladnega vremenskega vala z vzhoda, ki bo očitno trajal še kar nekaj časa. Tako bi si vas zaslužila več iglujev, gostje pa morda v prvih dneh ne bodo pretirano navdušeni nad mrazom v Kranjski Gori in vetrom, ki situacijo še poslabša.

Prvotno so eskimsko vas želeli urediti že decembra in jo odpreti do božično-novoletnih praznikov, vendar so to preprečile visoke temperature in pomanjkanje snega, sedaj pa je situacija ravno obrnjena, torej so temperature skoraj da prenizke. Še slabše pa je, da so se osredotočili na kulinarično ponudbo, še posebej na hrano, saj ta ne zmanjšuje občutka mraza, če ste recimo na terasi ali pa se sprehajate nazaj proti bivališču. To dobro vedo tudi v ruskem milijonskem mestu Novosibirsk, kjer bi se našim temperaturam posmehovali, saj gre tam pri mrazu bolj zares, tudi pod -40 stopinj Celzija. Večinoma pomaga vodka, kar pa je seveda nevarna igra, saj je na koncu treba priti še do doma.

Berete OFF program Radia Študent, ki niti v Novosibirsku ne bi zmrznil, kaj šele v Kranjski Gori!

OFF PROGRAM

V izgredih, ki so včeraj zvečer izbruhnili po nogometni tekmi na stadionu v Port Saidu na severu Egipta, je umrlo najmanj 74 ljudi, na stotine pa jih je ranjenih. Egiptovska državna televizija je poročala o kakih tisoč ranjenih, medtem ko notranje ministrstvo poroča o 248ih. Eden najhujših incidentov v zgodovini športa se je zgodil, ko so navijači domačega zmagovalnega moštva Al Masri po sodnikovem žvižgu stekli na igrišče ter začeli metati kamenje, steklenice in molotovke na igralce in navijače poraženega moštva Al Ahli iz Kaira. Na glavni ulici v Port Saidu, ki vodi proti Kairu, je bilo slišati tudi strele, v mestu pa so po dogodku namestili vojsko, da bi preprečili nadaljnje izgrede. Vodja vladajočega vojaškega vrhovnega sveta Husein Tantavi je po incidentu v to mesto ob Sredozemlju poslal dve vojaški letali, da bi odpeljali nogometaše in ranjene.

Televizija je tudi objavila posnetke policistov, ki naj bi skrbeli za red na tekmi, na katerih nepremično stojijo, medtem ko okoli njih divjajo izgredi. Tudi nogometaši moštva Al Ahli so policijo obtožili, da ni storila ničesar, da bi jih zaščitila. Egiptovski premier Kamal al Ganzuri naj bi še danes sklical izredno sejo vlade, na kateri bodo razpravljali o dogodku, predsednik parlamenta Sad al Katatni pa je sporočil, da se bo tudi narodna skupščina sestala na izrednem zasedanju. Muslimanska bratovščina, največja politična sila v Egiptu, je privržence nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka že obtožila, da so oni izzvali nasilje na nogometnem stadionu.

Skupina palestinskih protestnikov je na konvoj generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona ob prihodu na območje Gaze metala čevlje, pesek in manjše kamenje. Tako so izrazili svoje nezadovoljstvo, ker se Ban z njimi ni želel srečati na pogovorih o palestinskih zapornikih v izraelskih zaporih. Teh je sicer okoli 5000. Protestniki so imeli tudi transparente, na katerih je v angleščini pisalo "Ban Ki Moon, dovolj pristranskosti za Izrael". Protestnikom je tako uspelo za kratek čas zadržati konvoj z generalnim sekretarjem Združenih narodov, ki je nato vendarle nadaljeval pot proti mestu Kan Junis na jugu Gaze. Ban se sicer mudi na obisku Izraela in zasedenih palestinskih ozemelj v okviru tako imenovanih prizadevanj mednarodne skupnosti za ponoven zagon neposrednih pogajanj med Izraelci in Palestinci.

Po informacijah Rdečega križa naj bi bilo v napadu na policijsko postajo v kolumbijskem mestu Tumaco ubitih najmanj 7 ljudi, okoli 70 pa jih je bilo ranjenih. Napadalci sicer še niso razkrili svoje identitete, policija pa sumi, da za napadom stoji levičarska uporniška skupina FARC. Tumaco, ki leži na jugu Kolumbije, je mesto, ki ga pogosto pretresa nasilje, saj je tam dosti skupin, ki se ukvarjajo s preprodajanjem drog, ker leži mesto ob Pacifiku in je vmesna postaja pri tranzitu drog. FARC pa del svojih sredstev prav tako pridobiva skozi prodajo nelegalnih drog, zato pogosto prihaja do spopadov z drugimi skupinami, ki niso povezane z njimi, in policijo.

