Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 26. januar ob 14h (2804 bralcev)
Ponedeljek, 26. 1. 2004
lucija



V današnjem info bloku tudi o rabi interneta v Sloveniji, o prvem študentskem veleslalomskem tekmovanju, o neurejenih razmerah na področju študentskih servisov ter o novostih na področju visokošolskega, pa tudi višješolskega izobraževanja v naslednjem študijskem letu. (Lucija G.)
V okviru raziskave “Raba interneta v Sloveniji” je bila konec leta 2003 opravljena raziskava o rabi interneta v gospodinjstvih. Po evropsko primerljivih definicijah uporablja internet že 47 odstotkov prebivalcev Slovenije, starejših od 15 let. Delež gospodinjstev z dostopom do interneta se je povzpel na 45 odstotkov. Glede na to, da je rast deleža uporabnikov interneta v EU v zadnjih letih precej ustaljena, je hitrejša rast v Sloveniji omogočila zmanjšanje zaostanka za evropskim povprečjem, ki ga trenutno ocenjujejo na dve leti. Ob pospešeni domači rasti je seveda možno, da dosežemo povprečje tudi že prej, so nam sporočili z Ministrstva za informacijsko družbo.

Po dolgotrajnem sedenju in buljenju v računalniški zaslon se prileže malo miganja. Zveza študentskih klubov Slovenije - ŠKIS pa že napoveduje prvo veleslalomsko tekmovanje, namenjeno vsem slovenskim študentom, »VSI NA ŠKI«. Po odmevnih letnih športnih prireditvah za študente, kot so Majske igre, se je menda med študenti pojavila želja po zimskih tekmovanjih.
Poleg klasičnih veleslalomskih tekmovanj bodo priredili nočno tekmovanje v ekstremnih disciplinah, tekmovanje študentskih klubov za najboljše snežno vozilo, koncerte mladih glasbenih skupin, fotonatečaj in druga zabavna tekmovanja za gledalce. Veleslalomsko tekmovanje bo 14. februarja na Voglu, nočno eXtReeeeeMe tekmovanje pa bo 6. marca na smučišču Stari vrh. Skupno se bo med seboj pomerilo okoli 500 smučarjev in deskarjev na snegu.

Člani Popotniškega združenja Slovenije so prejšnji torek obiskali MIB – School of management iz Trsta, kjer so se pogovarjali o skupnem projektu med MIB, Popotniškim združenjem Slovenije in drugimi partnerji iz Italije in Slovenije. Gre za sodelovanje pri ustvarjanju novega študijskega programa, ki bo ponudil paleto znanj s področja menagementa v gostinstvu. Program, katerega vsebino bo koordiniral MIB – School of management, bo zainteresirane usposobil za vodstvene funkcije v gostinskih podjetjih. Ob obisku v Trstu je predsednik Popotniškega združenja Slovenije ob pomoči Slovenske turistične organizacije predaval o stanju in trendih v Slovenskem turizmu in študentom predstavil promocijski film o možnostih, ki jih ponuja Slovenija.

Kaj pa ponujajo študentski servisi? Iz gospodarskega in interesnega združenja agencij za posredovanje dela in zaposlitve, ki združuje skupino študentskih servisov, so nas opozorili na neurejene razmere na področju študentskih servisov. Ugotavljajo namreč, da je na področju posredovanja začasnih in občasnih del dijakom in študentom v Sloveniji velika zmeda. Zmeda je posledica različnega izvajanja obvestila Ministrstva za delo, ki daje koncesionarjem napotke kako izvajati določila predpisov.

Iz obvestila med drugim izhaja, da udeleženci izobraževanja odraslih ne smejo delati na podlagi napotnice študentskega servisa. Nekateri študentski servisi obvestila ne upoštevajo. V združenju upajo, da bo Ministrstvo za delo enotno prakso in izvajanje sprejetih predpisov ter pričakujejo, da bo z učinkovitimi ukrepi zaščitilo podjetja, člane študentskih servisov in tiste koncesionarje, ki delajo v skladu z veljavnimi predpisi.

Celjski župan Šrot je prejšnji teden podpisal pogodbo o ustanovitvi konzorcija za zagotovitev finančnih sredstev za razvojni projekt Medicinske fakultete mariborske univerze. Članice konzorcija bodo zagotovile sredstva za del funkcionalnih prostorov in opreme nove fakultete, mestne občine pa bodo v konzorcij prispevale sredstva v višini enega evra na prebivalca. Mestna občina Celje bo za razvojni projekt Medicinske fakultete v celoti prispevala nekaj več kot 11,2 milijona tolarjev, so sporočili iz celjske občine.

Celjska občina je k podpisu pogodbe pristopila predvsem zaradi tega, ker bo mariborska Medicinska fakulteta pomembno vplivala na dvig kakovosti zdravstvenega varstva v severozahodni Sloveniji. Podpis pogodbe predstavlja nov začetek povezovanja splošnih bolnišnic v tem delu države, saj se bo dejavnost medicinske fakultete odvijala tudi v Splošni bolnišnici Celje, o kateri zadnje čase ni bilo slišali nič dobrega.

Univerza v Mariboru in mariborsko društvo univerzitetnih profesorjev sta v četrtek pripravila posvet o glavnih ciljih bolonjskega procesa in nujnih spremembah zakona o visokem šolstvu. Razpravljavci so med drugim poudarili pomen pospeševanja mobilnosti študentov, akademskega in administrativnega osebja, vzpostavitve kreditnega sistema študija in zagotavljanja vseživljenjskega učenja.

Razpravljavci so se zavzeli tudi za dejavno udeležbo visokošolskih zavodov in študentov v bolonjskem procesu, pomembna pa se jim je zdela tudi vključenost študentov v upravljanje visokega šolstva. Glede priznavanja študijskih stopenj pa so razpravljavci zagovarjali sprejem sistema lahko prepoznavnih in primerljivih diplomskih stopenj.

Naslednje študijsko leto bo z ustanovitvijo nove univerze, novih fakultet ter novih in prenovljenih študijskih programov prineslo številne novosti na področju visokošolskega, pa tudi višješolskega izobraževanja. Med pomembnejšimi novostmi velja omeniti ustanovitev Medicinske fakultete pod okriljem Univerze v Mariboru, preoblikovanje programov visokih šol za socialno delo in upravo v univerzitetne programe, dopolnitev ponudbe Univerze na Primorskem z novima univerzitetna programoma (slovenistiko in zgodovino) ter spremenjene vpisne pogoje na nekaterih fakultetah. Spremembe se obetajo tudi v študijskih programih visokih zdravstvenih šol na vseh treh univerzah in ljubljanski Fakulteti za farmacijo, kjer bo zaradi uskladitev z direktivami Evropske unije praktični del izobraževanja po novem sestavni del študijskih programov.

Spremembe bo naslednji teden doživel tudi program Radia Študent. Toda v univerzitetni redakciji bo vse po starem. Še naprej vas bomo utrujali ob ponedeljkih in torkih, včasih tudi ob sredah in četrtkih ob dveh.

S takšnimi in drugačnimi spremembami vas je tudi danes seznanila Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>