Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PSIHOLOŠKA VOJNA NAD DELAVCI, KI SPREGOVORIJO (1043 bralcev)
Četrtek, 16. 2. 2012
Luka P.



Klub Gromka na Metelkovi je včeraj gostil okroglo mizo o izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi Predraga Topića, predsednika samoorganiziranega Sindikata izvajalcev pristaniških storitev ali krajše SIPS-a. Topić in ostali delavci se vse od stavke lanskega avgusta in vse odkar je javnost izvedela za številne nepravilnosti in grobe kršitve delovnopravne zakonodaje ter človekovih pravic soočajo s šikaniranjem, mobingom, grožnjami, tožbami, pravzaprav s pravo psihološko vojno.

Klub Gromka na Metelkovi je včeraj gostil okroglo mizo o izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi Predraga Topića, predsednika samoorganiziranega Sindikata izvajalcev pristaniških storitev ali krajše SIPS-a. Topić in ostali delavci se vse od stavke lanskega avgusta in vse odkar je javnost izvedela za številne nepravilnosti in grobe kršitve delovnopravne zakonodaje ter človekovih pravic soočajo s šikaniranjem, mobingom, grožnjami, tožbami, pravzaprav s pravo psihološko vojno. Poleg Topića bomo poslušali še Mladena Jovičiča iz Sindikata žerjavistov v Luki Koper, aktivista civilne iniciative Alternativa obstaja Mileta Zukića in antropologinjo Evo Brajkovič ter Gorana Lukiča iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Sprva prisluhnimo Predragu Topiću. Opisuje, kakšen zgleda vsakdan ljudi in s čim se soočajo od avgustovske stavke lani.



V začetku 90ih je bil v Luki Koper opravljen divji prenos lastništva iz družbenega v državno. O več ali manj znanih sistemskih inovacijah pri prenosu lastništva, tu mislimo predvsem na zmanjševanje stroškov dela na račun podplačanih delavcev, zaposlenih preko podizvajalcev, in kaj se je po tem manevru na sistemski ravni dogajalo v Luki je spregovoril Mladen Jovičič.



Antropologinja in aktivistka Eva Brajkovič spremlja dogodke okoli Luke Koper vse od lanskega avgusta. Od takrat sta v sodelovanju z Uršulo Lipovec Čebron zapisovali zgodbe delavcev in jih objavljali v Primorskih novicah. Vse odkar so zgodbe znane širši javnosti, je Brajkovičeva povedala, da so se določene diskriminacije in kršitve s strani delodajalcev zaradi razkritja le transformirale v bolj sofisticirane oblike. Prisluhnimo Brajkovičevi, ki je predstavila del svojih raziskav, ki bodo v parih mesecih tudi javno objavljene.



Poleg navedenega morajo delavci, ki delajo preko podizvajalcev, za razliko od redno zaposlenih, če želijo imeti nove delovne čevlje ali obleko, za to v večini primerov poskrbeti sami. Besedo predajamo Miletu Zukiću, aktivistu civilne iniciative Alternativa obstaja. Predstavil je, kaj se dogaja v obalnih podjetjih s podobno prakso z ljudmi, ki se javno izpostavijo in spregovorijo o izkoriščanju ali pa se, podobno kot v Luki, samoorganizirajo v sindikat.



Izkoriščanje delavcev, predvsem tujih, je postalo neke vrste nacionalni model in se dogaja na ravni celotne države, tako v privatnih, javnih kot podjetjih pod državnim upravljanjem. Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je med drugim predstavil prakso podjetja Hella Saturnus, ki se je lansko leto okitilo z nazivom menedžerja leta v Sloveniji.



Ne samo tišina, tudi vljudnostna pisma, opozarjanje s strani največje sindikalne celice v državi niso dovolj. Številne kritike od večine prisotnih so letele tudi na Zvezo svobodnih sindikatov. Njihova odzivnost v primeru Luke Koper, Gorenja, Mure in še mnogo drugih je bila prepozna, po tem, ko so delavci na kapijah že bili prve bitke. Topićeva izredna odpoved je bila pravzaprav povod za včerajšnjo okroglo mizo, katere namen je bil predstaviti, s čim se soočajo izkoriščani delavci in kako se samoorganizirati proti temu. Vse institucije, pristojne za to tematiko, od inšpekcijskih služb, ministrstev do večjih sindikalnih central, so zatajile na celi črti.



Ideja je, da bi v bodoče ustanovili, kot je omenil Mile Zukić, neke vrste neodvisno centralo, v kateri bi bilo članstvo neobvezno. Zbirali bi denar za pravno pomoč zaposlenim, izobraževali bi o delavskih pravicah in kako se boriti proti izkoriščanju. Vse to pa izhaja iz razočaranja nad državnimi institucijami.

Pod poročilo se podpisuje Luka Počivalšek.



Komentarji
komentiraj >>