Nemška kanclerka Angela Merkel, ki se mudi na tridnevnem obisku na Kitajskem, je Peking pozvala, naj kot vse večja gospodarska sila prevzame več mednarodne odgovornosti in uporabi svoj vpliv, da bi Iran prepričal, naj se odpove svojemu jedrskemu programu. Kitajska je sicer največji kupec iranske nafte, ki predstavlja več kot deset odstotkov celotnega kitajskega uvoza nafte. Nemčija sicer upa, da Kitajska v luči embarga Evropske unije na uvoz iranske nafte uvoza nafte ne bo še povečala. Kitajsko oblast je Merklova tudi skušala prepričati, naj zaupa v Evropsko unijo in evro. Kar se tiče skupne evropske valute, bo Merklova v njeno trdnost prepričevala kitajskega premierja Wen Jiabaa in predsednika Hu Jintaa. Načela naj bi tudi vprašanje spoštovanja človekovih pravic, kar bo verjetno ob vseh gospodarskih izzivih hitro pozabljeno.

Stavka zaposlenih v javnem prometu na Portugalskem, ki nasprotujejo uveljavitvi načrtovanih vladnih varčevalnih ukrepov, je povzročila nekaj težav v prometu v Lizboni. Vendar pa neenotnost delavcev za pridružitev 24-urni stavki kaže, da se nasprotovanje vladnim varčevalnim ukrepom zmanjšuje. Vlaki v Lizboni tako nemoteno vozijo, kljub temu da so bili sindikati železniških delavcev običajno med najbolj zavzetimi delavskimi organizacijami proti varčevalnim ukrepom. Omenjena stavka je že tretja stavka sindikatov delavcev v javnem prometu od novembra lani, s katero sindikati izražajo nasprotovanje predlaganim spremembam v organizaciji javnih služb ter združevanju in privatizaciji nekaterih podjetij javnega prevoza. Javni transport je sicer med najbolj zadolženimi sektorji portugalskega gospodarstva, kar močno otežuje doseganje portugalskih varčevalnih ciljev. Portugalska je lani prejela 78 milijard mednarodne finančne pomoči, v zameno za posojilo pa se je morala zavezati strogim varčevalnim ukrepov.

Konfederacija sindikatov Slovenije PERGAM poziva premierja Janeza Janšo, da podpiše decembrski dogovor med strankami in socialnimi partnerji pred sprejemom interventnega zakona, ki naj bi predstavljal socialni pakt. Predsednik konfederacije Janez Posedi tudi meni, da koalicijska pogodba nima realnih ekonomskih temeljev. Več o pozivu in koalicijski pogodbi nam bo povedal Posedi:



Dopoldne se je odprla mednarodna konferenca fundacije Friedrich Ebert Stiftung iz Zagreba in Zveze svobodnih sindikatov Slovenije z naslovom »Reševanje finančne krize in možni odgovori nanjo«. Konferenca je potekala v Ljubljani, o njej pa smo spregovorili s predsednikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušanom Semoličem:



Asociacija, društvo nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti, je podala svoje stališče glede ukinjanja Ministrstva za kulturo oziroma njegovega pridruževanja k novemu ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. O stališču društva Asociacija glede združevanja ministrstva za kulturo z drugimi sektorji smo spregovorili s podpredsednico društva, Katjo Praznik:



Proti mednarodnemu trgovinskemu sporazumu proti ponarejanju – ACTA - so se dvignili, kot smo poročali že včeraj v KrOFF-u, tudi v Slovenski uniji glasbenih ustvarjalcev. Vendar jih v tej organizaciji ni zmotilo dejstvo, da bo ACTA omejevala ne le kopiranje digitalnih vsebin, ampak tudi proizvodnjo generičnih zdravil in umetno zasnovanih oziroma patentiranih semen. Predsednik unije glasbenih ustvarjalcev Zoran Predin črpa nasprotovanje temu sporazumu predvsem iz ekonomskih odnosov na relaciji glasbenik-založnik. Iz tega, kot je dejal Predin za naš radio, izhaja tudi spletno piratstvo:



Predin poudarja, da niso glasbeniki tisti, ki se zavzemajo za ACTO, temveč multinacionalke, in da morajo avtorji oprati svoje ime:



Komentarji
komentiraj >>