Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Stari infoblok, nova vlada (809 bralcev)
Ponedeljek, 20. 2. 2012
univerza



...Mladi brez služb...

... superminister na nacionalnem posvetu o visokem šolstvu...

...univerzijada v zatonu...

Stari infoblok, nova vlada

Če smo bili v preteklih nekaj tednih navajeni poslušati le o menjavah ministrov in formalnem prevzemanju funkcij, so v tem tednu že začele padati prve odločitve.

Nacionalni posvet o visokem šolstvu vsako leto organizira nacionalna agencija znotraj projekta CMEPIUS. Letos je posvet nosil ime Diverzifikacija visokega šolstva. Ravno na tem posvetu je v sredo Žiga Turk prvič javno nastopil v vlogi ministra. Poudaril je, da bo ministrstvo le servis, ki bo omogočal boljše delovanje univerze in da je dialog med institucijama ključnega pomena za izboljšanje stanja, v katerem se je znašlo naše visoko šolstvo. Rešitev iz krize, ki je po njegovem mnenju posledica prenizke dodane vrednosti in produktivnosti, vidi bodisi v delanju za manj denarja bodisi z opravljenim delom narediti več. Ker slednja pot zahteva več znanja, se bo novi minister trudil ustvarjati več priložnosti, da se ustvarjalnost in znanje razcvetita v poslovne ideje, ki prinašajo delovna mesta in dobiček. Seveda te navidezno svetle napovedi pri marsikomu porajajo skepticizem. Kaj se bo zgodilo z neprofitnimi študiji? Kako pomembna bodo ministru znanja, ki ne prinašajo dobička in ne ustvarjajo delovnih mest, bomo zagotovo kmalu ugotovili.

Medtem ko se sprašujemo o njegovih planih, nam sporočijo, da je v Mariboru volk požrl babico. Čeprav se je novi minister šele usedel na svoj stolček, je že pokazal svoje zobe. Z roko je odločno usekal po mizi in dokončno odločil, da več denarja kot je bilo dogovorjeno za univerzijado ne bodo dali. Žiga Turk trdi, da se Univerzijada še vedno lahko izpelje, s pomočjo nekaterih poslovno morda manj ugodnih ukrepov, kot je na primer prodaja televizijskih pravic.

V vsakem primeru bi bilo bolje, da Univerzijado izpeljejo, saj bi se tako izognili tožbi, ki jo napoveduje Mednarodna univerzitetna športna zveza. Država naj ne bi bila pravno odgovorna, se pa še ne ve, ali bodo bremena tožbe padla na organizacijski odbor Univerzijade, Slovenske univerzitetne športne zveze ali partnerske občine Maribor, Zreče in Ruše. Krivdo si podajajo kot vroč krompir in razmišljajo o najemu čim boljših odvetnikov, ki bi jih obvarovali tožbe, namesto da bi ta denar vložili v iskanje novih načinov za izpeljavo Univerzijade. Podobne težave se kažejo tudi pri izvedbi evropskega prvenstva v košarki 2013, saj občine druga za drugo odpovedujejo pri izgradnji potrebne infrastrukture. Od tega, ali bo takrat Turk nastopil kot hudobni volk ali dobri lovec, je odvisna usoda rdeče kapice.

Iskanje denarja očitno postaja najbolj pereč problem celo diplomiranim mladim, ki vedno težje pridejo do zaposlitve. Z novinarsko konferenco je na zaskrbljujoče stanje mladih v Sloveniji opozoril sindikat Mladi Plus. Sindikat sporoča, da se je v Sloveniji število mladih brez službe v času od leta 2007 do 2011 podvojilo. Par vprašanj smo zastavili Goranu Lukiču, članu izvršilnega odbora omenjenega sindikata:

Zanimalo nas je tudi kaj sindikat pričakuje od Ministrstva za delo in ostale zadeve:



Sindikat je svoje predloge naslovil na Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Od ministrstva pričakuje takojšnje in konkretne ukrepe. Takšni ukrepi bi po njihovo lahko bili plačana pripravništva ter implementacija Evropske garancije za mlade. Gorana Lukiča smo vprašali, za kaj pri garanciji sploh gre?

Poleg omenjenih ukrepov sindikat še predlaga uvedbo variabilne stopnje plačevanja socialnih prispevkov, pri čemer bi delodajalci plačevali višjo stopnjo socialnih prispevkov v primeru pogodbe za določen čas.

Nekateri študentje pa imajo idejo že zamišljeno, vendar nimajo sredstev, da bi jo sami izpeljali. K projektu morajo pritegniti investitorje, ki jim lahko, če študentje niso dovolj dobro pripravljeni, idejo ukradejo. Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino je organiziral brezplačno kreativno delavnico za študente, s katero je želel opozoriti na pomen intelektualne lastnine ter njene zaščite. Delavnica je vsebovala kreativne igre na temo „od ideje do komercializacije", „spoznavanje osnovnih pojmov, kot so patent, znamka, model, avtorske pravice poslovne skrivnosti" in „prikaz pomena intelektualne lastnine". Na delavnici so prav tako reševali konkretne primere iz prakse s tega področja ter predstavili številne zanimivosti. V letošnjem letu Urad za intelektualno lastnino Republike Slovenije načrtuje organizacijo še najmanj ene brezplačne delavnice o intelektualni lastnini za študente, s poudarki na vprašanjih: „kako do zaščite pravic" in „kakšen je postopek registracije."

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
Kup čudno oblečenih stricev in tet že od sobote naprej naznanja začetek pustovanja in posledično konec zime. Študentski svet stanovalcev študentskih domov v Ljubljani bo jutri pripravil največje študentsko pustovanje v Sloveniji. Program se bo pričel ob osemnajsti uri v Rožni dolini. Izbiralo se bo najbolj izvirno individualno in najbolj izvirno skupinsko masko. Pustne šeme bodo rajale na ritme znanih glasbenih skupin. Ker danes ni nič več zastonj, boste za vstop odšteli sedem oziroma jutri deset evrov. Karte lahko kupite pri predstavnikih študentskih domov in v pisarni ŠSS.

Ministrstvo za izobraževanje in znanost Ruske Federacije je za študijsko leto 2012/2013 ponudilo 23 štipendij, in sicer 5 za dodiplomske programe, specializacijo in magistraturo, 3 za programe aspiranture in doktoranture ter 15 za kratkoročno izobraževanje. Več informacij lahko dobite na spletni strani Univerze v Ljubljani.

Za konec še napoved mednarodnega dneva maternih jezikov, ki ga je UNESCO razglasil leta 1999. Dan maternih jezikov že vrsto let poteka 21. februarja. Ta datum so izbrali kot spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1964 zahtevali enakopravnost svojega jezika. Zato pozivamo vse študente, da jutri namesto v slengu pišejo sms-je v maternem jeziku, pa naj bo ta slovenski, italijanski ali madžarski.

Otto Gerdina, uvajal Kuki

 



Komentarji
komentiraj >>